Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Daně a účetnictví  |  30.01.2025 16:35:18

Změny v dani z nemovitosti: u zemědělských pozemků lze letos snížit daňovou zátěž

Pokud jste v loňském roce koupili, prodali, zdědili či dostali nemovitost darem, máte povinnost k tomu podat daňové přiznání, a to již do pátku 31. ledna. Poté máte následně čas uhradit daň nejpozději do 31. května. Rok 2025 však přináší do oblasti daně z nemovitostí změny, které zasáhnou majitele nemovitostí a také obce. Některé z nich využívají maximální daňové koeficienty, aby zvýšily příjmy do svých rozpočtů. Jak tyto novinky ovlivní výši vaší daňové povinnosti?

Jednou z nejvýznamnějších novinek je úprava místních koeficientů, které určují výši daně. Například obec Nošovice, známá svou automobilkou, uplatňuje maximální koeficient 5 na průmyslové plochy. Na druhou stranu některé obce mohou nově stanovit koeficienty ve výši již od 0,5, což jejich daňovou povinnost ještě sníží. „V roce 2025 se pravidla místních koeficientů mění. Obce mohou nejen stanovovat koeficienty v širším rozsahu, ale také rozhodovat o tom, zda sníží daňovou zátěž u určitých druhů nemovitostí, jako jsou například zemědělské pozemky,“ vysvětluje Jan Tecl, daňový poradce a jednatel společnosti EKP Advisory.

Změny u lesů ochranných a lesů zvláštního určení

Jednou z dalších klíčových změn je omezení osvobození u lesů ochranných nebo lesů zvláštního určení. Zatímco dříve bylo možné osvobodit celý pozemek, nově se toto osvobození vztahuje pouze na tu část pozemku, kde se ochranné či zvláštní lesy skutečně nacházejí. Dále se také mění způsob výpočtu daně z lesních pozemků. Namísto dosavadních znaleckých ocenění bude základ daně stanovený pevnou sazbou 3,80 Kč/m². Pro majitele ochranných lesů či lesů zvláštního určení to znamená nejen vyšší daně, ale také povinnost podat nové přiznání.

Změny v osvobození od daně

Od roku 2025 se také zpřesňují definice osvobození od daně. Například veřejně přístupné pozemky, jako jsou parky či sportoviště nebo vybrané veřejně přístupné komunikace, budou osvobozeny pouze tehdy, pokud k nim nebude přístup nijak omezen – v případě komunikací například závorami či jinými překážkami umožňujícími jejich využití. Další významnou změnou je zrušení některých osvobození od daně. Osvobození se totiž již nebude vztahovat na stavby drah, letišť, vodních cest a přístavů, pokud nejsou využívány k veřejné dopravě nebo jsou pronajímány za jiným účelem. Tyto změny mohou mít významný dopad zejména na podnikatele, kteří tyto nemovitosti vlastní.

Nově dani podléhají i další „ostatní plochy“

Nově budou podléhat dani i pozemky typu „ostatní plocha“, na nichž se nachází například bažiny, rokle nebo mokřad. Na druhou stranu pozitivní zprávou je snížená sazba 0,08 Kč/m² u neplodné půdy či zamokřených ploch, což některým vlastníkům přinese úlevu. „Daňové změny pro rok 2025 vyžadují pečlivou přípravu. Doporučujeme, aby majitelé nemovitostí pečlivě zkontrolovali své povinnosti, případně se obrátili na odborníky, kteří jim s celým procesem pomohou,“ dodává Jan Tecl.


EKP Advisory, s. r. o., je dynamickou a inovativní poradenskou společností, která pomáhá klientům v oblasti daní a účetnictví. Firmu založil v roce 2015 Jan Kotala a Lukáš Eisenwort. Od svého založení se společnost postavila do popředí na trhu díky své expertíze v oblasti správy účetnictví, zpracování mezd, přípravy daňových přiznání a komplexního účetního reportingu a controllingu. EKP Advisory se věnuje i poradenství při restrukturalizaci společnosti, přesunech majetku či vypracování znaleckých posudků. Specializují se zde na podporu malých a středních firem a startupů, kde hraje klíčovou roli nastavení efektivních procesů již od samého počátku. Firma se aktivně zaměřuje na digitalizaci a pro své klienty využívá moderního softwaru jako nedílného nástroje. Jak Jan Kotala, tak i Lukáš Eisenwort a Jan Tecl (partner společnosti) směřují svůj tým k neustálému vzdělávání v oblasti daňové legislativy. Vedou a organizují množství seminářů a podílejí se na edukaci dalších odborníků a finančních ředitelů.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář




Zvýšení mzdy či platu v roce 2025
Jak vám letos zaměstnavatel zvýšil mzdu nebo plat?
O více jak 5 000Kč/měsíc
4%
O více jak 3 000Kč/měsíc
4%
O více jak 2 000Kč/měsíc
7%
O více jak 1 000Kč/měsíc
18%
Mám tak stejně, jako loni
45%
Mám méně o víc jak 1 000Kč/měsíc
9%
Přišel(přišla) jsem o zaměstníní
4%
Nemám mzdu ani plat
8%
Zatím hlasů:2061


?

Okénko finanční rady



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688