Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Osobní finance  |  23.11.2009 10:29:31

Zájemce o hypotéky v regionech nemá kdo obsloužit - líní makléři

Někteří makléři ignorují i dvoumilionové hypotéky

Ani provize 34 000 korun nestojí některým finančním poradcům za námahu. Analýza serveru honzovahypoteka.cz ukázala, že na jednu poptávku hypotečního úvěru v Ústeckém a Moravskoslezském kraji připadají jen necelé dvě nabídky. Naopak v Praze to je pět až šest nabídek. Přitom objem průměrné poptávané hypotéky se pohybuje okolo 1,7 milionu korun, a provize makléře z jediného obchodu je tak o polovinu vyšší než průměrná měsíční mzdaČeské republice.

Zatímco v Praze a Středočeském kraji připadá na jednu poptávku hypotečního úvěru pět až šest nabídek a hypoteční makléři musí bojovat o každou hypotéku, v Ústeckém
a Moravskoslezském kraji finanční poradci nechávají bez povšimnutí žádosti o téměř dvoumilionové úvěry. Na severu Moravy a ve Slezsku klient na svoji poptávku získá od hypotečních makléřů v průměru 1,8 nabídky, v severních Čechách dokonce pouze 1,3 nabídky – vyplývá to z analýzy transakcí zrealizovaných prostřednictvím internetového tržiště s hypotékami honzovahypoteka.cz. „S rostoucím objemem poptávané hypotéky sice počet nabídek obvykle o něco stoupá, ale pokud je makléř profesionál, reaguje na každou poptávku. A v době, kdy se hypoteční trh propadl o 40 procent, to platí dvojnásobně,“ říká Jiří Paták, ředitel hypotečního serveru honzovahypoteka.cz.

 

Průměrný počet nabídek na 1 poptávku a průměrný objem hypotéky

 

Kraj

Počet

nabídek

Průměrná výše v mil.

 

Praha

5,6

3,2

 

Středočeský

4,9

2,8

 

Jihomoravský

2,5

1,9

 

Ústecký

1,3

1,3

 

Moravskoslezský

1,8

1,7

 

 

 

Provize ve výši až 34 000 korun jsou pro makléře z regionů nezajímavé

 

INFO BOX:  

 

·  Analýza vychází z šetření mezi 179 uživateli hypotečního tržiště honzovahypoteka.cz, kteří si přes server sjednali hypotéku.

·  Průměrná úroková sazba – takzvaný MARKET INDEX – v říjnu činila 5,24 procenta, což je o 0,06 procenta méně než v předcházejícím měsíci a o 0,39 procenta méně než běžná sazba na trhu.

·  Objem poptávaných hypoték dosáhl 965 milionů korun a zrealizovány byly obchody v objemu 131 milionů korun.

·  Společnost honzovahypoteka.cz, s. r. o. je provozovatelem tržiště a do konkurenčního boje mezi poskytovateli hypoték nezasahuje. Data proto odrážejí skutečnou situaci na trhu hypoték.

 

V případě úvěrů, potažmo provizí pro zprostředkovatele rozhodně nejde o zanedbatelné částky. „Průměrná výše poptávané hypotéky v Ústeckém kraji dosahuje 1,3 milionu korun, v Moravskoslezském dokonce 1,7 milionu korun. Provize z jediného obchodu tak může dosáhnout 26 00034 000 korun,“ vypočítává Jiří Paták.

 

Pasivita makléřů je zarážející i vzhledem k tomu, že oba tyto kraje se vyznačují vůbec nejvyšší mírou nezaměstnanostiČeské republice – podle dat ČSÚ za 3. čtvrtletí 2009 je v Moravskoslezském kraji bez práce 11,75 procenta obyvatel, a v Ústeckém kraji dokonce 13,01 procenta. „Někteří makléři jsou zhýčkaní hypotečním boomem z předchozích let. Zvykli si na to, že klienti stáli
u jejich dveří fronty a oni nemuseli své služby aktivně nabízet. Tato doba je však pryč a je jen otázkou času, kdy i na tyto makléře krize tvrdě dopadne,“
vysvětluje Paták.

 

Žadatelům z regionů se vyplatí obrátit na poradce z větších měst, třeba Prahy

 

Z převisu poptávky nad nabídkou v některých krajích mohou těžit jak žadatelé o hypotéku, tak sami finanční poradci. „Převis poptávky vytváří velký prostor pro makléře z jiných regionů nebo šikovné poradce začátečníky. Vyřídit klientovi žádost o hypotéku je otázkou jedné, maximálně dvou osobních schůzek, většinu věcí lze komunikovat přes telefon nebo e-mail,“ říká Jiří Paták.

