Rozbřesk – Firmy v USA před volbami ztrácejí optimismus, Fed však hovoří o růstu úroků dál
Americké firmy - jedno zda z průmyslu či z oblasti služeb - jakoby ztrácely dobrou náladu. Alespoň touto řečí hovoří velmi důležité indexy podnikatelských po zkratkou ISM.
Indexy ISM jsou sice jen tzv. měkkými makroekonomickými ukazateli, avšak poměrně důležitými, neboť dokáží dobře kopírovat konjunkturu v americké ekonomice. Dokonce se ISM používá jako proxy proměnná pro odvozování tempa hospodářského růstu, přičemž i my ji máme zařazenou mezi proměnnými stanovující běžící odhad růstu amerického HDP. A ten se mimochodem vinou včera zveřejněného indexu ISM ve službách (resp. poklesu) zhoršil a náš nowcast ukazuje na to, že americká ekonomika roste v tomto kvartálu o 3,3 % (mezikvartálně anualizovaně), přičemž před zveřejněním indexu ISM činil běžící odhad růstu velmi zajímavých 3,7 %.
Samozřejmě, že pro predikci toho, kam se americká ekonomika bude ubírat v následujících měsících, je kritické zjistit co vlastně za aktuálním zhoršením podnikatelského optimismu v USA opravdu je. A tady - po pravdě - trochu tápeme, neboť zjevná “horší nálada” (v USA) zde chybí - tedy snad kromě té obligátně-banální, že konjunktura trvá moc dlouho. Jednou z hypotéz, která se nabízí, je pak ta, že zhoršení podnikatelského optimismu přivodila (těžko pozorovaná) nejistota před blížícími se prezidentskými a parlamentními volbami v USA. Těžko takový dojem nějak potvrdit či vyvrátit, nicméně začátek listopadu může přinést velké změny v hospodářské politice Bílého domu a je dost možné, že si to manažeři vyplňující dotazníky ISM s blížícím se datem voleb stále silněji začínají uvědomovat.
Každopádně divergence v podobě zhoršujících se předstihových (měkkých) dat a relativně stabilních tvrdých dat je extrémně nepříjemnou situací pro americkou centrální banku, která svoji jestřábí rétorikou zahájila dělostřeleckou přípravu na další zvýšení úroků. To by přitom mělo spadnout do vrcholící předvolební kampaně, což “i nezávislé” vedení Fedu musí brát v úvahu. Američtí centrální bankéři musí nyní doufat, že zbývající data, která ještě přijdou do jejich zasedání 21. září (tedy maloobchodní tržby, průmysl a inflace za srpen), budou natolik dobrá či špatná, že nasměrují jejich mysl i trhy jednoznačně jedním směrem. V opačném případě bude Fed riskovat nejen chybu ve své politice, ale navíc to, že se stane součástí předvolební kampaně.
V úterý panoval na trzích se středoevropskými měnami klid. Domácí česká makroekonomická čísla v podobě průmyslu za červenec sice výrazně zklamala, nicméně dopad na kurz koruny nebyl patrný.
Dnešní den může být zajímavější. Hned po ránu se na regionálních trzích může projevit slabší výsledek německé průmyslové produkce (za červenec). Odpoledne pak bude pozornost přitahovat výsledek zasedání polské centrální banky. Přestože polská inflace zůstává stále výrazně záporná a detaily růstu HDP ukázaly na slabost investic, Výbor pro měnovou politiku nebude dosavadní politiku měnit a zřejmě se ani nedočkáme výrazných změn v rétorice polské centrální banky. Postupně slábnoucí zlotý uvolňuje měnové podmínky, což polské ekonomice uleví. Navíc v momentě, kdy NBP neví, jak trhy zareagují na zářijová zasedání ECB a Fedu, bude lepší ponechat měnovou politiku ve vyčkávacím módu.
EUR/USD
Slabý výsledek indexu podnikatelské nálady ve službách ISM (nejhorší od února 2010) vynesl kurz eurodolaru včera odpoledne téměř o figuru výše. Měnový pár se tak zastavil u hranice 1,125, ale vzhledem k tomu, že nereagoval na další lehce jestřábí výrok vlivného člena vedení Fedu Williamse, tak další ztráty dolaru nejsou vyloučeny. Na trh přitom čeká zítra ECB, od níž neočekáváme žádnou akci ve směru dalšího uvolnění měnové politiky, což by měla být další povzbudivá zpráva pro euro.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory