Ranní okénko - Jak dnes rozhodne Fed na svém zasedání?
Větší prostor pro uvolňování měnové politiky má však nyní americký Fed, na jehož zasedání má dnes padnout rozhodnutí o velikosti prvního snížení úrokových sazeb od covidové krize. Současná výše cílových sazeb federálních fondů, která je udržována beze změny od července 2023, je již značně omezující pro ekonomickou aktivitu v USA, což vidíme zejména ve výrazně ochabující kondici amerického trhu práce. Vzhledem k tzv. duálnímu mandátu Fedu nyní trh práce představuje dominantní faktor při rozhodování o nastavení měnové politiky, což dnes může vést ke „cutu“ až ve výši -50bb. Finanční trhy se k tomuto kroku od konce minulého týdne přiklánějí stále ve větší míře, nyní mu přisuzují pravděpodobnost dokonce až 67 %. Naše prognóza, ve shodě s mediánovým odhadem v rámci průzkumu Bloomberg, však předpokládá, že Fed přistoupí spíše k opatrnější variantě a sazby sníží o 25bb, jelikož pád americké ekonomiky do recese se na obzoru neukazuje a vývoj jádrové inflace příliš rychlému poklesu sazeb zatím nenahrává. V každém případě je však nejistota ohledně dnešního zasedání vysoká a večerní rozhodnutí, ať už bude jakékoli, může mít na další tržní aktivitu značný dopad.
Včera přineslo velké zklamání Německo, když průzkum ZEW odhalil, že pod pokličkou německé ekonomiky mohou bublat ještě výraznější problémy, než se očekávalo. Naše i tržní prognóza předpokládala spíše mírný pokles hodnocení aktuální situace ze srpnových -77,3 bodů na -80, skutečné výsledky však přinesly propad až na -84,5 bodů. Ještě horším se navíc ukázal výhled do budoucna, kdy sentiment propadl z předchozích 19,2 bodů až na 3,6. Takový pokles přitom nikdo v rámci analytické obce neočekával a jde zároveň o zatím nejhorší výsledek v letošním roce. Ačkoli ještě v první polovině roku se výhled zlepšoval, nyní se situace začíná obracet a nad očekávaným oživením se tak stahují mračna.
Ze Spojených států včera dorazil pozitivní výsledek maloobchodních tržeb, jejichž objem navzdory očekávanému poklesu nakonec v srpnu o 0,1 % meziměsíčně posílil (+2,1 % r/r). Zároveň byl o 0,1 p.b. zvýšen výsledek za červenec, kdy tržby vzrostly o 1,1 % m/m. Lepší výkon v srpnu byl tažen zejména online prodeji, které dokázaly vyvážit pokles volatilní složky prodejů aut. Výsledek maloobchodu tak spíše než recesi indikuje odolnost domácí spotřeby podporující hospodářskou kondici USA, což může hrát určitou roli v dnešním rozhodování Fedu. Dobré zprávy přišly včera i z průmyslového sektoru, který také předčil odhady a v srpnu posílil o 0,8 % m/m, ačkoli předchozí výsledek byl revidován níže z -0,6 % na -0,9 %.
Obchodování na akciových trzích včera opět příliš přesvědčivé nebylo, americký index S&P 500 skončil téměř beze změny (+0,03 %). Německému DAX se dařilo o poznání lépe (+0,50 %), zatímco pražská burza zaznamenala v souhrnu mírný pokles (-0,14 %). Koruna včera korigovala ztráty předchozích dní a posílila pod 25,10 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři