(Kurzy.cz)
Pražská burza v únoru ztratila nejvýrazněji za téměř 2 roky, v březnu se završí výsledková sezóna. Podpoří akcie ERSTE insider nákupy?
- objemy obchodů se v únoru přiblížily 19 mld. Kč, byly tak nejvyšší od března 2020
- akcie CZG navazují na svou loňskou dominanci, z indexu PX jsou letos kurzově opět nejziskovější
- nadace ERSTE i management nakupovali na konci února akcie rakouské banky
- hospodářské výsledky za rok 2021 v březnu zveřejní čtyři firmy
- díky vytěsnění akcionářů O2 čeká pražskou burzu v březnu možný přítok nových prostředků
Nejvýrazněji svou téměř již 24% vahou akcie ČEZ, které v návaznosti na ceny elektřiny a především zájem finančníka Pavla Tykače zaznamenávaly v únoru nová více než 10letá maxima, resp. dokázaly se nakonec u nich udržet. Titul si již 9tý měsíc v řadě udržel na pražské burze svou dominanci z hlediska nejlikvidnější emise. Tentokrát díky zobchodovaným 5,7 mld. Kč se postaral o zhruba 30 % podíl.
Značnou brzdou poklesu se staly také akcie Avast, jejichž váha v indexu PX přesahuje 21 % a ještě pár týdnů si svůj vliv udrží. Fúze s NortonLifeLock totiž byla přesunuta z konce února na úvod dubna, nicméně i tak vlastně urychlení transakce oproti prvotním plánům přilákalo v posledních týdnech nakupující investory. V domovském Londýně tak akcie Avast zakončily únor na novém historickém maximu nad 6,3 GBP. Divoký vývoj na koruně nakonec přispěl i k jejich rekordu na pražské burze. Trhy zkrátka firmu s českými kořeny aktuálně oceňují na více než 6,5 mld. GBP, resp. více než 192 mld. Kč.
Prvenství nicméně v únoru patří akciím CZG, které v posledním týdnu zažily divoký vývoj. Z výprodejů se rychle oklepaly a jako zbrojní titul si ho logicky investoři začali následně výrazně všímat. V pondělí se obchodoval i za 600 Kč, tedy 4 Kč pod svými historickými intradenními maximy z konce září. Přestože všechny zisky neudržel, s náskokem letošní výkonností vévodí pražské burze.
Na opačném konci se ocitly akcie ERSTE. V domovské Vídni se po měsíci v únoru přiblížily zpět ke svým dlouhodobým maximům u hranice 45 EUR. Znamenalo to však technicky druhý vrchol a po proražení růstového kanálu, o kterém jsme dříve psali, se nasměrovaly výrazně na jih. Ocitly se v tzv. medvědím trhu, když od maxim začaly ztrácet více než 20 %. V negativní náladě jim navíc dopomohly ve Vídni konkurenční akcie Raiffeisenbank, které díky svým aktivitám v Rusku trpěly ještě více. Během třech týdnů se totiž v pondělí ocitly kurzově již na polovině hodnoty. Poklesu akcií ERSTE pak na konci února využil výrazný téměř 6% akcionář – Nadace ERSTE. Zatímco v polovině ledna nakoupila 100 tis. akcií nedaleko maxim, v pondělí obdobné množství pořídila o téměř 30 % levněji, resp. za průměrnou cenu 31,05 EUR. O zhruba 2,5 % dráže pak v pondělí nakupovali i dva členové představenstva. Stefan Dörfler zainvestoval do 1 500 akcií, Ingo Bleier pak do 1 000 akcií. Banka společně se zveřejněnými výsledky v pátek opět avizovala pro letošek dividendu 1,6 EUR. Kurzový pokles tak akcie ERSTE z hlediska dividendového výnosu zpět zatraktivnil blíže k historickým obvyklostem, když lze již hovořit o 5 %.
Po kurzovém poklesu dokonce na možný dvouciferný dividendový výnos by se v případě splnění výhledu managementu ohledně letošních výplat požitků mohli vlastně již těšit akcionáři KB. Poklesu se nakonec neubránily, ani díky transakci s PPF, jinak poměrně rezistentní akcie MONETA. K finančním titulům možno již jen doplnit pokles akcií VIG. Podobně jako ERSTE se kurzově vrátily zpět do loňských letních prázdnin. Oba rakouské tituly jsou aktuálně z indexu PX na pražské burze vůbec nejztrátovější. Nicméně se mezi ně se ztrátami vklínily akcie PILULKA, stojící však mimo index PX.
Pojišťovna VIG každopádně v úterý 8.března zveřejní celistvé hospodářské výsledky za loňský rok a nejspíše i návrh letošní dividendy pro plánovanou květnovou valnou hromadu. Sledovanější však jistě bude s výsledky o týden později ČEZ, kde se bude čekat především na výhled letošního hospodaření v návaznosti na růst cen elektřiny. Návrhu dividendy se akcionáři však nejspíše ještě tradičně nedočkají. Ve čtvrtek 24.3. pak loňské výsledky odtajní CZG a výsledkovou sezónu z indexu PX zakončí 29.3. PHILIP MORRIS. Pražská burza by dnes mohla zveřejnit, zda při březnové pravidelné čtvrtletní aktualizaci báze indexů dojde ke změně počtu titulů.
Domácí trh by každopádně mohl být hned v prvních březnových dnech pozitivně ovlivněn přítokem nových finančních prostředků. Díky vytěsnění O2, totiž investoři začnou disponovat několika miliardami korun.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři