Proč jsou stablecoiny v hledáčku regulačních úřadů a jaká je jejich budoucnost
Ilustrační obrázek | zdroj 123rf
Stablecoiny jsou specifickou součástí stále rostoucího kryptoměnového ekosystému, kterou využívají především investoři do kryptoměn jako praktický a nákladově efektivní způsob transakcí s kryptoměnami. Existují však ještě další klíčoví hráči, kteří mají na stablecoiny spadeno. Jsou to různé vlády a centrální banky v čele s americkou vládou a FEDem.
Můžete investovat do stablecoinů
Stablecoiny se v kryptosvětě používají jako výklenková měna a nejsou zrovna skvělou investicí. Jsou vhodnější pro digitální transakce a převod digitálních aktiv na "skutečné" peníze a z nich. Vzhledem k tomu, že při obchodování s kryptoměnami mohou jejich ceny velmi rychle stoupat nebo klesat, může být výměna mincí za stablecoiny jednodušší, rychlejší a levnější než výměna mincí za skutečné peníze přes bankovní transakce. Můžete například rychle převést Bitcoiny, Etherea apod. na stablecoiny navázané na americký dolar, či euro a ty budou nadále žít na burze, na které operujete, a budou si držet svou hodnotu. Tyto stablecoiny pak můžete směnit zase za jiné kryptomince. Pokud byste své bitcoiny převedli přímo např. na americké dolary, mohlo by trvat déle, než by se dostaly na váš bankovní účet, a fakticky byste je vyřadili z kryptografické burzy.
Budoucnost stablecoinů
Podle odborníků bude v roce 2022 velkým tématem stablecoinů pravděpodobně regulace. Stejně jako ostatní kryptoměny fungují stablecoiny mimo klasické měnové systémy a úřady opakovaně upozorňují na to, že tyto transakce nepodléhají žádným regulacím. Obavy plynou z hromadnějšího přijetí kryptoměn, které různí analytici očekávají v průběhu tohoto roku. Regulační úřady ve stablecoinech spatřují největší potenciál pro budoucí využití běžnými spotřebiteli k nákupu věcí. Z tohoto důvodu lze v letošním roce zároveň očekávat pokračující rozhovory o regulaci stablecoinů a možný vznik legislativy k této věci.
Stablecoiny jsou "pod drobnohledem" zejména proto, že regulátoři nevědí, jak k tomuto aktivu přistupovat. Není totiž jasné, zda je regulovat jako cenné papíry, nebo jako banky, případně nějak úplně jinak. Podle zprávy agentury Bloomberg plánuje Bílý dům vydat počáteční vládní strategii pro kryptoměny a další digitální aktiva a požádá federální agentury, aby posoudily jejich rizika a příležitosti. Tato debata se prolíná i s dalším horkým tématem: zda FED, či EU nabídnou vlastní digitální měny centrálních bank (CBDC). EU s touto možností pracuje od loňského roku. FED se pak vyjádřil k této problematice letos v lednu, kdy vydal dlouho očekávanou zprávu, ve které zkoumá výhody a nevýhody CBDC. Konečné rozhodnutí o tom, zda k CBDC přistoupí, zatím odložil. Zároveň však otevřel diskusi se širší odbornou veřejností, aby se k tomuto tématu mohla vyjádřit. FED ve zprávě připustil, že zavedení vlastní digitální měny by představovalo velmi významnou inovaci v oblasti amerických peněz. To, kterým směrem se FED vydá, se pak v budoucnu může promítnout do hodnoty jednotlivých kryptoměn, a to jak negativně, tak i případně pozitivně.
Někteří odborníci navíc tvrdí, že očekávané zvýšení úrokových sazeb ze strany FEDu v letošním roce by mohlo stimulovat poptávku po americkém dolaru, a tím přitáhnout pozornost ke stablecoinům, které jsou kryté hotovostí v dolarech. Protože FED plánuje letos v několika krocích zvyšovat úrokové sazby, mělo by s největší pravděpodobností zároveň dojít k posílení dolaru. Stablecoiny, které jsou pak na dolar navázány, by tak měly také posílit, což by mohlo přilákat novou vlnu investorů do těchto kryptoměn.
Jestli se tak stane, to se teprve uvidí. Je to však něco, co je třeba v tomto roce dobré sledovat. Budoucí vývoj stablecoinů mohou, ať již negativně, či pozitivně potenciálně ovlivnit jakákoli regulační opatření, která jednotlivé regulační orgány přijmou.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz