Okénko investora  |  23.05.2019 11:21:06

Opční fond dokáže využít i pokles trhů ve svůj prospěch

Výnosnost investic v loňském roce, který byl na akciových trzích velmi turbulentní, mluví za vše. Jednalo se o rok, na který by investoři nejraději zapomněli. Podle statistik porovnávajících výkonnost více než stovky rizikových aktiv od roku 1901 kleslo v roce 2018 více než 90 % z nich, což je za sledované období dosud nejvíce. Roční výnos BHS Option Income Fund ale ve stejné době činil 3,51 %. „Rozkolísanost trhů je totiž voda na náš mlýn,“ vysvětluje Leoš Jirman, portfolio manager BHS Option Income Fund. „Čím vyšší volatilita podkladového aktiva, tím vyšší cena opce. A tím také pro fond, který opce prodává, vyšší příležitost vydělat.“


Proč to tak je? Pro jednodušší pochopení tohoto produktu určeného kvalifikovaným investorům využívá Leoš Jirman příměr s pojištěním. Například tzv. put opce jsou de facto pojistky pro investory, kterými se chrání proti přílišnému poklesu akcií. Když se investor obává, že by např. akciový index S&P500, který se nyní pohybuje kolem hodnoty 2900 bodů, mohl k určitému datu klesnout pod určitou hranici, třeba 2500 bodů, což by mu přineslo výraznou ztrátu, tak se proti tomu pojistí tím, že si od opčního fondu koupí put opci. To znamená, že pokud se tak opravdu stane, fond od investora pomyslné akcie indexu odkoupí za oněch 2500 bodů. Jestliže cena neklesne pod 2500 bodů, fondu zůstane částka zinkasovaná za prodej put opce.


Základním parametrem pro výpočet ceny opce je volatilita podkladového aktiva, proto je pro fond příznivější, když se trhy hýbou a občas dochází k poklesům. V takovém prostředí investoři více vnímají možná rizika a jsou ochotni se proti ztrátě pojistit. „Funguje to podobně jako u pojištění majetku proti povodním. Když se občas regionálně dostaví záplavy, mají lidé v jiných částech země tendenci se více pojišťovat a cena pojistek se zvedá. Což je pro pojišťovny dobré. Špatné je naopak dlouhé období sucha, to ceny pojistek klesají. Rizikem je pak extrém, kdyby přišla stoletá voda na všech řekách najednou, protože to pak ztrátu utrpí i sama pojišťovna,“ vysvětluje Leoš Jirman, sám absolvent Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze, který kapitálovým trhům zasvětil svůj život již od roku 1992.


Do karet fondům prodávajícím opce hraje i to, že analýzy historických dat potvrzují, že trh systematicky nadhodnocuje riziko a put opce jsou proto dražší, než by odpovídalo budoucímu vývoji podkladových aktiv. To je způsobeno tím, že na trhu se nachází velké množství subjektů, které se proti rizikům zajistit musí  - například některé fondy investující do akcií.

 
 

Hlavní důvod vyšší úspěšnosti BHS Option Income Fund ve srovnání s fondy se stejnou investiční strategií tkví podle Jirmana ve velmi dobrém řízení rizik a faktu, že fond neinvestuje za každou cenu. „Nebojíme se být v období nízké volatility (pozn. redaktora: rozuměj v době nízkých cen pojistek) méně zainvestovaní, což ve finále může fondu pomoci. V čase, kdy naopak dojde ke zvýšení volatility, nám to pak umožní výhodně otevřít nové pozice ve větším objemu,“ vysvětluje Leoš Jirman. I přes slabší výsledky fondů s podobnou strategií v uplynulých dvou letech (viz přiložený graf porovnání Eurekahedge CBOE Short Volatility Indexu a BHS Option Income Fund od jeho vzniku 31.5.2015) si jejich index počítaný od prosince 2004 udržuje výkonnost přes 7% p.a., “což je i výkonnost, ke které by se náš fond v dlouhodobém horizontu měl blížit”, dodává Jirman.


Klíčovou přidanou hodnotou fondu jsou navíc dlouholeté zkušenosti portfolio manažerů a jejich empiricky podložené a zpětně testované modely, kterými si své propočty a odhady ověřují. Rizika ošetřují také tím, že se soustředí především na nejznámější  indexy z euroatlantického světa jako je S&P500, Nasdaq 100 nebo EuroStoxx50, které doplňují o sektorové indexy. Fond obchoduje pouze s opcemi obchodovanými na regulovaných derivátových burzách. BHS Option Fund tak zvládá klouzat i po rozbouřených vlnách finančního trhu a využívat jeho pohybů tak, aby vydělával v období růstu i poklesu.

 

"Funguje to podobně jako u pojištění majetku proti povodním. Když se občas regionálně dostaví záplavy, mají lidé v jiných částech země tendenci se více pojišťovat a cena pojistek se zvedá. Což je pro pojišťovny dobré. Špatné je naopak dlouhé období sucha, to ceny pojistek klesají. Rizikem je pak extrém, kdyby přišla stoletá voda na všech řekách ajednou, protože to pak ztrátu utrpí i sama pojišťovna."

Leoš Jirman, portfolio manažer BHS Option Income Fund

Ing. Štěpán Křeček, MBA

Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.

BH Securities a.s.

BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.

Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.

BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.

Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Út 16:29  Kontroverzní internetový prodejce Shein: Čelí silné kritice, ale chce vstoupit… Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Et 11:26  Ceny mědi nad 10 000 USD. Hnacím motorem je celosvětová poptávka po zelené energii Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688