Ranní okénko - Jak rozhodne v tomto týdnu ECB?
Dnes bude vydán pouze průzkum newyorské pobočky Fedu ohledně inflačních očekávání mezi domácnostmi na horizontu jednoho roku. Ta se pravděpodobně opět zvýšila.
Středa nabídne jediný údaj z české ekonomiky v tomto týdnu a tím budou ceny průmyslových výrobců. V meziměsíčním srovnání očekáváme jejich nepatrný růst (+0,1 %) a meziročně dokonce stagnaci. Z eurozóny se dozvíme finální údaj březnové inflace a ze Spojených států amerických, jak se vedlo v březnu tamnímu maloobchodu a průmyslu.
Čtvrteční den bude patřit Evropské centrální bance. Ta se na svém zasedání bude rozhodovat mezi dalším snížením úrokových sazeb či přerušením cyklu uvolňování měnové politiky. Rozhodnutí není tentokrát předem jasné, proto nelze na trhu vyloučit vyšší volatilitu.
V pátek bude v Evropě a USA na trzích klid vzhledem k nadcházejícím Velikonocím.
Čína v pátek oznámila zvýšení cel na americké zboží až na 125 % v reakci na postup Washingtonu. Tato sazba začala platit od soboty a představitelé Číny sdělili, že k dalšímu zvýšení cel se již nechystají bez ohledu na další postup USA. Clo na čínský dovoz do USA byl navýšen na 145 % (s výjimkou vybrané elektroniky). Celní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa se tak dále vyostřila.
Na konci minulého týdne byly publikovány zajímavé výsledky průzkumu University of Michigan. Spotřebitelská důvěra dál klesá a ještě rychleji (50,8 bodů), než předpokládal trh (53,8 b.) Inflační očekávání raketově rostou, když na horizontu jednoho roku dosahují už 6,7 % a v delším časovém období (5 až 10 let) pak činí 4,4 %. Výrobní inflace v USA naopak poklesla, a to z 3,2 % na 2,7 %, přestože trh očekával mírný nárůst (3,3 %). U jádrové složky došlo ke snížení z 3,5 % na 3,3 %.
Běžný účet platební bilance v České republice dosáhl v únoru kladného salda ve výši 43,8 mld. Kč a překonal tak tržní odhad (32 mld. Kč). Za první dva měsíce tohoto roku je v přebytku necelých 78 mld. Kč.
Americký index S&P 500 si v pátek připsal 1,8 %, naproti tomu evropské akcie po většinou ztrácely. Německý DAX odepsal 0,9 % a pražský PX ztratil 0,8 %. Koruna začíná nový týden okolo 25,06 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Tereza Krček, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- J&T ARCH INV CZK H - Akcie J&T ARCH INV CZK H aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- EUR euro, historie kurzů měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- EUR, euro - převod měn na CZK, českou korunu
- Směnárny Praha koupě, prodej euro EUR
- Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 25 5405 (vzor číslo 28)
- Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 25 5457 (vzor číslo 27)
- Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění 25 5457/B (vzor číslo 3)
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…