Předschválená hypotéka – jak funguje?
Poptávka po jistotě, že hypoteční banka schválí žádost o úvěr dala vzniknout tzv. před-schválené hypotéce, která navázala na tzv. hypoteční příslib, kdy sice banka klientovi vystavila příslib toho, že má dostatečné příjmy na získání hypotéky, nejednalo se však o závazek.
U takzvané před-schválené hypotéky se již skutečně jedná o závazek ze strany banky, že žádost o úvěr schválí, přizpůsobena je tomu i administrativa, kdy klient pro získání tohoto úvěru bance předkládá:
- příjmy,
- informace o své platební morálce (resp. tyto informace si banka stahuje sama z bankovních a nebankovních registrů klientských informací),
- konkrétní částku, na kterou má znít budoucí hypotéka.
Po schválení této žádosti, klient má časově omezenou domu na to, aby našel nemovitost odpovídající požadavkům banky (tj. technický stav, typ využití, lokalita) a zároveň ceně, na kterou zní před-schválená hypotéka.
V praxi přitom dochází k těmto situacím:
- Cena nemovitosti je vyšší než částka, na kterou zní hypotéka. V tomto případě klient hledá dodatečný způsob financování, např. spotřebitelský úvěr, úvěr ze stavebního spoření apod.
- Cena nemovitosti je nižší než částka, na kterou zní hypotéka, tj. klient potřebuje reálně půjčit méně peněz. Toto je zpravidla (resp. do 20 % úvěru) možné zdarma, přičemž klient následně splácí pouze to, co si ve skutečnosti půjčil.
- Nemovitost neodpovídá požadavkům banky, např. je v záplavové oblasti a nelze ji postit, má neuspokojivý technický stav apod. V takovém případu nezbývá než hledat další nemovitosti.
Na řádcích výše padlo, že banka se před-schválenou hypotékou zavazuje k poskytnutí úvěru. Platí to ale i naopak, klient se zavazuje v předem určené době úvěr čerpat, pokud nedojde ke splnění této povinnosti, je třeba počítat s vysokými poplatky, a to až 20 % výše úvěru.
I to je možná důvod, proč tzv. před-schválená hypotéka není masivně rozšířena, tj. nenabízí ji všechny banky a poptávka po ní nijak závratně neroste. Ona jistota schválení úvěru zde může být vykoupena opravdu draze.
Tento produkt využijí především klienti, kteří plánují koupit nemovitost ve větším městu, kde není „problém“ sehnat nemovitost v odpovídající cenové relaci, a to v předem stanoveném termínu. I zde však hrozí, že klient si z důvodu časové tísně pořídí nemovitost, kterou nepovažuje za ideální, je však „nucen“ hypotéku čerpat a nemůže si tedy dovolit čekat.
Právě tuto hlavní nevýhodu a riziko byste měli vzít v potaz i vy, pokud hledáte řešení, jak zvýšit své šance na nové bydlení, např. tím, že budete schopni rychleji podepsat rezervační smlouvu realitní kanceláři s vědomím, že úvěr již máte předem schválený.
Zprávy a články k hypotékám
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun