Miroslav Novák (Citfin)
Okénko investora  |  14.04.2025 16:29:56

Euro za 27 Kč – reálná možnost v případě, že letos americká ekonomika spadne do recese

První polovina dubna byla na finančních trzích ve znamení extrémní volatility, když ústředním zdrojem nejistoty byla reciproční cla na dovoz zboží do USA v kombinaci s akcelerací celní války mezi USA a Čínou. Došlo k velmi prudkému nárůstu indexu volatility VIX, výrazně poklesla cena ropy a pod silný prodejní tlak se dostaly výnosy amerických dluhopisů na dlouhém konci výnosové křivky. V neposlední řadě po slabší březnové CPI inflaci v USA prudce oslabil i americký dolar, který se vůči euru dostal nad úroveň 1,14 USD/EUR. Jedná se o nejslabší hodnoty dolaru od začátku roku 2022. Suma sumárum na finančních trzích panovala a stále panuje opravdu velmi nervózní nálada.

V tomto kontextu je tak zajímavé, že koruna byla v první polovině dubna až na výjimky překvapivě stabilní. Krátce sice oslabila až k úrovni 25,30 CZK/EUR, ale následně postupně část ztrát umazala a v úvodu tohoto týdne se obchodování stabilizovalo v okolí hladiny 25,10 CZK/EUR. Kritik by samozřejmě mohl namítnout, že oproti konci března je koruna vůči euru o necelé procento slabší, což jsou ale vzhledem k aktuální situaci na finančních trzích stále jen nepatrné ztráty. Koruna byla zároveň nejsilnější měnou středoevropského regionu a výrazněji posílila především vůči polskému zlotému.

Lze současný vývoj české měny chápat tak, že je koruna méně citlivá na nárůst rizikové averze na finančních trzích, než tomu bývalo dříve? Určitě ne. I nadále podle mě platí, že koruna, jako měna malé otevřené ekonomiky, není imunní vůči negativním vnějším vlivům. Dosavadní dubnový vývoj na finančních trzích byl přitom velmi specifický. Většinou totiž platí vztah, že s nárůstem rizikové averze zároveň paralelně posiluje americký dolar a investoři se stahují do bezpečných amerických vládních dluhopisů. To však ale tentokráte neplatilo a právě zde (oslabení dolaru) bych hledal možné vysvětlení toho, proč se koruně navzdory krvácejícím trhům poměrně slušně dařilo.

Pokud bude vysoká nervozita na finančních trzích převládat i v dalších měsících a postupně se začnou přidávat i slabší čísla z reálné ekonomiky v USA a v eurozóně, tak příliš nevěřím tomu, že by koruna vůči euru dokázala takový vývoj ustát bez výraznějších ztrát. V případě, že americká ekonomika totiž opravdu zamíří do recese, tak se minimálně výrazné zpomalení ekonomiky bude týkat i eurozóny. A to by se koruně rozhodně nelíbilo. Poslední dvě velké recese (Velká finanční krize z r. 2008 a pandemie z r. 2020) byly vždy ve znamení výrazného oslabení koruny vůči euru. A to ne v řádu desítek haléřů, ale v řadu několika korun. Pokud tedy letos opravdu dojde k velké recesi, což v tuto chvíli stále nevíme, tak v nejbližších čtvrtletích oslabení koruny směrem k hladině 27 CZK/EUR a výše rozhodně nelze vyloučit.




 
Miroslav Novák

Miroslav Novák

Miroslav Novák působí na finančních trzích od roku 2008 jako makroekonomický analytik a měnový stratég. Jeho analýzy a postřehy pravidelně využívají česká média i odborné instituce. Mezi klíčové oblasti jeho zájmu patří devizový trh, ekonomické trendy a statistika. Vystudoval finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a finance a finanční služby na VŠFS.



Citfin pomáhá podnikatelům řešit potřeby spojené se zahraničním platebním stykem a devizovými službami již od roku 1996. Společnost klade důraz na individuální přístup, rychlost a profesionalitu, což oceňuje více než 19 000 spokojených klientů. Ročně realizuje téměř 900 tisíc transakcí s obratem přes 190 miliard korun a nabízí multiměnový účet s možností obchodovat v 27 měnách.

Více na www.citfin.cz/

15.04. 13:42  EU je již v recesi (Přemek)
15.04. 12:40  Blbost (Libor)
15.04. 10:50  Euro (Tomáš)
14.04. 22:54  Blbost (Miroslav)

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Et   9:44  Trumpova cla jako symptom něčeho vážnějšího Mgr. Timur Barotov (BHS)
St 14:31  Čas natankovat? Ropa zdražila o 10 dolarů! Petr Lajsek (Purple Trading)
17.04.2025  Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem? Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
16.04.2025  Ropa zdražuje o 10 %. Pohonné hmoty přesto zlevní! Petr Lajsek (Purple Trading)
15.04.2025  Zlato kvůli celnímu šoku přepsalo historické rekordy Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky)



Otázka pro bezdětné muže na rodinu
Chlapi, proč nemáte nebo jste neměli děti?
Nechci mít děti
6%
Nemůžu mít děti, jsem neplodný
3%
Radši dělám svou práci
1%
Nemám vhodnou partnerku
38%
Jsem ještě moc mladý
3%
Mám málo prostředků na dítě
8%
Mám radši koníčky, volný čas
2%
Děti jsou moc drahé
3%
Riziko rozvodu - stejně bych byl bez dětí
3%
Necítím se na to být otcem
4%
Do tohoto světa a nejistoty nechci děti
23%
Mám špatné zkušenosti z rodiny
3%
Jiný důvod (napište prosím do diskuze)
1%
Zatím hlasů:115


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688