Cez.cz (ČEZ)
Z regionů  |  29.07.2021 00:00:00

Jablonec zahřeje teplo z nových kogeneračních jednotek

29. 7. 2021

Jablonec zahřeje teplo z nových kogeneračních jednotek

Jablonec nad Nisou - Teplo z pěti nových kogeneračních jednotek, které zároveň dodávají do sítě elektřinu, proudí od dnešního dne do jabloneckých domů a bytů. České teplárenství prochází velkou transformací a město v údolí řeky Nisy se tak stává dalším v republice, která využívají (nebo teprve budou využívat) výhod kogenerace. Jednotky, z nichž bude dodáváno teplo pro městskou společnost Jablonecká energetická postavila a provozuje společnost ČEZ Energo z holdingu ČEZ ESCO. Moderní zařízení vyrábí zároveň elektřinu i teplo, a tím dosahuje účinnosti využití energie až 90 %. Celou investici ve výši 80 milionů korun hradí společnost ČEZ Energo, která je největším provozovatelem malé kogenerace v Česku.

Zástupci města Jablonec nad Nisou a společnosti ČEZ dnes pět nových kogeneračních jednotek slavnostně uvedli do provozu. Zařízení mají elektrickým výkon 2,6 MW a nacházejí se ve čtyřech plynových kotelnách v ulicích Liberecká, Březová, Josefa Hory a Boženy Němcové. „Slíbili jsme občanům zajistit stabilní a ekologickou dodávku tepla za výhodných cen v nejbližších letech i dále do budoucna a tento závazek teď plníme. Spuštění nových kogeneračních jednotek je důležitým krokem pro modernizaci naší teplárenské sítě,“ hodnotí dopady modernizace primátor Jablonce nad Nisou Jiří Čeřovský. Jeho slova doplňuje Milan Kouřil, předseda představenstva Jablonecké energetické a náměstek pro ekonomiku města: „Výhodou je, že jsme nemuseli z rozpočtu města investovat žádné prostředky, o výstavbu i financování se postarala společnost ČEZ Energo, která se ve spolupráci s Jabloneckou energetickou navíc postará i o provoz a údržbu.“

Slovo kogenerace pochází z anglického co-generation a znamená společnou výrobu elektřiny a tepla, což má ekonomické i environmentální výhody. Kogenerační jednotku tvoří spalovací motor uzpůsobený pro spalování plynu. Motor je napojen na generátor vyrábějící elektrickou energii, která je dodávána ke spotřebě v místě výroby nebo je dodávána do sítě. Motor i generátor produkují teplo, které je systémem chlazení odváděno přes výměník do topného systému nebo využito pro ohřev vody. Zdroj energie je tak využit oproti klasickým elektrárnám efektivněji a s maximální účinností a nižším dopadem na životní prostředí.

„České teplárenství projde velkou transformací od spalování uhlí a ropných produktů směrem k ekologičtějším zdrojům. Kogenerace budou hrát při odchodu od uhlí důležitou úlohu. Jejich výhodou je, že je lze jednoduše integrovat do systémů centrálního zásobování teplem. Jablonec jde v modernizaci teplárenství ostatním příkladem: se spalováním mazutu už skončil před časem a revitalizovanou soustavu CZT teď doplňuje o moderní kogeneraci. Těší nás, že můžeme vedení měst a obcí nabídnout kompletní řešení, a to bez vstupní investice, rizik při výstavbě a starostí s obsluhou nového zařízení,“ vysvětluje Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.

Instalace kogeneračních jednotek není jedinou spoluprací města v srdci Jizerský hor s holdingem ČEZ ESCO. Již pátým rokem tu funguje projekt energetických úspor ve 12 školních budovách, městské sportovní hale, knihovně a plaveckém bazénu Jen loni úspora energie dosáhla 5,3 milionu korun. Projekt realizovala další dcera ČEZ ESCO, společnost ENESA.

O společnosti Jablonecká energetická: Jablonecká energetická je teplárenskou společností, jejímž 100% vlastníkem je Statutární město Jablonec nad Nisou. Společnost je největším dodavatelem tepla a teplé vody do jabloneckých domácností, průmyslových podniků, vzdělávacích institucí i městských objektů. Svým zákazníkům dodává teplo a teplou vodu z moderních decentralizovaných plynových kotelen v blízkosti vytápěných objektů.

O ČEZ ESCO: ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřiná společnost ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Jde například o energetické audity a energetické poradenství, výstavbu a provoz kogeneračních jednotek, zavádění systémů měření, renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren. ČEZ ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. Zajišťuje i dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis. Má téměř 2000 zaměstnanců. Mezi dceřiné společnosti ČEZ ESCO patří firmy AirPlus, AZ KLIMA, Bytkomfort, ESCO Distribúčné sústavy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, Domat Control System, E-Dome, ENESA, ESCO SLOVENSKO, HORMEN, KART, KLF-Distribúcia a Spravbytkomfort. Více na www.cezesco.cz.

Ota Schnepp , mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688