TNBiz (TN.cz)
Investice  |  17.07.2012 09:50:11

Ernst & Young: Příliv zahraničních investic do Evropy loni rostl

PRAHA (MEDIAFAX) - V roce 2011 bylo v Evropě ohlášeno celkem 3906 nových přímých zahraničních investic, o čtyři procenta více než v roce 2010. Vyplývá to z už desátého průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory, který pravidelně provádí společnost Ernst & Young, jak firma uvedla v úterý.

Šlo o výrazně větší investice, které v průměru vytvořily o 15 procent víc nových pracovních míst (157 824). Zahraničním investorem číslo jedna v Evropě nadále zůstávají Spojené státy, které si drží přibližně čtvrtinový podíl. Vloni v Evropě realizovaly celkem 1028 investičních projektů, o šest procent více než v roce 2010 a nejvíc v historii tohoto průzkumu.

"Evropa má i přes své současné potíže zahraničním investorům stále co nabídnout," sdělila Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young v České republice. "Pozornost investorů se sice soustřeďuje primárně na rychle se rozvíjející ekonomiky, ale na ´starý kontinent´ ani zdaleka nezapomínají. S 500 miliony bohatých spotřebitelů je to totiž stále největší jednotný trh na světě, navíc trh se stabilním a transparentním právním a regulačním prostředím," upozornila.

Pozici nejatraktivnější evropské země si i v loňském roce udržela Velká Británie se 679 novými investičními projekty, což představuje 17 procent všech přímých zahraničních investic směřujících do Evropy. Zásadní vliv na umístění Velké Británie měl především Londýn, který je pro investory nejatraktivnějším evropským městem a v roce 2011 přilákal téměř polovinu všech britských zahraničních investic. Zato Francie nezopakovala předloňský výsledek (562 projektů) a s 540 zahraničními investicemi klesla až na třetí místo. Díky 597 nově ohlášeným investičním projektům ji předstihlo Německo, jehož ekonomice se v poslední době poměrně daří.

Největším překvapením průzkumu je ale Španělsko tomu se v roce 2011 podařilo přilákat celkem 273 nových zahraničních investic, tedy o 104 (tj. o 62 %) víc než v roce předchozím. I španělským metropolím se dařilo v žebříčku nejatraktivnějších evropských měst obsadila Barcelona třetí místo a Madrid čtvrté místo. "Jak vyplývá z průzkumu, i ve Španělsku platí, že nejistý ekonomický vývoj přináší nové příležitosti. Některé regiony Španělska teď investory zajímají především díky relativně nízkým mzdovým nákladům na kvalifikovanou a vzdělanou pracovní sílu," vysvětlila Magdalena Souček.

"Naopak země střední a východní Evropy, s výjimkou Polska, zaznamenaly v loňském roce výrazný propad přímých zahraničních investic. Investory odrazuje především závislost tohoto regionu na exportu do západní Evropy a v některých zemích také slabý bankovní sektor. Například v Rusku klesl počet nově ohlášených projektů z 201 v roce 2010 na loňských 128," uvedla Magdalena Souček.

Libor Popela, popela@mediafax.cz







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688