Michaela Pacas (Kurzy.cz)
Daně a účetnictví  |  07.02.2023 06:20:00

Zálohy OSVČ 2023: minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění, splatnost záloh, paušální daň, nemocenské pojištění

V roce 2023 minimální výše záloh na zdravotní i sociální pojištění opět vzrostla.

Záloha sociálního pojištění pro OSVČ se stanoví procentem ve výši 29,2% z vyměřovacího základu na základě příjmů z předchozího roku. Tato záloha ale musí být minimálně ve výši stanovené státem v určené minimální výši pro daný rok.
V roce 2023 minimální výše sociálního pojištění pro OSVČ činí pro hlavní činnost 2.944 Kč. Pro vedlejší činnost je tato záloha ve výši 1.178 . Skutečná výše se pak vypočte dle skutečných příjmů uvedených v Přehledu příjmů a výdajů za daný rok.
Záloha na sociální pojištění se musí zaplatit do konce měsíce, za který se tato záloha platí na příslušnou ČSSZ.

Co se týká zálohy na zdravotní pojištění, tak při hlavní činnosti činí minimální výše pro OSVČ částku ve výši 2.722 . Pokud má OSVČ vedlejší činnost, tak v tomto případě se záloha platit nemusí. Výjimkou placení záloh ze zdravotního pojištění je osoba, za kterou je plátce zdravotního pojištění stát (jedná se například o důchodce, ženy na mateřské či rodičovské dovolené a další). V tomto případě tato osoba zálohy na zdravotní pojištění platit musí. Záloha na zdravotní pojištění se vypočte z vyměřovacího základu na základě příjmů z předchozího roku ve výši 13,5%.

Záloha na zdravotní pojištění se posílá na konkrétní zdravotní pojišťovnu, u které je OSVČ přihlášená a to do 8. dne následujícího měsíce.

OSVČ si dobrovolně může platit i nemocenské pojištění ve výši 2,1% z vyměřovacího základu. Pokud si platí toto pojistné, tak z ní je poté poskytována otcovská, peněžitá pomoc v mateřství, nemocenská nebo třeba dlouhodobé ošetřovné. Pokud tuto část ale OSVČ zapomene zaplatit, může se stát, že pojištění zaniká, protože se nejedná o klasickou zálohu, ale přímé pojistné. Minimální pojistné pro rok 2023 je ve výši 168 Kč.
Splatnost je do konce měsíce, za který se pojistné platí.

 

Paušální daň

V naší kalkulačce můžete zjistit zda se vám vyplatí klasické zdanění nebo pro vás vyjde lépe se přihlásit k paušální daniOSVČ, která se rozhodne pro paušální daň, musí ovšem počítat s tím, že nemůže využít žádné daňové slevy - na děti, na manželku, studenta a další. Zda se vám vyplatí se k paušální dani přihlásit, můžete vyzkoušet na naší kalkulačce, kterou uvádíme níže. Kalkulačka simuluje různé situace dle vašeho příjmu a daného pásma s možností různých slev a zvýhodnění.

Pokud se OSVČ přihlásí k paušální dani (vždy do 10.1. daného roku), tak platí pouze jednu zálohu, která obsahuje zálohu na zdravotní pojištění, sociální pojištění a daň. Do konce roku 2022 se to týkalo OSVČ, které nepřesáhli příjmy ve výši 1 milion . Od roku 2023 se k paušální dani mohou přihlásit OSVČ, které budou mít příjmy do 2 milionů korun. Zálohy na paušální daň se dělí na 3 pásma, v prvním pásmu činí tato záloha částku ve výši 6.208 Kč, v druhém pásmu je záloha 16.000 a ve třetím pásmu se jedná o 26.000 .

Částka 6.208 se skládá z těchto záloh: zdravotní pojištění 2.722 , sociální pojištění 3.386 a daň ve výši 100 .

Částka 16.000 ve druhém pásmu se skládá ze záloh: zdravotní pojištění 3.591 , sociální pojištění 7.446 a daň 4.963 .

Ve třetím pásmu se částka 26.000 skládá ze záloh následovně: zdravotní pojištění 5.292 , sociální pojištění 11.388 a daň ve výši 9.320 .

 Zdroj infografiky: financnisprava.cz

Rozdělení pásem s výší měsíční platby se určuje jednak z výše příjmů, ale také podle výdajového paušálu, který dle vaší činnosti můžete použít. Pro přehledné určení, které konkrétní pásmo se vás týká, uvádíme obrázek, z kterého lze dobře určit, do kterého konkrétního pásma spadáte vy.

 Zdroj infografiky: mfcr.cz

Příklad 1: Pokud jsem se přihlásil k paušální dani, mám příjmy ve výši 1.700.000 a jsou z řemeslné živnosti (například zedník), tak mohu uplatňovat výdajový paušál ve výši 80%. V tomto případě spadám tedy stále do 1.pásma a moje záloha na zdravotní, sociální pojištění a daň bude měsíčně 6.208 .

Příklad 2: Pokud jsem přihlášen k paušální dani, moje činnost je daňový poradce a moje příjmy jsou ve výši 1.600.000 , tak mohu uplatnit výdajový paušál maximálně ve výši 40%. V tomto případě tedy spadám až do 3. pásma a moje záloha měsíčně činí na zdravotní pojištění, sociální pojištění a daň celkem 26.000 .  

 Abychom vám ušetřili čas hledáním, tak na našich stránkách najdete i formuláře potřebné k daňovému přiznání.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688