(Kurzy.cz)
ČS - koment 14.6. - nuda v CEE, překvapení z Itálie, rating Řecka, čínská inflace
· (CZ, PL) V regionu nic zajímavého, v ČR se odboráři hotují ke stávce (a to máme ve čtvrtek jet na výjezdové školení), v Polsku promluvila centrbankéřka Gilovska s tím, že inflace ve 2H/11 určitě poklesne a že vyšší sazby, které dodali, se na tom podepíšou. Koruna se vrátila poblíž silnějších úrovní, 24.15, je možné, že s pokusí dostat pod 24, i když slabší akcie a silnější dolar tomu nenahrávají. V každém případě je však koruna zhruba
· EMU (D-1) Včera zas něco překvapivého – italská průmyslová produkce vzrostla o 1% m/m v 04/11 (a navíc, 03/11 byl revidován nahoru na +0,7% m/m), což je překvapivé ve světle dat z GER a FRA (tyto 3 země jsou dohromady cca 2/3 EMU), kde průmysl v dubnu výrazné zpomalil. Je ale rovněž pravdou,ž e ITA za těmito 2 zeměmi doposud zaostávala, takže možná je to teď jenom s opožděním trochu dohánění. Je obtížné si představit, že německo i Franci zpomalí, a ITA ne – v dalších měsících bychom čekali i zpomalení v ITA, pokud se zpomalení ve FRA a GER potvrdí. Tak jako tak zůstává růst v ITA pomalý, letos i v příštím roce se čeká kolem 1%...Růstově je to tedy nevalné, což by mohlo vyvolávat útok spekulantů kvůli vysoké zadluženosti – ta je ale vesměs vnitřní, takže to zas takový problém není.
· Řecko je od včera (podle SP) zemí s nejnižším ratingem (CCC), nižší než Ekvádor, který defaultoval v roce 2009) navíc, SP řeklo, že jakýkoliv pokus o restrukturalizaci , který je dle SP stále pravděpodobnější, bude považován za default (s důsledky pro CDS atd.).Němci jsou stále za, ať to trochu bolí i soukromé věřitele, ECB je vehementně proti – bojí se něčeho jako Lehman (a taky pár těch řeckých bondů má i sama..). EURUSD je kolem 1.44, dle mého by klidně vzhledem k tomu, co EMU čeká, mohlo být i na nebo pod 1,4.
· CN(D-1) Čínská inflace včera na skoro 3,5 ročním maximu (5,5%). Vzhledem k rychlému růstu (9,7 % v 1Q/11, 10,3% ve 2010) to zatím nevypadá na rychlejší pokles inflace (i když i ta je v Číně hodně o potravinách), což je to, o co se snaží čínská CB. Ono, na rovinu, vysoká inflace v Číně by mohla ohrozit nejenom ekon. stabilitu ale hlavně sociální kohezi (čehož se bojí čínské vedení jako čert kříže). Určitě nás tedy čeká další kolo utahování měnové politiky.
Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?