Ranní okénko - Ifo index ukáže propad očekávání, embargo na ruské energie se dohodnout nepovedlo
Závěr týdne by měl být klidný, a to alespoň z pohledu zveřejňovaných čísel. Největší pozornost přiláká německý Ifo index, který by měl ukázat pokles ekonomické důvěry, a to především v oblasti budoucích očekávání. U nás propad zaznamenal již včera indikátor důvěry, který v rámci konjukturálních průzkumů sestavuje ČSÚ. Naopak PMI indikátory v Evropě dopadly lépe, než se čekalo.
Německý Ifo index za březen, který hodnotí podnikatelské klima, by se podle předpokladů trhu měl propadnout z 98,9 na 94,2 bodu. Největší pokles ale čeká na část indexu hodnotící budoucí očekávání. Zatímco před měsícem dýchal z indexu optimismus a podnikatelé poněkolikáté v řadě sázeli na „lepší zítřky“, válka na Ukrajině tyto naděje alespoň na nějakou dobu smaže. Trh očekává pokles z únorových 99,2 na 92 bodů – to by znamenalo nejslabší úroveň od poloviny roku 2020.
Pohled zpět:
Včerejší konjukturální průzkum z Česka ukázal to, co se tak trochu čekalo. Válka na Ukrajině je strašák, a to pro domácnosti i firmy. Spotřebitelská důvěra výrazně poklesla, dokonce pod pandemické úrovně, na nejnižší hodnotu od roku 2013. Domácnosti se obávají především z války vyplývajícího pokračujícího růstu cen, který by negativně ovlivnil jak ekonomickou, tak přímo jejich finanční situaci. Podnikatele pak kromě vysoké inflace tíží i obavy ze slabší poptávky a výrobní činnosti v následujících měsících. Souhrnný indikátor důvěry poklesl meziměsíčně o 2,6 bodu na hodnotu 96,6.
Nášup PMI indikátorů z eurozóny i z USA skončil takřka ve všech ohledech nad tržními očekáváními. V eurozóně i Německu indexy nákupních manažerů proti předchozímu měsíci sice klesaly, výsledek byl ale vždy lepší než se čekalo a finanční trhy reagovaly mírným optimismem. Ve Spojených státech posílil jak index ve zpracovatelském sektoru tak index ve službách nad hodnotu 58 a v obou případech jde o nejlepší hodnotu za poslední půlrok.
Ropa po několika dnech přerušila svoji růstovou sérii a Brent tak sestoupil mírně po úroveň 120 dolarů. Cena reaguje především na Evropskou unii, která se prozatím zdržela od rozhodnutí, kterým by omezila importy ropy z Ruska. Prezidenti a premiéři zemí EU sice pohrozili Rusku dalšími sankcemi, na klíčových tématech – v podobě omezení dodávek energií – se ale zatím nedohodli.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři