Protokol o stavu stavby – co byste o něm měli vědět dříve, než požádáte o hypotéku?
Zhotovení protokolu o stavu stavby čeká každého žadatele o hypotéku, který požaduje postupné čerpání úvěru s postupným zhodnocováním nemovitosti, tj. setkáte se s ním u hypotečních úvěrů na výstavbu či rekonstrukci. O protokolu o stavu stavby se příliš nemluví a nepíše, na jeho výsledku však závisí to, jak rychle a hladce budete moci financovat stavební práce a nákup materiálu.
Protokol o stavby je dokument, který po místním šetření sestaví smluvní znalec banky, a to nejčastěji za poplatek 1 500 Kč. Účelem protokolu o stavu stavby je zjistit aktuální zástavní hodnotu nemovitosti. Všeobecně platí, že banky svým klientům uvolňují peníze z hypotéky právě v závislosti na aktuální zástavní hodnotě určené protokolem o stavu stavby. Co to znamená v praxi?
Standardem na trhu je stále postup, kdy klient hradí náklady na stavební práce a stavební materiál z vlastních zdrojů s tím, že po dokončení těchto prací smluvní znalec banky zhotoví protokol o stavu stavby a banka následně vyplácí peníze klientovi, který je použije na další stavební práce a materiál. V případě, že smluvní znalec banky ocení protokolem o stavu stavby stavení práce na nižší částku, banka vám vyplatí nižší výdaje než jste původně očekávali, což komplikuje placení dalších výdajů.
Náklady na něj mohou šplhat do desítek tisíc korun
Jak již bylo uvedeno výše, poplatek za zhotovení každého jednoho protokolu o stavu stavby je zpoplatněno částkou cca 1 500 Kč. Ke zhotovení protokolu dochází před každým čerpáním hypotéky. Pokud tedy například realizujete stavbu či rekonstrukci přes více stavebních firem a zároveň si zvlášť kupujete stavební materiál, budete téměř jistě potřebovat vysoký počet čerpání hypotéky (platby jednotlivým stavebním firmám, dodavatelům materiálu apod.), kterým bude přecházet investice cca 1 500 kč do protokolu o stavu stavby. Zkuste schválně odhadnout, kolik čerpání budete k dokončení výstavby či rekonstrukce potřebovat, a pak tuto číslo vynásobte částkou 1 500 Kč, a ideálně i částkou cca 500 Kč za poplatek za čerpání hypotéky.
Zde je dobré zvážit žádost o hypotéku u banky, která nevyplácí peníze z hypotéky výhradně dle výše aktuální zástavní hodnoty nemovitosti, ale i zálohově, tj. získáte peníze nad rámec aktuální ceny nemovitosti.
Zprávy a články k hypotékám
Poslední zprávy z rubriky Bydlení:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna