chytryhonza.cz (chytryhonza.cz)
Finanční rady  |  18.06.2015 17:09:33

Život a zdraví jsou pro Čechy až na druhém místě

Zatímco v zahraničí se lidé pojišťují zejména na zdravotní rizika, Češi si nejdříve pojistí majetkové záležitosti a až pak možná i sebe. Životní pojištění přináší nyní asi 40 procent veškerého vybraného pojistného na českém trhu, ovšem vyspělý svět vykazuje opačný poměr. V neposlední řadě chybí Čechům často v životních pojistkách nejzávažnější rizika.

Obecně stále v Česku platí, že při pojišťování má před životem a zdravím přednost majetek a auta. Zatímco dříve lidé chápali pojištění jako nástroj pro investování, dnes více plní svou původní funkci a smyslem sjednání smlouvy je krytí rizik.

Uzavření životního pojištění patří vzhledem k důležitosti, dlouhé době trvání a jeho účelu k zásadnímu rozhodnutí. Je nezbytné se otázkou pojištění životních rizik zabývat opravdu poctivě. Jenže klientům chybí často ve smlouvách nejzávažnější rizika – invalidita a vážná onemocnění.

Když se jdou Češi pojistit, pak většinou na úraz, protože jeho následky si umějí dobře představit. Nikoliv zlomená noha, ale skutečně vážná životní situace, jako je invalidita a vážná onemocnění, můžou mít fatální dopady na celou rodinu. Riziko dlouhodobého propadu příjmu nebo trvalého omezení pracovní schopnosti si lidé často neuvědomují nebo dokonce nepřipouštějí.

Zejména invalidita může postihnout každého bez ohledu na věk a trvale rozvrátit rozpočet rodiny. Zhruba jeden z pěti lidí se stane v produktivním věku invalidní.

Stačí invalidní důchod?

Spoléhat pouze na invalidní důchod není rozumné. Invalidní důchod je nízký a zdravotní problémy nemusí k přiznání invalidního důchodu stačit. Přiznání invalidního důchodu totiž není automatické, musí být splněny zákonné podmínky.

Jak vysoký bude měsíční invalidní důchod závisí na přiznaném stupni invalidity, průměrné měsíční mzdě v současné hodnotě za odpracované roky a získané době pojištění.

Zjednodušeně se dá říci, že čím byla mzda vyšší, tím nižší procento příjmu stát nahradí. Ztráta čistého příjmu se pohybuje od 42 do 83 procent v závislosti na výši předchozího příjmu a uznaném stupni invalidity.

Většina lidí už v 1. stupni invalidity obtížně hledá uplatnění na trhu práce. Invalidní důchod se tak stává jejich jediným zdrojem příjmu a jejich čistý příjem znatelně klesne.

Naštěstí se i způsob smýšlení o životním pojištění mění a Češi si pojištění pro případ invalidity sjednávají stále častěji. Nabídka pojištění je ale velmi široká a pro běžného klienta tak nemusí být zrovna snadné se v ní zorientovat.

Na co si dát pozor

Vyznat se v podmínkách a možnostech současných produktů životního pojištění není jednoduché. Produkty jsou komplikované zejména díky širokému spektru možností, které svým klientům poskytují.

Správně sjednané životní pojištění má odpovídat v první řadě potřebám konkrétního klienta a přinášet užitek jeho rodině. Určitě se obraťte na odborníky a vyvarujte se bezhlavému ukončování původních starších smluv a uzavírání nových.

Více informací o společnosti Chytrý Honza

Portál Chytrý Honza nabízí rychlé a objektivní srovnání finančních produktů a služeb mnoha desítek finančních institucí působících v České republice. Široký výběr, možnost přizpůsobit si produkt na míru, čas na rozmyšlení při rozhodování a zároveň jeho úspora dělají z Chytrého Honzy skutečně platného partnera při řešení osobních financí. Chytrý Honza zájemcům srovná všechny dostupné produkty online, aby si mohli vybrat ten nejvhodnější – od hypotéky, přes pojištění a tarify mobilních operátorů až po dodavatele energií. Od svého vzniku v roce 2009 již Chytrý Honza získal přes 250 000 spokojených zákazníků. Ti si aktuálně mohou vybírat z celkem 18 produktů ve více než 1900 variantách. Akvizicí sítě finančních poradců Bonnet.cz v roce 2014 Chytrý Honza získal více než 1 400 specialistů ve všech regionech ČR. Zakladateli portálu jsou Jiří Paták a Jakub Havrlant.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Čt 10:57  Povolené přečerpání, nebo kreditní karta? Po čem sáhnout? Iva Grácová (Bezvafinance)
Čt   8:00  Domácnost za poloviční náklady. Přejděte na smart home Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
St   0:00  Penzijní připojištění se mění, pro koho je výhodné Petr Holub (MojeNebankovka)
Út 13:15  Rozšiřujeme nabídku ETF: AI, Indie, obrana a další Marek Pokorný (Portu)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688