 

Mimopražským klientům se zase může vyplatit svoji poptávku směřovat na makléře působící v Praze a Středočeském kraji, kde se o zákazníky tvrdě bojuje. Mohou tak získat lepší podmínky úvěru a celkově na poplatcích a provizi ušetřit desetitisíce až statisíce korun. Server honzovahypoteka.cz umožňuje oslovit s poptávkou i konkrétní makléře, vodítkem může být unikátní systém jejich hodnocení. „Systém funguje podobně jako u obchodníků na internetu nebo na internetových aukcích – po uzavření úvěrové smlouvy klient práci svého poradce ohodnotí a hodnocení je pak dostupné všem návštěvníkům serveru,“ dodává Jiří Paták.

 

·  TOP 5 nejaktivnějších bank tvoří UniCredit Bank, Česká spořitelna, Raiffeisen stavební spořitelna, Modrá pyramida a Komerční banka

·  Největší zájem o hypotéky je v Praze a ve Středočeském kraji, následují Jihomoravský, Moravskoslezský a Plzeňský kraj.

· Poradcem měsíce je Elena Juricová  s hodnocením 97 procent ze společnosti Clever CZ s.r.o.

Přes 80 procent Čechů si kupuje hypotéku přes internet

 

Internet Češi využívají pro finanční transakce stále častěji. Analýza serveru honzovahypoteka.cz potvrdila, že to platí i v případě hypoték. Více než třetina (37 procent) zájemců o hypoteční úvěr se nejprve obrací na vlastní banku, necelá čtvrtina (23 procent) fyzicky obejde více bank a 29 procent poptá vhodný hypoteční úvěr u svého finančního poradce. „Dříve nebo později však většina zájemců o hypoteční úvěr (81 procent) skončí na internetu,“ konstatuje Jiří Paták. Přitom 19 procent žadatelů svoji poptávku zadává rovnou prostřednictvím internetového tržiště s hypotékami honzovahypoteka.cz. Zde jsou na jednom místě zastoupeny všechny banky, které v Česku poskytují hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření (viz TOP 5 nejaktivnějších bank v info boxu).

Hypotéku jsem řešil

(uživatel mohl zvolit více možností)

%

Ve své bance

37

V jiné bance

23

U svého finančního poradce

29

Na různých on-line serverech

81

Jen přes server honzovahypoteka.cz

19

 

Důvodem, proč tolik lidí hledá hypotéku na nejrůznějších on-line hypotečních serverech, je nízká úroveň finančního poradenství. „Bohužel ne každý makléř umí hypotéky prodávat, banky nejsou schopné si svoje klienty udržet a v cizí bance žadatel často končí u nekompetentního poradce na přepážce. Na jednu stranu je trh přesycený finančními poradci, ale na stranu druhou jen málo z nich jsou opravdu odborníci,“ vysvětluje Jiří Paták

 

Žadatelé si hypotéku vybírají hlavně podle kvality informací a výše úroku

 

„Překvapivě je při výběru hypotéky pro žadatele důležitější kvalita informací o hypotéce a teprve až pak výše úrokové sazby,“ říká Jiří Paták. Kompletnost a přehlednost poskytnutých informací označilo za nejdůležitější kritérium výběru 76 procent žadatelů o hypoteční úvěr. Druhým podstatným faktorem při výběru optimálního hypotečního úvěru je výše úrokové sazby, kterou jako důležitou označilo 42 procent respondentů.

 

„Prakticky stejně významné jako úrok je dobré jméno poskytovatele úvěru, tedy banky nebo finančního poradce – podle něj si hypotéku vybírá 36 procent žadatelů,“ uzavírá Jiří Paták, ředitel hypotečního serveru honzovahypoteka.cz. Za nejméně důležité respondenti označili doplňkové služby (26 procent), jako je například zajištění odhadu, právní poradenství nebo pojištění a rychlost nabídnutého řešení (23 procent).

 


Který faktor byl pro Vás při výběru hypotéky podstatný?

(uživatel mohl zvolit více možností)

 

 

Rychlost nabídnutého řešení

23

 

 

Kompletnost a přehlednost poskytnutých informací

76

 

 

Úrok a jen úrok

42

 

 

Návazné služby, slevy a bonusy

26

 

 

Renomé poradce/banky

36

 

 


________________________________________________________________________

Více informací poskytnou:

Jan Hlaváč, mediální zástupce serveru honzovahypoteka.cz

Zprávy a články k hypotékám


Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:

Út 14:51  YIT rozšiřuje spolupráci s RSJ o projekt Toivo Roztyly Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Út 14:27  Kurzovní lístek ČNB na úterý 07.01.2025 Redakce (Kurzy.cz)








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688