Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  05.06.2025 11:27:59

Míří Bitcoin k historickým maximům, nebo ke krachu?

Ilustrační obrázek | zdroj: CoinBank https://coinbank.cz/portal-o-kryptomenach

Je to jen několik dní, kdy bitcoin dosáhl svého nového historického maxima. Dne 22. května se obchodoval těsně pod úrovní 112000 dolarů. Není tak divu, že se takřka ihned objevily odhady, na jakou cenovou úroveň se až může bitcoin v průběhu roku dostat. Oproti tomu zároveň zesílily hlasy, že bitcoin je jen uměle vytvořená bublina, která může kdykoliv splasknout.

Květnový růst bitcoinu znamenal pro mnoho investorů potvrzení predikcí růstu nejstarší kryptoměny. Podle nejoptimističtějšího scénáře by mohl bitcoin do konce roku vzrůst až na 200000 dolarů za minci. Odpůrci bitcoinu naopak očekávají úplně opačný scénář a propad ceny klidně pod 70000 dolarů. Jak to tedy bude, můžeme očekávat další růst, nebo trhy vystřízliví a budeme svědky historického propadu?

Býčí scénář pro Bitcoin

Optimistický scénář se zakládá na pokračujícím přijetí bitcoinu nejen širokou veřejností, ale také jednotlivými státy. Zjednodušeně řečeno, čím více lidí bude věřit v budoucnost bitcoinu, tím více poroste hodnota nejstarší kryptoměny. Aktuálně to vypadá, že má bitcoin dobře našlápnuto, protože se dokázal vypracovat ze záležitosti komunity nadšenců na pozici jednoho z nejhodnotnějšího aktiva na světě, které kupují drobní investoři, retailoví a institucionální investoři, korporace nebo dokonce vlády, vládu USA nevyjímaje.

Dokonce vznikají společnosti, které se výhradně specializují na nákup nejstarší digitální měny. Již více než rok z investičního potenciálu bitcoinu profitují nadnárodní investiční fondy, které získali povolení od regulátorů nabízet široké veřejnosti burzovně obchodovatelné fondy (ETF) s bitcoiny. Navíc čím dál více států uvažuje nad tvorbou strategických rezerv v digitálních aktivech. USA, prostřednictvím prezidenta Donalda Trumpa, stanovily 4 kryptoměny, které mají tvořit základ digitálních rezerv. Mezi čtyřkou vybraných kryptoměn má být nejvíce zastoupen právě bitcoin.

To nutí také ostatní státy nad tímto krokem také vážně uvažovat. Česká republika v tom není výjimkou a debatu o rezervách v bitcoinech spustil guvernér ČNB, Aleš Michl, který je takové myšlence nakloněn. ČNB nyní zkoumá rizika, pozitiva i negativa, která by s takovým krokem byla spojena, kdyby k tvorbě bitcoinových rezerv ČNB přistoupila.

Povolení zřídit ETF s bitcoiny investičním společnostem bylo významným krokem na cestě širokého přijetí nejhodnotnější kryptoměny na světě. Nejen, že se jedná o krok, který pomůže trh stabilizovat, ale navíc otevírá cestu, jak si snadno vytvořit expozici vůči bitcoinu. 22. května, tedy v den, kdy bitcoin dosáhnul svého nového maxima, byla do ETF investována takřka 1 miliarda dolarů (934,8 mil. dolarů). Nicméně i další květnové dny přály investicím do ETF s bitcoiny, díky čemuž se květen stal 2025 nejúspěšnějším měsícem v historii spotových ETF s bitcoiny, co se přílivu nového kapitálu týče.

Celkové objemy kapitálu v ETF | zdroj: Coinglass https://www.coinglass.com/bitcoin-etf

Svou důležitou roli v růstu hodnoty bitcoinu sehrálo i dubnové dění na celosvětové politické scéně. Poté, co začátkem dubna ohlásil Donald Trump zavedení cel proti takřka všem státům na světě, začali někteří investoři bitcoin vnímat jako potenciálně bezpečné aktivum, podobně jako zlato. Výhodou bitcoinu totiž je, že historicky nesouvisí s žádnou významnou třídou aktiv a tak dává určitý smysl, že bude chráněna před nejhoršími turbulencemi na globálních trzích. Navíc, jak rádi zdůrazňují někteří nadšenci do kryptoměn, na kryptoměny a potažmo tak i na bitcoin se nevztahují žádná cla.

Medvědí argumenty proti bitcoinu

Nejčastější argument proti bitcoinu je, že tato nejstarší kryptoměna je výrazně nadhodnocena a jeho cena tak neodpovídá realitě. To, že široká veřejnost přijme kryptoměny, potažmo bitcoin, je na jednu stranu skvělé, ale na tu druhou skýtá široké přijetí některé nástrahy. Největším strašákem pro celý trh je ustrnutí trhu. Tzn., že lidé budou bitcoiny hromadit za účelem zhodnocení. Nástrahy takového chování jsou zřejmé. Dříve, či později se trh dostane do situace, kdy nikdo nebude chtít své držení mince prodávat a z trhu tak vymizí nabídka.

