Léčba konopím je opět blíže, sněmovna pustila příslušnou normu do závěrečného čtení
PRAHA (MEDIAFAX) - Pacienti s roztroušenou sklerózou, rakovinou nebo atopickým ekzémem by mohli v budoucnosti pro utišení svých bolestí získat na recept konopí. Umožňuje to návrh zákona o léčivech, který poslanci projednali v pátek ve druhém a propustili ho do závěrečného čtení.
Zákonodárci v pátek navázali na obsáhlou diskusi z prvního čtení a normu projednávali celou hodinu.
"Máme za sebou řadu debat, které se v zásadě dotkly zdánlivě jednoduchého fenoménu. Mohlo by to být strašně jednoduché, ale ono to jednoduché není, protože se dotýkáme látky, která je ve světě hojně zneužívaná, tedy konopí. Co se týká užívání konopí v České republice, figurujeme vždy na předních místech," začal debatu jeden z předkladatelů normy, poslanec Pavel Bém (ODS).
Proti normě se v diskusi postavil především předseda výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Boris Šťastný (ODS), ten znovu připomněl své argumenty z prvního čtení.
"Máme zcela jasně prokazatelné studie, že léčebné konopí jednotlivým pacientům v jednotlivých případech na řadu onemocnění - ať už je to roztroušená skleróza, AIDS, Alzheimer, epilepsie, zelený zákal, bolesti kloubů, lupénka - pomáhá. Jde pouze o symptomatickou léčbu, ale přesto má ta léčba svá pozitiva," uvedl tehdy Šťastný. Návrh však považuje za špatný, neboť láme princip lékové politiky v Česku. Z léčivých látek se totiž dosud vyráběly léky nebo léčivé přípravky. "My tady říkáme, že uděláme zákon a celé to obejdeme. Vrátíme se o padesát, sto let zpátky, kdy se pěstovaly makovice," myslí si poslanec.
Obává se rovněž i vysoké ceny konopí. Návrh počítá s tím, že by za gram pacienti zaplatili od 80 do 200 korun. "Správný postup by byl ten, abychom pacientům pomohli v rámci schválených registrovaných léků než dělat tento průlom. Jsem přesvědčen, že zákon je nesystémový. Nastoluje administrativní zátěž," domnívá se.
S normou však souhlasí například ministerstvo zdravotnictví. "Medicína dlouhou dobu pracuje s omamnými látkami nebo chcete-li, drogami," konstatoval již dříve ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Konopí by podle něj nemělo být výjimkou. "Máme-li mezinárodní dohodu dodržet, nebude ani dovoz ani pěstování konopí jednoduchou záležitostí," uklidňoval během prvního čtení některé poslance.
Předsedkyně sněmovny a jedna z předkladatelů návrhu Miroslava Němcová (ODS) vysvětlila, že zákon má mimo jiné zamezit zneužití konopí pro jakékoliv jiné než léčebné účely.
Výbor pro zdravotnictví k normě přijal komplexní pozměňovací návrh, k němu pak v pátek své změny přidávali i jednotliví poslanci. V závěrečném čtení by sněmovna mohla normu schválit již příští týden.
Konopí by jako léčivo mohlo ulevit od chronické neztišitelné bolesti, která se vyskytuje například u pacientů s roztroušenou sklerózou, onkologicky nemocných, nádorově nemocných, pomoci by mělo i nemocným encefalitidou, neuralgií, AIDS, pacientům s atopickým ekzémem nebo glaukomem v bolestivém stadiu.
Filip Nachtmann, nachtmann@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
?