Smart Companies (Smart Companies)
Okénko pro podnikatele  |  13.03.2015 14:46:43

Daňová optimalizace a její vývoj nejen v České republice

 

Je třeba říci, že nikoho nelze nutit platit vyšší daně, než je ze zákona povinen. Daňová optimalizace podnikatele v první řadě upozorní na to, že s ohledem na jeho způsob podnikání, na to, kdo jsou jeho zákazníci a jakým způsobem podíl ve firmě drží, zdaňuje nevhodným způsobem, tedy platí více, než je povinen. V dalších fázích optimalizace pak dochází ke vhodným relevantním a zejména zákonným úpravám.

 

V minulosti však řada podnikatelů „optimalizovala“ tím, že se například „vynákladovali“, tedy založili společnost v jiné zemi. Tržby na základě nákladových faktur, smluv o poskytování služeb či úvěrových smluv přeposílali do zahraniční. Jiní naopak činnost české firmy přenesli do zahraniční a původní podnikatelské aktivity začali provozovat z jiné země. Prostřednictvím firmyČR je obstarávali pro zahraniční firmu, ačkoli reálným místem výkonu ekonomické činnosti byla stále ČR a česká firma. V dnešní době je však něco takového téměř nemyslitelné.

 

Vzhledem k tomu, že většina nejen evropských států považuje daňovou optimalizaci za nežádoucí jev, došlo během let ke značnému vývoji v oblasti prošetřování daňových optimalizací ze strany finančních úřadů i orgánů činných v trestním řízení. Metody, které obstály dříve, jsou dnes již nepoužitelné. Dochází k zásadnímu rozvoji v oblasti přeshraniční výměny informací a také k průlomu bankovního tajemství v důsledku uzavření mezinárodních dohod a rozvoji předpisů zamezujících praní špinavých peněz.

 

Proto se také podstatně zvýšily požadavky na identifikaci těch, kdo finanční toky realizují a zajišťují. Pro český finanční úřad například zjištění, že český občan podniká ve Velké Británii nebo na Kypru a jakým způsobem své příjmy zdaňuje, není nijak problematické. Zvlášť pokud je firma na uváděné adrese nekontaktní, má založený v české bance bankovní účet, kde je občan ČR disponentem nebo dokonce identifikovaným koncovým vlastníkem firmy, nemá webové stránky, telefonní čísla a zkrátka naplňuje všechny znaky prázdné schránky. Použití zahraniční firmy při podnikání musí být tedy důvodné.

 

Z praxe ale vyplývá, že využitím vhodné struktury společností a vztahů mezi nimi lze zcela zákonným způsobem dosáhnout snížení daňové zátěže až o desítky procent. Příležitosti pro daňovou optimalizaci se stále zlepšují, a to i díky rozšíření oblastí působnosti smluv o zamezení dvojího zdanění.

 

Daňovou optimalizaci bez účasti odborně oprávněného a způsobilého poradce však z výše uvedených důvodů nelze doporučit. Nutno také podotknout, že řada firem, které se v ČR zakládáním zahraničních společností zabývají, tento poradenský mandát většinou vůbec nemají. Pro klienta z toho pak plynou značná rizika.

Michael Dobrovolný

Michael Dobrovolný

Vystudoval Vysokou školu aplikovaného práva. Studiu práva se i nadále věnuje, v současné době působí jako manažer ve společnosti SMART Office & Companies, s.r.o., kde využívá předchozích zkušeností získaných v právním prostředí, Risk managementu a společnostech zabývajících se finančními produkty a investicemi.
Logo SMART Office & Companies, s.r.o.

SMART Office & Companies, s.r.o.

Společnost SMART Office & Companies, s.r.o. je jedním z nejvýznamnějších tuzemských subjektů na trhu zakládání a prodeje společností. Její portfolio zahrnuje jak prodej ready-made s.r.o., a.s. a SE, tak jejich zakládání na míru klienta. Samozřejmostí jsou i zahraniční destinace a společnosti s vyšším základním kapitálem. Kontaktujte nás telefonicky na 800 276 278 nebo přes email info@smartcompanies.cz. Více informací naleznete na www.smartcompanies.cz.

22.12. 12:32  Offshore (neanderthal00)
26.11. 17:03  Offshore (MarieH)

Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formulářeVíce zpráv k tématu Daně


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688