Kritici kryptoměn a obzvláště bitcoinu v této souvislosti zmiňují příklad tulipánové horečky. Nizozemí je největším producentem tulipánů na světě. Tulipány kromě toho, že plní pouze okrasnou funkci, žádné jiné využití nemají. A i když byla po tulipánech všeobecně poptávka, tak v 17. století došlo k situaci, kdy lidé takřka ze dne na den přestali tulipány kupovat, což vedlo ke krachu tamního trhu s tulipány.

Stejně tak bitcoiny zatím nemají širší využití. Jako platidlo pro každodenní transakce se nehodí, žádné jiné využití nemá. Těží z tzv. pozice prvního na trhu a toho, že jeho blockchain doposud nebyl prolomen a jakkoliv ovlivněn. Když pomineme těžební náklady na těžbu bitcoinů a souvztažnost poptávky a nabídky, tak má tato nejstarší kryptoměna více méně hodnotu jen proto, že veřejnost tomuto digitálnímu aktivu tak vysokou hodnotu přisuzuje. Ve chvíli, kdy budou všechny bitcoiny z trhu staženy, dojde zákonitě k ochabnutí trhu a propadu ceny zpět k výši těžebních nákladů.

Druhou velkou nástrahou je hromadění volných bitcoinů velkými nadnárodními společnostmi, investiční fondy nevyjímaje. ETF sice lákají nový kapitál, ale skýtají i nástrahu v podobě akumulace velkého množství bitcoinových mincí v rukou jediného vlastníka. I když investoři skrze ETF investují do bitcoinu, tak nejsou vlastníky bitcoinu. Pouze si vytváří expozice a skutečným vlastníkem je stále investiční fond.

Pokud by se některý ze scénářů naplnil, mohl by bitcoin potkat výrazný propad ceny. V této souvislosti se často zmiňuje úroveň 70000 dolarů. I když to může znít jako extrémně arbitrární cenový cíl, tak netřeba panikařit. Kolem této úrovně se bitcoin obchodoval ještě v den voleb v roce 2024 a bylo to i takřka předchozí historické maximum v roce 2021.

Očekávaný vývoj očima predikčních trhů

Teorie je skvělá, ale co na ni reální investoři? Jedním z míst, kde lze hledat odpovědi, jsou online predikční trhy, prostřednictvím kterých uživatelé uzavírají sázky na budoucí vývoj investičních aktiv, tedy i na bitcoin a kam bude, dle jejich názoru, směřovat jeho cena. Predikční trhy jsou běžně dohledatelné na webu a takřka každý si tak může vsadit. Jedním z takových webů je např. web Polymarket.

Podle údajů z tohoto webu má bitcoin 60% šanci dosáhnout v roce 2025 hodnoty 130000 dolarů, 38% šanci dosáhnout hodnoty 150000 dolarů a 16% šanci dosáhnout hodnoty 200000 dolarů. Více než ¾ sázejících (76 %) jsou přesvědčeni, že bitcoin letos posílí minimálně na úroveň 120000 dolarů.

Oproti tomu mnohem méně sázejících predikuje výrazný propad hodnoty nejstarší kryptoměny. Jen zhruba 28 % sázejících si vsadilo na to, že se cena bitcoinu propadne zpátky na úroveň 70000 dolarů. Ještě většímu propadu pak věří ještě méně investorů. Na propad k hodnotě 50000 dolarů sází 13 % sázejících a propadu až k úrovni 20000 dolarů za minci věří jen 4 % hráčů.

Sázky na vývoj hodnoty bitcoinu | zdroj: Polymarket https://polymarket.com/event/what-price-will-bitcoin-hit-in-2025?tid=1748969917153

Jaký bude vývoj bitcoinu v roce 2025?

Z údajů výše se lze domnívat, že s mnohem větší pravděpodobností lze očekávat další růst bitcoinu a zdolávání nových historických maxim než jeho případný krach. Bitcoin koncem května prolomil hranici 110000 dolarů a lze předpokládat, že kolem této úrovně bude své pozice konsolidovat, než se vydá na cestu k 120000, potažmo 130000 dolarů za minci. Tím by opětovně stanovil svá nová historická maxima.

Pokud navíc v průběhu roku utichnou obchodní a celní spory, mohla by nejhodnotnější kryptoměna současnosti vystoupat ještě výš. V ohrožení by mohla být 150000 úroveň. Růst až na hodnotu 200000 dolarů za minci je však ze všech možných scénářů druhý nejméně pravděpodobný. Nejméně pravděpodobné je, že by došlo k splasknutí bitcoinové bubliny a následnému krachu nejstarší kryptoměny.

Informace obsažené v tomto článku neslouží jako investiční rady. Jsou jen pro informační účely.


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/

06.06. 09:54  Nechápu (nx)
06.06. 09:24  To je zas blábol (Aj Rep)
05.06. 18:57  Nechápu (Karel)

Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

Út 10:19  Trump, Vietnam i EU Tomáš Krause (Anycoin)
Po   8:39  Bitcoin versus zlato (16.6.2025) Tomáš Krause (Anycoin)
11.06.2025  Bitcoin startuje k dalším rekordům, Trumpa už ignoruje Martin Stránský (WBTCB)
11.06.2025  Jakou bitcoinovou peněženku vybrat? Tomáš Krause (Anycoin)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688