(Kurzy.cz)
I přes pokles je inflace v Česku stále třetí nejvyšší v EU
Česká republika si „uhájila“ pomyslnou bronzovou příčku v žebříčku zemí podle míry inflace. Vůbec nejrychleji v celé Evropské unii rostly v říjnu meziročně spotřebitelské ceny v Polsku (o 3,8 procenta) a Maďarsku (o 3 procenta). V České republice činila inflace 2,9 procenta, což je o 0,3procentního bodu méně než v září.
Žebříček států platících eurem ovládlo Slovensko, kde říjnová meziroční inflace dosáhla 1,6 procenta. O více než procento (konkrétně 1,2) se v rámci eurozóny zvyšovaly ceny ještě v Nizozemsku. Naopak jedenáct zemí Evropské unie vykázalo meziroční pokles cenové hladiny, tedy deflaci. Zároveň se jednalo o členy eurozóny, kde meziroční míra deflace dosáhla 0,3 procenta. Nejhlubší pokles cen vykázalo Řecko, a to o 2,3 procenta.
Přestože se tedy česká koruna znehodnocuje výrazně více, než euro, nemusí to být aktuálně zase tak špatná zpráva. Důležité je, že se inflace dostala pod tříprocentní hranici, tedy pod horní mantinel tolerančního pásma České národní banky vytyčeného pro cílování inflace. Znamená to, že vývoj inflace se de facto vyvíjí s předpovědí naší centrální banky, která tak v nejbližších měsících nebude mít důvod měnit současné nastavení nástrojů měnové politiky v podobě svých úrokových sazeb.
Přestože ceny v Česku stále rostou třetím nejvyšším tempem v celé EU, Česká národní banka ve své aktualizované prognóze z 5. listopadu předpokládá, že inflace se bude v příštích měsících snižovat. Na horizontu měnové politiky (tedy na přelomu let 2021 a 2022) se bude nacházet na úrovni 2,2, respektive 2,1 procenta. K výraznějšímu přiblížení k dvouprocentnímu inflačnímu cíli by ale mělo dojít už v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Podobný vývoj by měla zaznamenat i takzvaná měnověpolitická inflace.
V případě tohoto scénáře může být podle Goldenburg Group měnový vývoj koruny poměrně zdravý, na rozdíl od těch zemí EU, kde cenová hladina bude nadále klesat, a tím dusit ekonomiku proti jejímu růstu.
Zdroj: Matěj Homola, Goldenburg Group
Goldenburg Group je licencovaná společnost kontrolovaná Kyperskou komisí pro burzu a cenné papíry (CySEC) s CIF licencí číslo 242/14 poskytující obsáhlé investiční služby. Chceme poskytovat každému klientovi nejlepší příležitosti k obchodování v několika obchodních oblastech jako jsou forex, akcie, CFD akcie, CFD komodity nebo CFD indexy nabízející nesčetně finančních nástrojů. Začínající investoři ocení příjemné a komplexní obchodní prostředí MT5 platformy, jejíž součástí jsou vysoce rozvinuté a interaktivní obchodní nástroje pro profesionály. Goldenburg Group Vám dává speciální obchodovací příležitosti v dynamickém finančním prostředí s mnoha výhodami pro každého.
Varování před rizikem: CFD jsou složité nástroje a přinášejí vysoké riziko ztráty peněz kvůli pákovému efektu. 84.70 % účtů retailových investorů přichází o peníze dování s CFD s tímto poskytovatele. Měli byste zvážit, zda chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři