ČNB snížila sazby, koruna oslabila na tříměsíční minimum
Česká národní banka v souladu s naším očekáváním snížila svoji klíčovou dvoutýdenní repo sazbu. Pokles sazeb byl nicméně výraznější, než jsme čekali, když bankovní rada stanovila poměrem hlasů 5:2 novou úroveň repo sazby na 0,05 %. Na stejnou hodnotu snížila banka i diskontní sazbu z 0,10 %, lombardní sazba poklesla o 50 bb na 0,25 %. Sazby jsou tak na technické nule, jak řekl guvernér Singer. Pokud bude chtít centrální banka dále uvolňovat měnové podmínky (jak předpokládá nová prognóza ČNB), musí přistoupit k ovlivňování kurzu koruny. K devizovým intervencím se guvernér příliš vyjadřovat nechtěl, centrální banka nicméně oznámila, že zastaví program prodeje výnosů ze svých devizových rezerv, což by mohlo mírně omezit apreciační tendence, velký vliv tohoto opatření se ale očekávat nedá. Důležitější však je, že tento krok naznačuje další příklon banky k intervencím. Jejich spuštění je ale obtížné odhadovat, už jen proto, že se bude centrální banka pravděpodobně snažit trhy překvapit. Důležitou událostí pro další vývoj bude zveřejnění předběžného odhadu pro HDP za třetí čtvrtletní roku 15. listopadu. Mezitím bude trhy zajímat zápis ze zasedání bankovní rady, který ČNB zveřejní v pátek.
Předstihový indikátor PMI pro českou ekonomiku poklesl v říjnu zhruba v souladu s naším očekáváním na 47,2 bodu ze zářijových 48 bodů. Důvodem bylo především snížení nových objednávek ve výrobním sektoru, poklesla i zaměstnanost a celkový výstup. Celkový obrázek z indikátoru PMI je tak velmi negativní a věští pokračující ekonomické problémy v následujících měsících.
Státní rozpočet skončil v říjnu v deficitu 51,3 mld. CZK, což představovalo meziroční zlepšení o 40,2 mld. CZK. V září letošního roku byl přitom deficit 71,4 mld. CZK. Říjnové hospodaření ale výrazně ovlivnily jednorázové vlivy, například převod prostředků z privatizačního účtu (kam plynou dividendy ČEZ) do rozpočtu a obnovení proplácení peněz z fondů EU. Navzdory obnovení plateb z EU ale podle ministerstva pořád hrozí zvýšení letošního schodku kvůli časovému nesouladu příjmů a výdajů. Stále je navíc v podstatě pozastaveno proplacení 11,2 mld. CZK ve dvou problémových projektech.
V úterý jsme zveřejnili naší novou čtvrtletní zprávu s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. Ve srovnání s minulým výhledem z konce července jsme snížili náš odhad růstu české ekonomiky pro tento i následující rok o 0,3 pb. Letos by tak české hospodářství mělo poklesnout o 0,8 %, v roce 2013 očekáváme mírný růst o 0,3 %. Celou kvartální zprávu můžete nalézt na našem webu trading.kb.cz.
Autor: Marek Dřímal
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 10.10.2024
Natural 95 35.35 Kč | Nafta 33.83 Kč |
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů