Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  24.09.2024 15:13:34

Největší slabiny kryptoměn, které brání většímu růstu

Ilustrační obrázek | zdroj: CoinBank https://coinbank.cz/portal-o-kryptomenach

Filozofie kryptoměn jako taková je bezesporu hodna k hlubšímu zamyšlení. Co vlastně vedlo tvůrce k vytvoření první kryptoměny, Bitcoinu? Bezesporu to byla celosvětová finanční krize v roce 2008, kterou odstartoval krach trhu s rizikovými hypotékami v USA. V této celosvětové finanční krizi šlo o to, že banky a jiné finanční instituce poskytovaly hypotéky i lidem s nízkou úvěruschopností. Tyto úvěry byly často poskytovány na nízký úrok bez ohledu na riziko pozdějšího růstu sazeb. Navíc byly tzv. hypotéky baleny do složitých finančních produktů, které byly posléze prodávány investorům. To způsobilo, že riziko bylo rozptýleno mezi mnoho finančních institucí po celém světě, což zvýšilo celkovou nestabilitu.

Krachy bank jako impulz pro vznik první kryptoměny

Krachem nato doplatila v té době jedna z největších investičních bank, Lehman Brothers. Krach této banky vyvolal paniku na finančních trzích po celém světě. Poté, co došlo k růstu úrokových sazeb, mnoho domácností nebylo schopno splácet své hypotéky. Navíc i domy jakožto zástavy byly ze dne na den takřka bezcenné, protože pro ně nebyl žádný kupec, a to ani za sníženou cenu. Tím pádem se mnoho finančních institucí, které držely velké množství toxických aktiv, ocitlo na pokraji krachu. Výsledkem bylo, že si banky mezi sebou přestaly půjčovat peníze z obav, že protistrana, dříve než dostojí svému závazku, zkrachuje. Nedostatečná likvidita vedla k zamrznutí kreditních trhů, což omezilo přístup k úvěrům jak pro firmy, tak také pro domácnosti.

Mnoho vlád mírnilo dopady této krize do svých ekonomik pomocí rozsáhlých finančních balíčků, programů na záchranu bank a dalších klíčových finančních institucí. Aby vlády své peníze ochránily, zavedly přísnější regulace finančních institucí a snažily se o reformu finančního systému. Dá se tak říct, že finanční krize v roce 2008 vedla k větší snaze o dohled nad finančními institucemi, transparentnosti finančních produktů a udržení stability finančních trhů.

První kryptoměna

V této situaci vzniká první kryptoměna, která měla za cíl vytvořit první skutečně deregulovanou měnu, kterou nebude nikdo vlastnit, a která nebude ovlivnitelná zásahy vlád, finanční krizí apod. Bude se vyznačovat anonymitou, cenu bude určovat trh, bude bezpečná a všechny transakce budou transparentní. Leckdo si v době vzniku Bitcoinu určitě pomyslel, že to je jen utopie. Dnes již víme, že to utopie není.

Nicméně vlády se svého vlivu na trhy vzdát nechtěly a nechtějí a za pomoci regulací našly cestu, jak ovlivňovat něco, co má být ze své podstaty neovlivnitelné. Nešly cestou zásahů a intervencí do kryptoměn, ale upravují trhy, na kterých můžou digitální aktiva fungovat. Nejen toto je slabinou kryptoměn. Aby se kryptoměny na trzích plnohodnotně etablovaly jako alternativní platidlo, nebo investiční příležitost, je zapotřebí, aby byly široce přijaty celou společností a prosadily se do dennodenních transakcí. Největšími slabinami kryptoměn proto jsou:

1) Volatilita

2) Bezpečnostní riziko

3) Regulační nejistota

4) Škálovatelnost

5) Ekologický dopad

6) Nedostatek ochrany spotřebitele

7) Komplexnost a nedostatek uživatelské přívětivosti

8) Používání v nelegálních aktivitách

9) a Fragmentace trhu

 

Volatilita

Kryptoměny jsou známy svou vysokou cenovou volatilitou. Hodnota bitcoinu nebo jiných kryptoměn může během krátké doby výrazně stoupat nebo klesat. To odrazuje spotřebitele od jejich používání jako platebního prostředku, protože není jisté, jakou hodnotu bude mít kryptoměna zítra. Nejen, že tato nepředvídatelnost komplikuje kryptoměnám jejich každodenní užívání, ale zároveň zvyšuje riziko pro investory, kteří kvůli tak výrazným výkyvům mohou přijít během krátkého časového úseku o značné prostředky.

Bezpečnostní rizika

I když blockchainová technologie sama o sobě je považována za bezpečnou, kryptoměnové peněženky a burzy jsou často terčem hackerských útoků. Napadení burzy nebo odcizení soukromých klíčů může vést ke ztrátě všech prostředků, přičemž neexistuje žádná garance náhrady. Stejný dopad může mít i jen ztráta hardwarové kryptopeněženky, nebo její fyzické poničení. Nedostatečná ochrana uživatelů proti krádeži, ztrátě, poničení nebo podvodům může podkopávat důvěru v kryptoměny.

Regulační nejistota

Právní rámec pro kryptoměny se liší napříč zeměmi a často není jasně definován. Některé vlády kryptoměny zakazují nebo omezují (např. Čína), zatímco jiné pracují na jejich regulaci, což může vytvářet nejistotu pro investory a podniky. Nejasné regulace také ztěžují kryptoměnám vstup na tradiční finanční trhy. Nejednotná a nejasná regulace zpomaluje adopci kryptoměn a může odrazovat velké investory a společnosti od jejich využívání.

