(Kurzy.cz)
Ranní komentář 10.10. - domácí makro a zahraniční politika
Klíčové události
· ČR: Statistiky z domácí ekonomiky včera pokračovaly zveřejněním indexu spotřebitelských cen za září. Ve srovnání s loňským zářím ceny vzrostly o 3,4 %, na čemž se nejvíce podílely potraviny, pohonné hmoty a ceny za bydlení, vodu a energie. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny naopak marginálně (o 0,1 %) snížily. Obecně lze říci, že rostou především ceny tzv. nezbytných statků (např. potraviny, bydlení) a naopak mírně klesají ceny tzv. statků zbytných (např. vybavení domácnosti, elektrické spotřebiče). Meziroční míra inflace by se v podzimních měsících měla postupně snižovat pod hladinu 3 %. To, jak ceny porostou v příštím roce, do značné míry závisí na tom, zda nakonec Poslaneckou sněmovnou projde zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH).
· Událostem v zahraničí dominovali politici a centrální bankéři. Svým dílem přispěla i nová makroekonomická prognóza z dílny Mezinárodního měnového fondu (MMF). Prezident Evropské centrální banky M. Draghi ve svém projevu před Evropským parlamentem uvedl, že ekonomická aktivita v eurozóně zůstává slabá a podobný vývoj lze očekávat i v blízké budoucnosti. Oživení by mělo být pomalé. K situaci v Řecku uvedl, že země musí vytrvat v prováděných reformách. Do Řecka zavítala německá kancléřka A. Merkelová, která se setkala se svým protějškem A. Samarasem. Situace v zemi se dále zhoršuje a Řecko tak není schopno plnit požadovaný plán oddlužení. O tom ostatně informuje i nová prognóza MMF. Podle ní Řecko nebude schopno splnit požadovaný cíl a v roce 2020 dosáhnout poměru státního dluhu k HDP ve výši 120 %. Zpomalit by měl i letošní globální růst na 3,2 % z původních 3,8 %. V případě ČR MMF počítá pro letošek s poklesem HDP o 1,1 % a pro příští rok s růstem o 0,8 %.
Vývoj na devizovém trhu
· Středoevropské měny včera lehce ztrácely. Nejvíce z tohoto pohledu oslabila česká koruna, následovaná polským zlotým. Maďarský forint z nadhledu celého dne vůči euru stagnoval.
· Na měnovém páru s eurem se obchodování během dne postupně posunovalo stále blíže hranici 25 CZK/EUR a během pozdně odpoledních hodin se kurz kotoval nad výše zmíněnou úrovní. Vůči americkému dolaru byly korunové ztráty výraznější, co bylo zapříčiněno především pohyby na hlavním měnovém páru USD/EUR. Do konce týdne lze v případě koruny očekávat neměnný charakter obchodování v blízkosti hladiny 25 CZK/EUR, respektive v širším pásmu 24,80 – 25,20 CZK/EUR.
· Polská měna v průběhu dne vůči euru rovněž oslabovala a během odpoledne nebyly výjimkou ani kotace kurzu nad úrovní 4,08 PLN/EUR. V závěru dne však zlotý dokázal část ztrát smazat. Maďarský forint se vůči euru po většinu dne držel v pásmu 283 – 284 HUF/EUR.
· Na hlavním měnovém páru ztrácela společná evropská měna. Obchodování se vrátilo zpět pod hladinu 1,29 USD/EUR. Euru nepomohl projev šéfa ECB ani zveřejnění nové makroekonomické prognózy od MMF. Nedůvěra v brzké vyřešení evropské dluhové krize se na finanční trhy opět vrací jako hlavní téma.
Dnešní očekávaná data a události
· Evropa: Průmyslová produkce za srpen – Francie, Itálie.
· USA: Béžová kniha, aneb komentář americké centrální banky (Fed) k současným ekonomickým podmínkám v zemi.
Miroslav Novák
Analytik
AKCENTA a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?