TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (28.4.2008)
CZK/EUR
Po většinu uplynulého týdne bylo obchodování s českou měnou velice klidné. Koruna se pohybovala v úzkém pásmu 25,05 – 25,15 CZK/EUR s tendencí atakovat slabší hodnoty. Oslabit se jí podařilo až v pátek, kdy se dostala na 25,27 CZK/EUR.
Z domácí ekonomiky jsme se nedočkali zveřejnění žádných podstatných makroekonomických dat. Koruna proto společně s regionem sledovala především vývoj na eurodolarovém trhu. Do obchodování nijak nezasáhla ani slova ministra financí M. Kalouska, který se vyjádřil k deficitu veřejných financí. Pro letošní rok se nyní odhaduje schodek ve výši 1,5 % HDP, původně se počítalo se schodkem 2,9 %. Do roku 2011 by měl deficit veřejných financí dále klesnout na 1,2 % HDP. Ministerstvo financí dále zvýšilo odhad růstu HDP pro letošní rok na 4,9 % ze 4,7 %. V případě inflace počítá nyní se zrychlením z 5,5 % na 6,0 %. Zmíněné informace zůstaly bez reakce trhu.
Klidné obchodování očekáváme i v nadcházejícím týdnu, který bude navíc o jeden den kratší.
Z domova se dočkáme v závěru týdne zveřejnění obchodní bilance za duben. Pro absenci kurzotvorných zpráv předpokládáme, že bude koruna i v tomto týdnu pod vlivem působení vnějších faktorů.
Koruna by se měla během týdne obchodovat mezi 25,10 – 25,40 CZK/EUR.
Dlouhodobý výhled
Předpokládáme, že by koruna mohla v první polovině tohoto roku dál korigovat své zisky a oslabit až do blízkosti 26,50 CZK/EUR. Jedním z důvodů může být letní repatriace zisků zahraničních společností u nás. V druhé polovině roku očekáváme, že se koruna vrátí zpět pod úroveň 25,50 CZK/EUR. Ke konci tohoto roku se kurz koruny může pohybovat na silných hodnotách pod 25,00 CZK/EUR.
CZK/USD
Obchodování v minulém týdnu bylo pro dolar velice úspěšné. Po úvodním zaváhání, kdy se kurz dostal krátkodobě těsně nad 1,6000 USD/EUR, se dolar vydal na silnější úrovně a v závěru týdne se obchodoval na 1,5600 USD/EUR. Pro českou korunu tento vývoj vedl k oslabení z 15,75 CZK/USD na 16,20 CZK/USD.
Na slabší úrovně poslaly americkou měnu spekulace o možném zvýšení úrokových sazeb na euru. Tato možnost ale byla v zápětí představiteli ECB popřena. Negativně také působí vysoké ceny ropy, které by se mohly nepříznivě projevit na stavu americké ekonomiky. Zveřejněná data z realitního trhu tentokrát do obchodování nezasáhla. Prodeje existujících domů za březen podle očekávání poklesly o 2 %, prodeje nových domů za stejný měsíc klesly o 8,5 %. Pozitivní obrat pro americký dolar nastal ve druhé polovině týdne, kdy byla zveřejněna důležitá čísla z Evropy. Jednalo se o německý Ifo index podnikatelského klimatu, který byl pro trh zklamáním a v dubnu klesl na 102,4 bodů (trh očekával výsledek 104,3 bodů).
Tento týden bude zveřejněno množství dat z obou stran Atlantiku. Ve středu budou z USA publikovaná důležitá čísla růstu HDP za 1. čtvrtletí a výsledek zasedání FEDu. Zde se očekává další snížení sazeb o 25 bodů na 2,00 %. Z Eurozóny se dočkáme nezaměstnanosti za březen. Konec týdne budou uzavírat další důležitá čísla o nezaměstnanosti v USA za duben.
V tomto týdnu nás pravděpodobně v souvislosti s množstvím důležitých dat čeká na dolaru další volatilnější obchodování. Pokud nepřijde z USA výrazně negativní překvapení, pak by se měl dolar obchodovat kolem současných silnějších úrovní. Koruna by se měl během týdne udržet v pásmu 15,90 – 16,30 CZK/USD.
Dlouhodobý výhled
Dolar byl v posledním půlroce pod obrovským tlakem, který neustává ani ve druhém čtvrtletí. Americká ekonomika v prvních měsících roku vykazuje nejnižší dynamiku růstu od roku 2003. FED intenzivně bojuje se zpomalováním ekonomiky snižováním sazeb a můžeme počítat s tím, že v tom bude pokračovat. V průběhu roku by se situace měla vylepšit a očekáváme, že s jeho koncem bude dolar mírně silnější na hladině 1,5000 USD/EUR. Vůči české koruně bychom se mohli vrátit k hodnotě 17,00
SKK/EUR
Poměrně klidné obchodování panovalo také na slovenské koruně. Česká koruna se vůči slovenské nacházela v užším pásmu 0,7700 – 0,7800 CZK/SKK a měla tendenci slábnout. K euru se slovenská koruna držela v blízkosti 32,35 SKK/EUR.
Žádných ekonomických dat jsme se nedočkali. Podle průzkumu agentury Reuters se většina dotázaných analytiků shoduje, že by se na Slovensku mělo podle předpokladů platit eurem od roku 2009, přičemž největší hrozbou pro oddálení termínu přijetí je udržitelnost inflačního kritéria.
Dnes bude ze Slovenska zveřejněn index spotřebitelských cen za březen. Zítra bude zasedat NBS, která bude jednat o úrokových sazbách. Předpokládá se, že banka ponechá sazby nezměněné na úrovni 4,25 %.
Pro tento týden předpokládáme pohyb kurzu koruny v pásmu 0,7650 – 0,7850 CZK/SKK.
Dlouhodobý výhled
Náš dlouhodobý výhled počítá s posilujícím trendem vůči euru jak u slovenské, tak u české koruny. U slovenské koruny podle nás existuje větší prostor pro posílení, než u koruny české. Slovenská ekonomika roste dvojnásobným tempem než ekonomika česká. Díky nadále rychle rostoucí slovenské ekonomice a vyšším úrokovým sazbám předpokládáme, že česká koruna bude mít v dalších měsících tendenci spíše ztrácet směrem k 0,8000 CZK/SKK.
KALENDÁŘ UDÁLOSTÍ PRO TENTO TÝDEN
Pondělí 28. 4. 2008
Německo – CPI za duben
Maďarsko – zasedání centrální banky, rozhodování o sazbách
Úterý 29. 4. 2008
Slovensko – zasedání centrální banky, rozhodování o sazbách
USA – index spotřebitelské důvěry
Středa 30. 4. 2008
Německo – nezaměstnanost za duben
Eurozóna – nezaměstnanost za březen
Eurozóna – HICP za duben
Polsko – zasedání centrální banky, rozhodování o sazbách
USA - HDP za 1. čtvrtletí
USA – zasedání FEDu, rozhodování o sazbách
Čtvrtek 1. 5. 2008
Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko – státní svátek
USA – index nákupních manažerů v průmyslu za duben
USA – týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
Pátek 2. 5. 2008
Česko – státní rozpočet ke konci dubna
USA – nezaměstnanost za duben
USA – podnikové objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby za duben
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 25 5405 (vzor číslo 28)
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (28.1.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (28.4.2008)
- Týden na devizovém trhu (28.7.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (25.2.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (30.6.2008)
- Týden na devizovém trhu (24.11.2008)
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…