Škálovatelnost

Kryptoměny, zejména ty založené na Proof of Work (PoW) mechanismech, jako je Bitcoin, čelí problémům se škálovatelností. S rostoucím počtem transakcí může docházet k přetížení sítě, což vede k pomalým a nákladným transakcím. Například bitcoinová síť může zpracovat jen omezený počet transakcí za sekundu (přibližně 7 až 15), zatímco tradiční platební systémy jako Visa zpracovávají tisíce transakcí za sekundu. Omezená škálovatelnost ztěžuje používání kryptoměn ve velkém měřítku pro každodenní platby a mikrotransakce typu nákup rohlíku se salámem.

Ekologický dopad

Kryptoměny se dostaly pod tlak také s ohledem na rostoucí spotřebu elektrické energie pro své fungování. Trnem v oku kritiků se stala hlavně těžba využívající mechanismus PoW (např. Bitcoin), která vyžaduje velké množství energie k těžbě. To vede k výrazné ekologické stopě, což je kritizováno zejména v době rostoucího zájmu o udržitelnost a boji proti změně klimatu. Vysoká energetická náročnost těžby kryptoměn může u části populace negativně ovlivnit jejich názor na takovou kryptoměnu a zkomplikovat jí širší přijetí. A to zejména v této době, kdy je kladen důraz na snižování emisí a ekologickou zodpovědnost.

Komplexnost a nedostatek uživatelské přívětivosti

Pro většinu běžných uživatelů je používání kryptoměn stále komplikované. Potřeba chápat koncepty jako soukromé a veřejné klíče, peněženky nebo transakční poplatky může být pro neodborníky matoucí. Uvědomění si, že ztráta přístupu k soukromému klíči může znamenat ztrátu všech prostředků. Složité zadávání transakcí, kdy chyba jen v jednom znaku klíče může v lepším případě znamenat neuskutečnění transakce, v horším opět ztrátu svých prostředků. Nutnost neustále udržovat svou kryptopeněženku aktualizovanou. To jsou jen některá proti, která kryptoměnám nepomáhají. Nelze se tak divit, že nízká uživatelská přívětivost a technická složitost brzdí širší adopci kryptoměn mezi běžnou veřejností.

Nedostatek ochrany spotřebitele

Na rozdíl od tradičních finančních systémů, kde jsou vklady chráněny (např. pojištění vkladů u bank), kryptoměny neposkytují žádnou ochranu proti podvodům, krádežím nebo jiným finančním ztrátám. Pokud někdo ztratí přístup ke své kryptopeněžence nebo se stane obětí hacku, obvykle bohužel neexistuje způsob, jak prostředky získat zpět. Absence ochrany spotřebitele a pojištění je něco, co může uživatele odrazovat od používání kryptoměn, zejména při větších částkách.

Používání v nelegálních aktivitách

Kryptoměny jsou kvůli anonymitě, kterou některé z nich poskytují, často spojovány s nelegálními aktivitami, jako je praní špinavých peněz, financování terorismu nebo obchodování s drogami. To vede k negativnímu vnímání kryptoměn ze strany veřejnosti a vlád. Také negativní pověst kryptoměn jako prostředku pro nelegální aktivity může bránit jejich přijetí a vyvolávat tlak na zavedení přísných regulací. Přísné regulace opět mohou zpomalit širší přijetí.

Fragmentace trhu

Existují tisíce různých kryptoměn, ale jen malá část z nich má skutečný praktický význam nebo hodnotu. Tato fragmentace může způsobit zmatek mezi investory a uživateli, kteří se snaží zjistit, které kryptoměny jsou bezpečné a které mají dlouhodobou hodnotu pro případ např. investice. Přesycení trhu různými kryptoměnami nejen, že vede k zaplevelení tohoto trhu, ale v konečném důsledku může vést ke ztrátě důvěry v toto rozvíjející se odvětví finančnictví. Navíc stěžuje novým uživatelům orientaci napříč celým trhem.

Závěr

Slabiny kryptoměn zahrnují technologické problémy (škálovatelnost, bezpečnost), regulatorní výzvy, volatilitu a ekologické dopady. Překonání těchto překážek bude klíčové pro jejich širší přijetí a integraci do běžného finančního systému. Navzdory těmto slabinám se kryptoměny vyvíjejí a mnohé z těchto problémů jsou aktivně řešeny vývojáři a komunitou.

Informace obsažené v tomto článku neslouží jako investiční rady. Jsou jen pro informační účely.

 


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

02.10.2024  Visa spouští platformu pro správu tokenizovaných aktiv Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
25.09.2024  Přinášíme Vám novou verzi naší mobilní aplikace Martin Stránský (WBTCB)
24.09.2024  Největší slabiny kryptoměn, které brání většímu růstu Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
20.09.2024  Mají kryptoměny budoucnost? Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
19.09.2024  Benzín je nejlevnější od doby ještě před invazí Ruska na Ukrajinu. Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)

Přečtěte si také:

11.10.2022Kryptoměny pod tlakem. Nastane větší pohyb? X-Trade Brokers (XTB)
20.05.2022Desátá největší kryptoměna zbankrotovala Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688