Komise představila strategii Unie úspor a investic s cílem posílit finanční příležitosti pro občany a podniky
Komise představila strategii Unie úspor a investic na posílení finančních příležitostí
Evropská komise přijala strategii pro unii úspor a investic (SIU), která je klíčovou iniciativou ke zlepšení způsobu, jakým finanční systém EU přesouvá úspory do produktivních investic. Jeho cílem je nabídnout občanům EU širší přístup na kapitálové trhy a lepší možnosti financování pro společnosti. To může podpořit bohatství občanů a zároveň podpořit hospodářský růst a konkurenceschopnost EU.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová: „Dnešním návrhem na vytvoření unie úspor a investic dosahujeme dvojího vítězství. Domácnosti budou mít více bezpečnějších příležitostí investovat na kapitálových trzích a zvyšovat své bohatství. Podniky budou mít zároveň snazší přístup ke kapitálu, aby mohly v Evropě inovovat, růst a vytvářet kvalitní pracovní místa.“
SIU je horizontálním nástrojem, který vytvoří finanční ekosystém ve prospěch investic do strategických cílů EU. Jak je zdůrazněno v Kompasu konkurenceschopnosti, schopnost Evropy řešit současné výzvy – jako je změna klimatu, rychlé technologické změny a nová geopolitická dynamika – vyžaduje značné investice, které Draghiho zpráva odhaduje na dalších 750–800 miliard EUR ročně do roku 2030 a které jsou dále ovlivněny zvýšenými potřebami v oblasti obrany. Velká část těchto dodatečných investičních potřeb se týká malých a středních podniků a inovativních společností, které se nemohou spoléhat pouze na bankovní financování. Rozvojem integrovaných kapitálových trhů – spolu s integrovaným bankovním systémem – může SIU účinně propojit potřeby v oblasti úspor a investic.
EU je vybavena talentovanou pracovní silou, inovativními společnostmi a velkým objemem úspor domácností ve výši přibližně 10 bilionů EUR v bankovních vkladech. Bankovní vklady jsou bezpečné a snadno přístupné, ale obvykle vydělávají méně peněz než investice na kapitálových trzích. SIU může podpořit blahobyt našich občanů tím, že jim nabídne možnost volby a příležitosti k dosažení lepších výnosů tím, že jejich úspory budou využity na kapitálových trzích.
Zároveň více investic do kapitálových trhů podporuje reálnou ekonomiku tím, že umožňuje podnikům v celé Evropě růst a prosperovat. To může vytvořit lepší pracovní místa s konkurenceschopnějšími platy pro evropské pracovníky a podnítit investice a růst ve všech hospodářských odvětvích – zejména v oblastech, které EU označila za strategicky důležité, jako jsou technologické inovace, dekarbonizace a bezpečnost.
Za realizaci projektu SIU odpovídají společně orgány EU, členské státy a všechny klíčové zúčastněné strany, což vyžaduje společné úsilí a úzkou spolupráci ve čtyřech oblastech činnosti:
- Občané a úspory: Retailoví střadatelé již hrají ústřední úlohu při financování hospodářství EU prostřednictvím bankovních vkladů, ale pokud si to přejí, měli by mít možnost držet více svých úspor v nástrojích kapitálového trhu s vyšším výnosem, a to i s ohledem na odchod do důchodu.
- Investice a financování: S cílem stimulovat investice, a zejména investice v kritických odvětvích, zavede Komise iniciativy zaměřené na zlepšení dostupnosti kapitálu a přístupu ke kapitálu pro všechny podniky, včetně malých a středních podniků.
- Integrace a měřítko: Snížení neefektivnosti vyplývající z roztříštěnosti bude vyžadovat značné úsilí o odstranění veškerých regulačních překážek nebo překážek v oblasti dohledu, které brání přeshraničním operacím tržních infrastruktur, správě aktiv a distribuci finančních prostředků. To podnikům umožní efektivně se rozšiřovat po celé EU.
- Účinný dohled na jednotném trhu: Komise navrhne opatření, která zajistí, aby se všem účastníkům finančního trhu dostalo podobného zacházení bez ohledu na to, kde se v EU nacházejí. To bude vyžadovat posílení využívání nástrojů konvergence, jakož i přerozdělení pravomocí v oblasti dohledu mezi vnitrostátní úrovní a úrovní EU.
V neposlední řadě se SIU rovněž zaměřuje na posílení integrace a konkurenceschopnosti bankovního sektoru EU, mimo jiné prohloubením bankovní unie. Komise rovněž posoudí celkovou situaci bankovního systému na jednotném trhu, včetně jeho konkurenceschopnosti.
Další kroky
Opatření navržená v této strategii budou v nadcházejícím období dále rozvíjena v rámci pokračujícího dialogu se zúčastněnými stranami. Balíčky opatření budou přijaty v omezené škále oblastí s jasnou vazbou na posílení konkurenceschopnosti hospodářství EU, přičemž nejúčelnější opatření budou upřednostněna v roce 2025.
Provádění SIU bude spočívat na legislativních i nelegislativních opatřeních a na opatřeních, která vypracují samotné členské státy. Budoucí úspěch bude vyžadovat společné úsilí všech zúčastněných stran, včetně členských států, Evropského parlamentu, soukromého sektoru a občanské společnosti.
Ve druhém čtvrtletí roku 2027 zveřejní Komise přezkum celkového pokroku při dosahování unie úspor a investic v polovině období.
Pro více informací
Media

Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Komise představila strategii posílení hospodářského a finančního systému EU
- Evropská komise představila Strategii pro digitální finance pro EU
- Evropská komise představila strategii rozvoje do roku 2020
- Evropská komise představila Strategii pro digitální finance pro EU
- Evropská Komise představila novou strategii pro umělou inteligenci
- Evropská komise představila novou strategii pro indo-pacifický region
- Evropská komise představila strategii pro Arktidu, zaměřuje se na klima i dostupnost surovin
- Komise zveřejnila společný rámec EU a OECD týkající se finančních kompetencí dětí a mládeže (Finanční gramotnost)
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…