Horší lednová důvěra se stále rozdílnými limity růstu napříč sektory - Komentář ČBA
Lednový průzkum důvěry v českou ekonomiku poukázal na tři faktory, které lze vnímat spíše jako jestřábější signál do očekávaného poklesu úrokových sazeb ČNB.
1) Navzdory lepšímu sentimentu v průmyslu to vypadá na pokračující pokles průmyslové výroby. Zbytek ekonomiky vykázal v lednu slabší, ale stále solidní úroveň důvěry, která zůstává nad průmyslem.
2) Očekávání zaměstnanosti jsou lehce horší, konzistentní s pokračujícím mírným nárůstem nezaměstnanosti. Ovšem je stále patrný rozdíl napříč sektory. Ten se projevuje i v odlišném (poptávkovém vs. nabídkovém) charakteru limitů budoucího růstu v průmyslu (stále více nedostatečná poptávka) v porovnání se službami a stavebnictvím (nedostatek pracovníků a jiných zdrojů).
3) Cenová očekávání nepřinesla v průměru v lednu výraznější změnu, ale služby vykázaly výraznější nárůst, což může navrátit silnější dynamiku růstu jádrových služeb v indexu spotřebitelských cen po jejich prosincovém zvolnění.
Lednový ekonomický sentiment lehce horší …
Vyjma průmyslu, přinesl leden zhoršení sentimentu ve zbývajících sektorech české ekonomiky. Ovšem její úroveň zůstává ve stavebnictví stále nad dlouhodobým průměrem a všechny sektory, kromě obchodu, nad průmyslovým sentimentem. Prozatím tak lednový sentiment zůstává okolo hodnot zaznamenaných ve čtvrtém a druhém čtvrtletí minulého roku, což by mohlo naznačovat pokračující růst ekonomiky o necelá půl procenta mezičtvrtletně v závěru minulého roku.
Průmysl
Lepší očekávání v automotive sektoru nevybočuje z obvyklé volatility za uplynulý rok a půl. Navíc úroveň české průmyslové důvěry společně s dalšími i zahraničními sentimentální indikátory předznamenává pokračující meziroční pokles průmyslové produkce (viz červená čára v grafu vpravo v prvním řádku níže). V případě zahraničních indikátorů další zhoršení lednového německého ifo indexu v průmyslu nepotvrdilo dříve publikovaná překvapivá zlepšení PMI v Německu a eurozóně.
Čtvrtletní průzkum: pokračující divergence mezi poptávkovými a nabídkovými faktory
Lednové odpovědi ohledně bariér růstu se výrazně liší svou strukturou napříč jednotlivými sektory (graf vlevo). V průmyslu přestavuje nedostatečná poptávka stále větší omezení pro výrobu. A to navzdory stále relativně vysokém využití výrobních kapacit (viz graf výše vpravo), které se navíc koncem minulého roku projevovaly jako dostatečné, což je negativní zpráva pro investiční aktivitu. Na druhou stranu v sektorech služeb a stavebnictví spíše nabídkové faktory – jako nedostatek zaměstnanců a materiálu či vybavení – stále ztělesňují největší limit pro růst. Rozdíl mezi sektory je ještě více patrný, pokud odpovědi porovnáme vůči jejich dlouhodobému průměru (graf vpravo).
Trh práce a ceny
Očekávání zaměstnanosti zůstávají stále mírně negativní, což poukazuje na další mírný nárůst nezaměstnanosti, ovšem s rozdílným vývojem napříč sektory. Sektorová divergence byla v lednu patrná i u cenových očekáváních, což představuje riziko opětovného zrychlení dynamiky cen jádrových služeb v indexu spotřebitelských cen.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- 12.h - Evropa roste, US futures rostou, BCPP roste, zlato roste, ropa zastavuje korekci
- 12.h - Evropa roste díky víře v obnovení růstu a zisků a projevu Draghiho, BCPP roste díky Erste, euro silně oslabuje
- 12.h - Evropa roste v očekávání dohody s Řeckem, euro přišlo o ranní růst, ropa reaguje na dolar, BCPP roste ale s odstupem
- 12.h - Evropa silně roste díky energiím, dolar přestal růst a koriguje, ropa silně v plusu, BCPP roste díky ČEZ
- EIA: Zásoby ropy v USA ve 20. týdnu výrazně rostly, produkce rostla jen mírně, nebývale silný růst dovozu
- EIA: Zásoby ropy v USA ve 28. týdnu rostly, produkce rostla o nevídaných 100 000 barelů, silný růst dovozu
- 12.h - Evropa roste nehledě na růst geopolitického napětí, eurodolar vyčkává, ropa dále roste, BCPP nejistá
- Xiaomi v 1Q s růstem tržeb o 13,6%, č. zisk rostl o 10,6%, prodeje smartphonů rostly o 4,7%. Firma registruje celkem silné oživování poptávky
- 13.h - akciové trhy rostou díky růstu sazeb v Austrálii, BCPP růst následuje, dolar oslabuje, ropa nad 71 USD
- Wall Street ve čtvrtek rostla nehledě na další růst pravděpodobnosti prosincového růstu sazeb
- B.I.G. Expert - akciové trhy 22.týden - růst, růst, růst
- 12.h - Evropa silně roste díky slábnutí obav z růstu USD sazeb, euro posiluje, ropa roste, BCPP pokulhává
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…