Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Státní rozpočet  |  30.01.2025 14:35:06

Veřejné finance Česka se podařilo stabilizovat, dostatečně ozdravené ale nejsou. V konsolidaci bude muset pokračovat i příští vláda

České republice se loni podařilo elementárně stabilizovat veřejné finance. Ty totiž poprvé od roku 2019 vykázaly schodek nižší, než odpovídá úrovni tří procent hrubého domácího produktu. To je mimochodem úroveň, jejíž splnění je jedním z předpokladů přijetí eura. Splnění takové úrovně tedy rovněž představuje ono alespoň elementární stabilizaci veřejných financí.

Na zastabilizování veřejných financí má svůj podíl konsolidační úsilí Fialovy vlády, které se projevilo zejména konsolidačním balíčkem, přijatým roku 2023, jehož podstatná část vstoupila v platnost loni. Vláda také – například – učinila kroky vedoucí k omezení výplat důchodů, když pokrátila jejich mimořádnou valorizaci roku 2023. Bez krácení by se výdaje státu na penze zvyšovaly i v dalších letech.

Ke snížení schodku pod tříprocentní úroveň přispívá přebytek krajů a obcí. Protože schodek samotného státního rozpočtu úroveň tří procent HDP překračuje, když za rok 2024 dosahuje úrovně 3,4 procenta HDP (použitý odhad HDP pochází z dnes zveřejněné prognózy ministerstva financí). Podle nejnovějších zveřejněných údajů, těch ke konci loňského října, hospodařily kraje a obce s přebytkem takřka 52 miliard korun. Na účtech už kumulují zůstatek notně přes 500 miliard korun, při dluhu necelých sto miliard, což představuje mrhání veřejnými zdroji. Značné sumy finančních prostředků totiž poměrně neproduktivně, aniž by byly investičně využity, „leží na účtech“, zatímco nadále poměrně vysoce strukturálně zadlužený stát bude jen letos čelit nákladům spojeným s obsluhou dluhu, zejména v podobě úrokových plateb, ve výši kolem 100 miliard korun.

Ke stabilizaci veřejných financí ČR přispívá také růst ekonomiky. Díky němu se dluh a deficit může v rostoucí ekonomice snáze „rozpouštět“, což pak při nižší míře růstu, ba dokonce poklesu, nominálního deficitu, než jaká je míra nominálního růstu celé ekonomiky způsobuje pokles poměrového ukazatele až pod uvedená tři procenta HDP. To vysvětluje, proč se daří veřejné stabilizaci stabilizovat i při schodcích, které soustavně a stále – loni a podle všeho i letos – převyšují před rokem 2020 nikdy nezaznamenanou nominální hodnotu přes 200 miliard korun.

Lze tak odhadovat, že strukturální schodek veřejných financí ČR loni stále přesahoval úroveň dvou procent HDP. Zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti přitom ukládá letos dodržet limit 2,25 procenta HDP, v příštím roce pak 1,75, v roce 2027 limit 1,25 procenta HDP. Od roku 2028 by pak měl strukturální schodek splňovat limit jednoho procenta HDP. Z toho plyne, že v konsolidaci veřejných financí bude muset pokračovat i vláda vzešlá z letošních voleb. Přes základní stabilizaci veřejných financí, k níž loni došlo, tudíž stále nelze hovořit o dostatečně ozdravených veřejných financích.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Ban

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář




Zvýšení mzdy či platu v roce 2025
Jak vám letos zaměstnavatel zvýšil mzdu nebo plat?
O více jak 5 000Kč/měsíc
4%
O více jak 3 000Kč/měsíc
4%
O více jak 2 000Kč/měsíc
7%
O více jak 1 000Kč/měsíc
18%
Mám tak stejně, jako loni
45%
Mám méně o víc jak 1 000Kč/měsíc
9%
Přišel(přišla) jsem o zaměstníní
4%
Nemám mzdu ani plat
8%
Zatím hlasů:2034


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688