5 důvodů, proč se vám po zaslání životopisu nikdo neozve
I když je nezaměstnanost v České republice stále hodně nízko, někteří zaměstnavatelé nepošlou ani slušné zamítnutí. Leckdy je ale chyba i na vaší straně. Jak tedy postupovat a čeho se vyvarovat? Otázkou je, zda firma váš životopis s motivačním dopisem vůbec obdržela, zkontrolujte tedy znovu e-mailovou adresu v odeslaných zprávách a případně vše odešlete znovu.
Pokud je vše zaslané správně, vyčkejte. Jak dlouho?
V průměru trvá firmám, než reagují na váš životopis cca 14 dní. Přece jen personalistům zabere nějaký čas, než se žádostmi o pracovní nabídky prokoušou, protřídí je a vyberou nejvhodnější kandidáty. Poté začínají zvát uchazeče na pohovor. Pokud se vám neozvou ani po 2 týdnech, zkuste se jim ozvat sami. Často se přímo v inzerátu nachází jméno personalisty a telefonní kontakt na něj. Ideální je volat uprostřed týdne v úterý, středu nebo čtvrtek mezi 9 až 14 hodinou, ne však kolem pauzy na oběd.
Jaké jsou důvody, když si vaše CV a motivační dopis přečtou a přesto neodpoví?
1. Nesplnění úkolu
Dost často se v inzerátech na některé pozice uvádí, že spolu s motivačním dopisem a životopisem máte zaslat specifikovaný úkol, např. připojit v e-mailu do přílohy prezentaci na určité téma, články, studie, fotografie, reference apod. V instrukcích se může objevovat, že požadují CV a motivační dopis v českém, ale i v anglickém či německém jazyce. Pokud se inzerát objevuje na některém z pracovních portálu, které umožňují automatickou odpověď, může se přesto stát, že personalista bude chtít, abyste podklady zaslali na e-mail. Čtěte tedy inzerát pozorně (raději víckrát) a splňte požadavky, které po vás chtějí.
2. Nezmiňujete, proč se na nabízenou pozici vlastně hlásíte
Zkuste se podívat na svůj životopis a průvodní e-mail očima personalisty, který vás vůbec nezná. Kromě psaní o své osobě se nezapomeňte zmínit, proč se o dané místo ucházíte. Na to mnoho lidí zapomíná a zbytečně si tím tak uzavírají cestu k vysněné práci. Napište, čím byste byli ve firmě přínosem, jaké vlastnosti a zkušenosti byste uplatnili na daném pracovním místě. Cílem je náboráře zaujmout několika větami, není nutné psát slohovou práci, tu stejně nikdo číst nebude. Nepoužívejte žádné prázdné fráze, naopak zmiňte alespoň 3 důvody, proč jste vhodným kandidátem.
3. Nedáváte pozor na důležité detaily
Co personalistu úplně odrovná, je motivační dopis plný gramatických chyb. Zvláště, když se jedná o pozici, která zahrnuje písemnou komunikaci. Z vašeho projevu bude vyplývat, že si ani nedáte tu práci a nezkontrolujete si svůj psaný text v některé z dostupných aplikací či nástroje. Např. v MS Wordu se vám podtrhne většina hrubek červeně a nabídne se vám i možnost automatické opravy. Zaměřte se na to, abyste správně napsali název firmy a pracovní pozice. Dobré je také oslovit personalistu jménem, je to osobnější, dost často bývá jméno náboráře v inzerátu zmíněno. Dalším problémem je nelichotivá online prezentace vaší osoby. Uvědomte si, že dnešní online svět je veřejný. Všechny vaše příspěvky, komentáře, fotky z večírků, pařeb a také fotky v plavkách, které dáte na Facebook či Instagram mohou vidět i personalisté.
4. Mluvíte jen sami o sobě
Další kámen úrazu je, když se v průvodním e-mailu věnujete jen vaší osobě. Zmiňujete, jakou školu jste vystudovali, kde jste pracovali a jakých úspěchů jste dosáhli. Uvádíte, co by vás bavilo, v čem jste dobří a na čem chcete pracovat. Avšak vůbec nepíšete, co chcete firmě nabídnout, jakým byste byli přínosem a čeho můžete dosáhnout společně. Velká chyba!
5. Chybějící zmínky o praxi
Pro mnoho pracovních pozic je praxe velice důležitá. Firmy pracují na svém rozvoji, zvyšují obraty a zdokonalují své technologie, ne vždy však mají čas na zaučení člověka bez praxe. Často se však stává, že tu praxi máte, avšak v životopise se o ní zapomenete zmínit. Pokud se tedy hlásí např. číšník s 10 letou praxí na místo údržbáře, je jasné, že místo nedostane. Avšak pokud by do životopisu napsal, že občas zajišťoval i servis a opravy v restauraci a pravidelně dělá po známých a kamarádech nejrůznější opravy v jejich domácnostech, jeho šance by se určitě zvýšily. Stejně tak zmiňte, pokud se ve svém osobním životě věnujete třeba pořádáním oslav pro různé příležitosti pro rodinu a své přátelé. Prostě napište cokoliv, co by vám mohlo pomoci získat skvělé pracovní místo.
Autorka: Ing. Romana Hubáčková, garantka rekvalifikačního kurzu Personalistika, který probíhá v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a dalších 15 městech po celé ČR. Můžete si přečíst i 304 recenzí kurzu.
Orange Academy
Orange Academy se zabývá výukou rekvalifikačních kurzů a školení v oblasti účetnictví, mzdového účetnictví, personalistiky a marketingu. Dále nabízí jazykové kurzy s výukou angličtiny a němčiny přímými metodami Effective English® a Effektives Deutsch®. Od roku 1990 absolvovalo kurzy více než 20 000 účastníků ve 34 městech po celé ČR.
Více na https://orangeacademy.cz
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- 5 důvodů, proč se vám po zaslání životopisu nikdo neozve
- 5 důvodů proč se vám po zaslání životopisu nikdo neozve - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- 5 důvodů proč se vám po zaslání životopisu nikdo neozve - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- 3 důvody, proč koupit Teslu, a 1 důvod, proč ji prodat
- Zprávy o zlatě - 5 důvodů, proč vás zlato a jeho cena nemusejí zajímat
- Pravidla STK jsou přísnější: 7 nejčastějších důvodů, proč vás vyhodí - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- 5 důvodů, proč vám virtuální kancelář ulehčí podnikání
- Čech vyhrál přes 5 milionů. Důvod, proč to nepřiznal rodině, vás dostane
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna