Saxo Bank (Saxo Bank)
Investice  |  29.01.2025 15:20:38

Čeká nás nerovná cesta, která vyžaduje diverzifikaci

Za poptávkou investorů stojí neústupná inflace, energetická transformace i status bezpečného útočiště

Komoditní sektor dosáhl v roce 2024 nevelkých, ale přesto slušných zisků. Index Bloomberg Commodity Total Return uzavřel rok o 5,4 % výš. Do nového roku vykročil sektor optimisticky, protože se trh soustředil na možné pozitivní dopady čínských růstových stimulů i blížící se pokles amerických sazeb. Od té doby však musí komodity čelit významným nepříznivým faktorům, ať už jde o silnou americkou ekonomiku, známky neústupné inflace, či zmírnění očekáváného poklesu amerických sazeb. Dolar i výnosů z amerických státních dluhopisů prudce stoupají.

Návrat Trumpovy administrativy přinesl spolu s orientací na cla, finančně nepodložené stimuly a imigraci také opětovné obavy z inflace a fiskální nestability. Díky tomu se zvýšila cena drahých kovů vnímaných jako bezpečné investice a sektor dosáhl 25% návratnosti. Ještě silnější rok zaznamenaly měkké komodity, když se nepříznivé povětrnostní podmínky v klíčových oblastech negativně podepsaly na úrodě kakaa a kávy. U sektorů závislých na hospodářském růstu a poptávce, jako je energetika či průmyslové kovy, došlo k menšímu vzestupu a v případě obilovin způsobil další úrodný rok dokonce dvouciferný pokles.

Na prahu roku 2025 není pochyb, že v nadcházejícím období mohou různé faktory a nejistoty přispět k vytvoření pro komodity náročného obchodního a investičního prostředí. Zahájí Trump svou vládu plošným zavedením vysokých cel, která obratem vyvolají odvetná opatření a totální obchodní válku, nebo se jeho tým rozhodne pro mírnější cla a návrhy různých dohod, o nichž se můžete dočíst více v našem makroekonomickým úvodu pro 1. čtvrtletí? Kromě cel budou trhy vyhlížet i čínskou odezvu, která může vést k posílení domácí poptávky po surovinách, ovšem pravděpodobně spíše po materiálech využívaných v procesu elektrifikace než po surovinách nezbytných pro stavebnictví. Pozornost se bude upírat i na dolar, který negativně koreluje s komoditami, na to, jakým směrem se vydají krátkodobé americké sazby, a na dluhopisové výnosy.

Tento vývoj může vyvíjet tlak na ropu i různé na růstu závislé průmyslové kovy, které netrpí převisem poptávky. Zároveň může podpořit komodity, u nichž lze očekávat pokles nabídky, například měkké komodity jako kávu, kakao a případně cukr, kovy nezbytné pro energetickou transformaci, jako měď, aluminium a stříbro, a v neposlední řadě zlato, která dál láká investory méně citlivé na sazby a kurz dolaru. Obecně předpokládáme, že se zvýší poptávka investorů hledajících diverzifikaci a zajištění před neústupnou inflací, takže může Bloomberg Commodity Index zopakovat svůj výkon z loňska. Pokud nebudou zavedena cla plošná, ale spíš cílená, a americký dolar nakonec přece jen oslabí, což by zlepšilo ekonomické vyhlídky, změní se poměr rizika a výnosu.

Rostoucí polarizace světa prospívá zlatu, omezená nabídka stříbru

Zlato a stříbro strávily poslední čtvrtletí roku 2024 konsolidací svého výrazného posílení. Zlato začalo po dosažení několika rekordních maxim v říjnu klesat. Poptávku po investičních kovech podporuje rostoucí nejistota geopolitického prostředí. Globální napětí a hospodářské změny nutí investory vyhledávat bezpečnější aktiva. A zatím se nezdá, že by se měla tato situace v nejbližší době změnit.

Centrální banky nakupují ve velkém zlato, aby diverzifikovaly svá aktiva a nebyly závislé na USD a dolarových aktivech, jako jsou dluhopisy. Tím nepřímo podporují i cenu stříbra. Kvůli obavám z rostoucího globálního zadlužení, zejména ve Spojených státech, se navíc investoři obracejí k drahým kovům, které nabízejí zajištění proti ekonomické nestabilitě. V nadcházejícím roce však asi budou muset být dost trpěliví, protože přetahovaná mezi rostoucími dluhopisovými výnosy a mírnějším poklesem sazeb spolu s nejistou trajektorií dolaru vyvolají větší volatilitu než v roce 2024.

V případě stříbra budou hrát i nadále významnou roli investiční faktory, ale jeho cenová dynamika je v úzkém sepjetí s průmyslovým využitím, z něhož plyne zhruba 55 % celkové poptávky. V roce 2024 přispěla zvýšená průmyslová poptávka k fyzickému nedostatku stříbra na trhu. Výraznou úlohu sehrály sektory jako elektronika a obnovitelné energetické zdroje, zejména fotovoltaické (solární) technologie. Očekává se trvalá průmyslová poptávka po stříbře, což bude nejspíš znamenat deficit nabídky i v roce 2025. Ten může navíc prohloubit i zvýšení „papírové“ poptávky ze strany ETF fondů. Tato dvojí role – a kombinace investiční a průmyslové poptávky – může stříbru pomoci, aby si v nadcházejícím roce vedlo lépe než zlato.

Proto očekáváme možný pokles poměru ceny zlata a stříbra. Ten se v současnosti pohybuje kolem 87, ale možná se znovu dostane až k 75, jako v loňském roce. Pokud by k tomu došlo a cena zlata naplnila naši mírně upravenou prognózu 2900 USD za unci, může se stříbro obchodovat nad 38 USD za unci, což by výrazně přesáhlo náklady spojené s jeho držbou.

Útlum stavebnictví a boom elektrifikace přinesou větší poptávku po základních a menší po železných průmyslových kovech

I nadále zůstáváme optimisty ohledně dlouhodobého vývoje kovů podporujících energetickou transformaci, zejména mědi a aluminia, kterým pomohou investice do elektrizační soustavy a rychlý rozmach elektromobility a obnovitelných zdrojů, od solárů až po větrné turbíny. Na druhou stranu vidíme jen omezený potenciál kovů využívaných ve stavebnictví, jako jsou ocel a železná ruda, protože ty bude stahovat ke dnu rostoucí převis nabídky poté, co se zastavil čínský stavební boom. 

Měď, královna zelených kovů, strávila zbytek roku 2024 konsolidací nad klíčovou hladinou podpory. Mohou za to očekávaná Trumpova cla, silný dolar i nestálá poptávka z Číny, kde ovšem zatím propad trhu s bydlením plně vykompenzovala výroba elektromobilů a rozšiřování elektrizační soustavy. Jak bude elektrifikace světa nabírat na obrátkách, poroste poptávka po elektřině a jejím přenosu přenášet, což podpoří také poptávku po mědi a aluminiu. To, spolu s omezeným počtem nových těžebních projektů, postupem času přinese převis poptávky a růst cen.

V nejbližší budoucnosti by ale měli být investoři trpěliví, než budou jasné dopady Trumpových cel a protiopatření. Ovšem i na základě tohoto poměrně opatrného přístupu lze předpokládat vzestup mědi mezi 4,5 až 4,7 USD, tedy podstatně výš, než činí její roční forwardová cena na počátku ledna.

