Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Podnikání  |  13.05.2014 10:52:23

Jste OSVČ a v letošním roce se Vám nedaří jako loni? Zažádejte si o nižší zálohy na povinném pojistném

 

Měsíční záloha pro OSVČ na zdravotním a sociálním pojištění v roce 2014 po odevzdání „Přehledu“ závisí na výši zisku v roce 2013. Co když byl ale minulý rok ziskovější, než odpovídá současné finanční situaci v prvních měsících letošního roku? Řešením je žádost o snížení měsíčních záloh na povinném pojistném. Tímto krokem si OSVČ vylepší měsíční finanční tok.

 

 

 

Všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na hlavní činnost musejí odvádět své zdravotní pojišťovně měsíční zálohy na zdravotním pojištění a místně příslušné OSSZ zálohy na pojistné na sociální zabezpečení. Výše záloh závisí na dosaženém zisku v minulém období. „V praxi dochází v některých případech k situaci, že uplynulý rok byl pro živnostníka finančně citelně úspěšnější, než je tomu v aktuálních měsících. Placení vysokých měsíčních záloh na povinném pojistném tak může znamenat finanční brzdu a mít negativní dopad na finanční situaci živnostníka v letošním roce,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. „Při podání žádosti o snížení záloh u své zdravotní pojišťovny a na místně příslušné OSSZ může živnostník svoji aktuální měsíční situaci vylepšit, neboť se sníží jeho povinné měsíční platby. Aktivní přístup a komunikace s úřady se vyplatí,“ dodává.

 

 

 

Jaké jsou podmínky pro snížení měsíční zálohy?

 

Zdravotní pojišťovny a OSSZ snižují měsíční zálohu pouze na základě žádosti OSVČ. Administrativa je v tomto ohledu živnostníkům ulehčena, neboť uvedené instituce mají pro tyto účely přichystané formuláře. U OSSZ je to „Žádost o snížení měsíčního vyměřovacího základu“ a u zdravotní pojišťovny „Žádost o snížení záloh na pojistné“. Aby mohlo být žádosti o snížení měsíční zálohy vyhověno, musí být průměrný měsíční zisk v aktuálním roce alespoň o třetinu nižší než průměrný měsíční zisk za předchozí rok. Průměrný měsíční zisk v aktuálním roce se posuzuje nejméně za tři po sobě jdoucí měsíce. OSVČ, které splňují podmínky pro snížení měsíční zálohy, tak mohou zabránit vzniku přeplatku na povinném pojistném za rok 2014. Případný přeplatek není u uvedených institucí úročen, snížení měsíčních záloh je tedy z podnikatelského hlediska správným krokem. Snížení měsíčních záloh je možné provést nejdéle do doby, než bude podán nový Přehled. Když tedy OSVČ podala Přehledy za rok 2013 v květnu 2014 a od května požádá i o snížení měsíčních záloh na povinném pojistném, potom mohou být měsíční zálohy zdravotní pojišťovnou a OSSZ sníženy až do měsíce, který bude předcházet měsíci, ve kterém bude odevzdán Přehled za rok 2014, například tedy až do dubna 2015.

 

 

 

Při minimální platbě se zálohy nesnižují

 

Výše měsíční zálohy na zdravotním pojištění a sociálním zabezpečení závisí na dosaženém zisku v minulém období. U OSVČ vykonávajících hlavní samostatnou výdělečnou činnost však vždy, tedy i při nízkém zisku, musí být placeno povinné pojistné alespoň v minimální výši. V roce 2014 činí měsíční minimální záloha na zdravotním pojištění 1 752 a na sociálním zabezpečení 1 894 . Protože minimální měsíční záloha při hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být placena vždy, tak o snížení měsíční zálohy na sociálním zabezpečení a zdravotním pojištění nemohou požádat OSVČ platící povinné pojistné v minimální výši. Měsíční záloha na zdravotním pojištění i sociálním zabezpečení může být tedy na základě vlastní žádosti snížena pouze do minimální výše.

 

 

 

O případný přeplatek nepřijdete

 

Pro některé OSVČ je rok 2014 ekonomicky výrazně méně úspěšný než rok 2013, přesto si ale o snížení měsíčních záloh na zdravotním pojištění a sociálním zabezpečení nezažádají. Za celý rok 2014 je následně zaplaceno na měsíčních zálohách na povinném pojistném více, než odpovídá dosaženému zisku za celý rok. Vznikne přeplatek. OSVČ o své peníze nepřijdou, vypočtený přeplatek se zúčtuje při podání Přehledu za rok 2014. Vypočtený přeplatek zdravotní pojišťovny a OSSZ následně vracejí, nebo se použije na úhradu měsíčních záloh na další období. Z finančního hlediska je však výhodnější snížit měsíční zálohy a eliminovat vznik vysokého přeplatku za rok 2014. Snížením měsíčních záloh si OSVČ ihned vylepší své cash-flow a mohou peníze okamžitě využít, což je pro jejich výdělečnou činnost příznivé,“ vysvětluje Gabriela Ivanco.

 

 

 

Názorný příklad:

 

 

 

Naše modelová OSVČ vykonávající hlavní činnost měla za rok 2013 příjmy ve výši 987 984 , výdaje činily 432 432 . Za leden až duben 2014 dosáhly příjmy 111 222 a výdaje 45 454 . Lze si v tomto případě požádat o snížení záloh na povinném pojistném?

 
 

 

 
 


O společnosti Mazars

 

 

 Mazars (www.mazars.com / www.mazars.cz) je mezinárodní, integrovaná a nezávislá organizace působící v oblasti auditorských, účetních, daňových a poradenských služeb, které k 1. lednu 2014 poskytuje v 72 zemích světa. Zaměstnává více než 13 800 odborníků. Prostřednictvím dohod o spolupráci, joint ventures a zastupujících kanceláří působí Mazars v dalších 21 zemích. Pro klienty tak společně pracují týmy odborníků, kteří poskytují své služby ve stejné kvalitě a v rámci shodně technicky a eticky nastavených standardů. Kompletní, přizpůsobená a flexibilní škála poskytovaných služeb předurčuje Mazars k roli partnera pro velké národní a nadnárodní firmy, včetně subjektů veřejného zájmu, i střední a menší společnosti, soukromé společnosti řízené vlastníkem a
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688