Jak si zajistit multi-asset příjem z ETF
Autor: Zuzana Koňaříková
Na trhu se v poslední době objevují burzovně obchodované fondy (ETF), které loví výnosy na základě velmi diverzifikovaného portfolia. Jde o ETF, které je složeno z několika druhů aktiv. Investoři tak mají na výběr v podobě dividendových akcií, dluhopisů s vysokým výnosem, burzovně obchodovaných komanditních společností (MLPs), realitních investičních trustů (REITs), preferovaných cenných papírů. Tyto vysoce výnosové oblasti aktiv jsou pak zabaleny do jednoho produktu. Výhoda takto zaměřených ETF spočívá v tom, že svobodně využívají různé třídy aktiv k přinesení výnosu, který jim dovoluje právě toto velmi diverzifikované portfolio a s ním snížení jejich celkové volatility.
Co je to ETF můžete najít zde: http://stox.cz/zpravodajstvi/clanky/exchange-traded-products
I když úrokové sazby díky nízkému globálnímu růstu a měnové politice FEDu hrají hru naprostá nejistota ohledně dalšího vývoje, pro investory je to velkou výzvou dosáhnout výnosů. Následně budou představeny dva z nejlepších ETF, pokud jde o výnos, návratnost, růst aktiv a skutečnou diverzifikaci napříč třídami aktiv se zaměřením na výše popsané složení aktiv. Jedná se o First Trust Multi-Asset Diversified Income Index Fund (MDIV) a iShares Morningstar Multi-Asset Income Index ETF (IYLD).
First Trust Multi-Asset Diversified Income Index Fund (MDIV)
První ze zmíněných ETF je MDIV, které je nejširší z celé skupiny. Má téměř vyváženou expozici do zmíněných kategorií aktiv: dividendové akcie 25 %, MLPs 20 %, preferované cenné papíry 20 %, REITs 20 % (polovina expozice jde do hypoték) a dluhopisy s vysokým výnosem 15 %. To vše čítá okolo 5,9 % výnosu a roční návratnosti 5,4 %. MDIV patří mezi nejrychleji rostoucí multi-aktivní příjmové ETF na trhu, který za poslední rok zdvojnásobil svou velikost na 600 milionu dolarů. MDIV je americky zaměřený fond, a tak globální investoři mohou preferovat spíše First Trust International Multi-Asset Diversified Income Index Fund (YDIV), který je stejný jako MDIV s tím rozdílem, že je zaměřen mezinárodně. MDIV účtuje investorům poplatek 0,6 % z majetku ročně a obchoduje 115.000 akcií denně. MDIV má však jeden háček. Jeho rozmanité expozice a extrémně nízká volatilita znamená, že neparticipuje na velmi vysokém růstu na amerických akciových trzích. V loňském roce se například zvýšil o 11 %, i když trh vzrostl o 32 %. Pokud úrokové sazby porostou příliš rychle, mnoho držených podílů v MDIV by mohlo ztratit hodnotu.
iShares Morningstar Multi-Asset Income Index ETF (IYLD)
Druhým představovaným ETF je IYLD, který je taktéž široce zaměřen, ale tíhne spíše na stranu dluhopisů, kde 60 % aktiv tvoří fixní výnos. V globálním měřítku je zahraniční část tvořena 30 %. Členění je v tomto poměru: dluhopisy s vysokými výnosy 20 %, dluhopisy rozvíjejících se trhů 20 %, státní dluhopisy 15 %, hypoteční REIT 15 %, dividendové akcie 20 %, korporátní dluhopisy 5 % a mezinárodní REIT 5 %. Výtěžnost je 6,2 % a návratnost 7 % ročně. Poplatek 0,6 % kryje všechna podkladová aktiva ETFs ve fondu. U IYLD vzrostl v uplynulém roce majetek o 20 %, nyní je velikost majetku 121 milionu dolarů a obchoduje s 53.000 akcemi denně. IYLD má expozici k dlouhodobým státním dluhopisům, a to prostřednictvím iShares 20 + Year Treasury Bond ETF (TLT). Ten byl používán jako stabilizátor rizika, ale jeho desetiprocentní nárůst v letošním roce byl jedním z největších hnacích sil celkové výnosnosti ETF v roce 2014.
Zatímco MDIV a IYLD jsou jedničky, na trhu je okolo 10 ETF zaměřených na složení z velmi diverzifikovaných aktiv, za zmínku stojí například the Guggenheim Multi-Asset Income ETF (CVY), the SPDR SSgA Income Allocation ETF (INKM) a the Arrow Dow Jones Global Yield ETF (GYLD). Čerstvým přírůstkem je iShares Yield Optimized Bond ETF (BYLD). Ten bude držet pozice v iShares dluhopisovém ETFs. Překvapující výkonnost dluhopisů v letošním roce a pokračující zájem investorů docílit zisku, dává obrázek o tom, že načasování nemohlo být lepší.
Více o ETF se můžete dočíst zde: http://stox.cz/zpravodajstvi/clanky/etf
STOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Rychlé a jednoduché porovnání mzdy a příjmů OSVČ
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 25 5457 (vzor číslo 27)
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory