Patria (Patria Finance)
Investice  |  16.02.2022 12:18:07

ECB věří ve snižování dluhů růstem. Může k němu dojít?

ECB dává podle hlavního ekonoma francouzské investiční banky Natixis Patricka Artuse jasně najevo, že evropské země podle ní vyřeší své vysoké zadlužení vyšším ekonomickým růstem. Tedy, že se o snížení míry zadlužení nebudou pokoušet restriktivní fiskální politikou, tak, jak se o to s nevalnými výsledky pokoušely v letech 2011 až 2013. Podle ekonoma se v této souvislosti dá uvažovat o dvou hlavních scénářích.

Následující graf srovnává vývoj veřejných dluhů v poměru k HDP ve vybraných evropských zemích. Nejnižší je míra zadlužení v Německu, kde po roce 2010 znatelně klesala. V jiných zemích ve stejném období dluhy stagnovaly a v celé eurozóně se zadlužení zvýšilo s příchodem pandemie:

70

Artus míní, že jak centrální banky, tak politici mají stále v paměti zmíněné období před rokem 2013, kdy fiskální restrikce používaná s cílem snížit zadlužení poslala eurozónu do recese. Nejsložitější je pak podle ekonoma situace v zemích, kde se vysoké zadlužení pojí s nízkým tempem růstu produktivity a nízkým dlouhodobým potenciálem celé ekonomiky. Tedy zejména v Itálii.

Jestliže má podle ekonoma skutečně dojít ke snižování dluhů vyšším dlouhodobým růstem, musí ECB po jednotlivých zemích požadovat, aby prováděly strukturální reformy zaměřené na zvýšení produktivity a potenciálu. Zároveň by ECB měla držet sazby nízko a podporovat tím potřebné investice. Pokud se pak opravdu zvýší potenciál evropské ekonomiky, ECB bude mít volný prostor pro normalizaci své politiky.

Nedojde-li ke zvýšení potenciálu, ECB bude podle Artuse tlačena do nízkých sazeb kvůli udržitelnosti vládních dluhů, které nebude snižovat vyšší tempo ekonomického růstu. Navíc jí bude k uvolněné politice dál motivovat snaha o zvýšení potenciálu. Rozhodující přitom nemusí být situace v celé eurozóně, ale v nejslabších zemích.

Další graf ukazuje vývoj produktivity ve zmíněných evropských zemích. Zatímco v Německu se nyní nachází asi 18 % nad úrovní z roku 1998 a v celé eurozóně o 14 % výš, v Itálii se podle obrázku produktivita pohybuje na zhruba stejné úrovni jako před více než dvaceti lety. Co se týče HDP, ten je nyní v eurozóně ve srovnání s rokem 1998 o necelých 40 % výš, zatímco v Itálii o 10 % výš.

71

Zdroj: Natixis





Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.



Přečtěte si také:

17.10.2024ECB pokračuje ve snižování sazeb X-Trade Brokers (XTB)
12.04.2024Ranní okénko - ECB je připravena zahájit snižování sazeb v červnu Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688