Poslanci řekli ano zákonu o audiovizi, který zavádí poplatky z filmů na internetu
PRAHA (MEDIAFAX) - Místo Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie vznikne nový Státní fond kinematografie, který bude financován i poplatky z audiovizuálních mediálních služeb. Sněmovna v závěrečném čtení schválila novelu zákona o audiovizi, pro bylo 128 poslanců, proti nehlasoval nikdo.
"Na tento zákon čeká odborná obec už mnoho let. Evropská unie upozornila, že stávající úprava je natolik zastaralá, že je neslučitelná se svobodami unie, že je netransparentní," zdůraznila význam normy ministryně kultury Alena Hanáková (STAN).
Státní fond kinematografie je podle návrhu nástupnickou organizací současného fondu. Jeho úkolem bude správa audiovizuálních poplatků, poplatku z vysílání reklamy nebo poplatků za žádosti na poskytnutí podpory kinematografie.
Fond by vedl evidenci v oblasti audiovize a poskytoval podporu kinematografii. Kromě toho by ale měl v popisu práce výkon majetkových autorských práv a práv výrobců audiovizuálních děl nebo přidělování koprodukčního statutu.
Mezi finanční zdroje fondu bude patřit například poplatek z vysílání reklamy, poplatek z kinematografického představení nebo z poskytování audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání.
Poplatek z vysílání reklamy je základním pilířem fungování fondu a tvoří ho dvouprocentní odvod z reklamních výnosů nebo příjmů televizí, které vysílají kinematografická díla. Povinnost se vztahuje na volně šířené stanice, které nemají místní nebo regionální charakter. Prakticky se na tento poplatek skládají komerční televize Nova, Prima a Barrandov, které budou muset přispívat částkou nejméně 150 milionů korun ročně.
Příjem z kinematografického představení zákon zvyšuje z původní jedné koruny na úroveň jednoho procenta se zaokrouhlením na celé koruny nahoru. Dospělí diváci pražských multiplexů tak budou do kasy fondu přispívat dvě koruny u klasických filmů a tři koruny za představení ve 3D.
Sazbu za poskytování audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání norma stanuje na půl procenta z poplatku za zhlédnutí nebo ceny předplatného. I tady se má ale zaokrouhlovat na celé koruny směrem nahoru. Provozovatelé služeb jako Voyo.cz nebo Videotéka O2 TV tak budou do fondu odvádět korunu za každý snímek, za který jim jejich uživatelé zaplatí jednorázově, nebo půl procenta ze sazby za předplatné.
Součástí zákona je také povinnost distributorů audiovizuálních děl opatřit tato díla titulky pro sluchově postižené. Filmy budou pak muset mít z hlediska vhodnosti svého obsahu pro děti a mladistvé jednu ze čtyř klasifikací. Buď půjde o snímky přístupné bez omezení, nebo nevhodné pro děti do 12 let, případně nepřístupné pro děti do 15 let, a konečně nepřístupné pro děti a mladistvé do 18 let.
Zákon má začít platit od 1. ledna 2013. Výjimku má jen ustanovení o poplatcích z poskytování audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání, které by mělo odstartovat až v roce 2016.
Kamila Kinštová, Jan Kálal, kinstova@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zákon stavební zákon č. 283/2021 Sb.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Provoz silnice 1 třídy v úplném znění zákonů
- Nový stavební zákon
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Poslanci řekli ano zákonu o audiovizi, který zavádí poplatky z filmů na internetu
- Senátoři podpořili zákon o audiovizi, který zavádí poplatky z filmů na internetu
- Poslanci schválili zákon, který má zlevnit internet v mobilu