Oslabení fundamentů ropy naznačuje možný pokles cen, ale základním scénářem zůstává obchodování v úzkém pásmu

Ropa se poslední dva roky obchoduje v úzkém pásmu, a i když se většina obchodních aktivit v posledním loňském čtvrtletí odehrávala poblíž dolní hranice pásma, na základě krátkodobých výhledů je možné v nadcházejících měsících očekávat totéž. Nabídka ropy těžené mimo OPEC+ poroste v letošním roce zhruba o 1,4 milionu barelů denně, tedy rychleji než globální poptávka, která má podle IEA stoupat zhruba o 1,1 milionu barelů za den, a na zvýšení produkce zemí OPEC+ už tak příliš prostoru nezbývá. Několika významným členům kartelu přitom postupně roste nevyužitá kapacita, protože celé roky omezovali produkci, aby podpořili ceny.

Klesající poptávka z Číny, která je největším světovým dovozcem, a růst produkce mimo země OPEC+ patrně potlačí ceny níž, což omezí případný cenový efekt zostření sankcí proti Rusku, Íránu a Venezuele, které musí snižovat produkci. Ropa Brent se v posledních dvou letech obchoduje v úzkém pásmu s průměrnou cenou 76,75 USD a na letošek jí předpovídáme pásmo mezi 65 a 85 USD.

 

Na globálním vzestupu poptávky po energiích může vydělat zemní plyn

Očekává se, že ve Spojených státech cena zemního plynu v nadcházejícím roce poroste, protože poptávka po energiích dál stoupá nejen v USA, ale po celém světě. To platí zejména pro Čínu, kde poptávka po energiích roste v posledních dvou letech rychleji než HDP, takže kapacita tamních paroplynových elektráren rychle stoupá. Navíc se zemní plyn čím dál víc považuje za přechodný stupeň mezi tradičními palivy, jako je uhlí, a obnovitelnými zdroji. Vzhledem k tomu, jak je výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů závislá na povětrnostních podmínkách a tudíž nepředvídatelná, však využití paroplynových elektráren asi dál poroste.

Ceny v americkém Henry Hubu byly díky stabilní poptávce a růstu ve srovnání s evropskými a asijskými cenami už celé roky nízké, teď se však očekává, že porostou, aby zohlednily změnu fundamentů. Produkce asi nebude schopná udržet krok s vzestupem domácí poptávky po energiích a růstem exportu LNG, zejména do Evropy. Většinu roku 2024 se plyn obchodoval pod 2,50 USD a roční průměrná cena činila 2,40 USD, ale v roce 2025 očekáváme výraznější pohyb cen, takže se průměrná cena přiblíží k 3,50 USD. Ovšem pozor, vzhledem ke struktuře forwardové křivky je velmi obtížné zachytit tento vzestup prostřednictvím futures a ETF zaměřených na futures. Loni stoupla okamžitá cena futures o 44 %, ale stejně byl vzhledem ke struktuře křivky vykázán celkový pokles výnosů o 26 %. Jinými slovy je očekávaný růst cen zemního plynu poznat spíš z investic do plynárenských a na ně navázaných společností než z komodity samotné.

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank  

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Ne 10:20  Bude zlato opět zakázáno? - Historie nám říká že je to možné! Kristián Hejduk (Filius & Investments SE)
Ne   6:50  Evropa na rozcestí: Od stagnace k dynamice David Navrátil (David Navrátil)



Zvýšení mzdy či platu v roce 2025
Jak vám letos zaměstnavatel zvýšil mzdu nebo plat?
O více jak 5 000Kč/měsíc
5%
O více jak 3 000Kč/měsíc
4%
O více jak 2 000Kč/měsíc
7%
O více jak 1 000Kč/měsíc
19%
Mám tak stejně, jako loni
44%
Mám méně o víc jak 1 000Kč/měsíc
9%
Přišel(přišla) jsem o zaměstníní
4%
Nemám mzdu ani plat
8%
Zatím hlasů:1770

Příbuzné stránky


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR25.03 -0.03   BTC96,260 -1.32   Zlato2,883 -1.52   ČEZ1,023   0.59
USD23.85 -0.82   DJI44,546 -0.37   Ropa74.69 -0.78   Erste1,655   0.00

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688