Navzdory silnému mezičtvrtletnímu tempu není struktura růstu české ekonomiky příznivá (Komentář)
V pořadí třetí odhad vývoje tuzemského HDP za třetí loňské čtvrtletí přinesl mírnou revizi směrem vzhůru. Ekonomika tak mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 %, což představuje významné zrychlení po růstu o 0,2 % ve druhém čtvrtletí. Podle našeho hodnocení se jedná o překvapivě silný a těžko vysvětlitelný výsledek, a to především s ohledem na poměrně slabá měsíční data. V meziročním vyjádření pak růst ekonomiky zrychlil z 0,5 % na 1,4 %.
Mezičtvrtletní růst ekonomiky byl ve třetím čtvrtletí tažen zejména změnou stavu zásob. Její příspěvek k mezičtvrtletní dynamice HDP činil výrazných +1,2 pb. Zásoby jsou přitom v rámci struktury HDP nejvíce volatilní, často revidovanou a pro předvídání dalšího vývoje ekonomiky tedy nejméně spolehlivou položkou. K mezičtvrtletnímu růstu HDP v menším rozsahu pomohla i spotřeba domácností (s příspěvkem +0,3 pb). Po stagnaci ve druhém kvartále spotřebitelské výdaje v tom třetím mezičtvrtletně vzrostly o 0,7 %. Hlavní vliv na to pravděpodobně měl pokračující růst reálných mezd, jehož dynamika ve třetím čtvrtletí také zrychlila. Ve srovnání s předpandemickým posledním čtvrtletím roku 2019 byla ale spotřeba domácností stále o 4,6 % nižší. Kromě obdobného zaostávání reálných mezd za svou předpandemickou úrovní k tomu přispívá i pokračují vyšší sklon domácností k úsporám. Sezonně očištěná míra úspor domácností ve třetím čtvrtletí činila 18,8 % (po 18,9 % ve druhém čtvrtletí), zatímco mezi lety 1999 a 2019, tedy v předpandemickém období, její průměrná výše dosahovala 11,7 %. Ke zpomalení dynamiky naopak došlo u spotřeby vlády, která mezičtvrtletně stagnovala po silném růstu o 1,6 % ve druhém čtvrtletí.
Fixní investice a čisté vývozy naopak mezičtvrtletní růst ekonomiky brzdily. Fixní investice ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně klesly o 1,2 % a vymazaly tudíž velkou část nárůstu z druhého čtvrtletí ve výši 1,5 %. Z hlediska věcného členění za tímto poklesem stály nižší investice do strojů a zařízení, které byly částečně kompenzovány vyššími investicemi do dopravních prostředků. Pohledem sektorového členění, které je ovšem k dispozici pouze v nominálním vyjádření, byl příčinnou pokles soukromých investic. Ty byly ve třetím kvartále v nominálním vyjádření mezičtvrtletně nižší o 1,5 %, zatímco vládní investice o 5,2 % vzrostly. Příspěvek čistého exportu k mezičtvrtletní dynamice HDP ve třetím kvartále dosáhl -0,7 pb a došlo tak k významnému zesílení negativního vlivu zahraničního obchodu na ekonomiku. Ještě ve druhém kvartále tento příspěvek činil mírnějších -0,1 pb.
Z hlediska struktury tak výsledek ekonomiky za třetí čtvrtletí rozhodně není tak příznivý, jak se z agregátních údajů může na první pohled zdát. Za předpokladu, že by příspěvek změny stavu zásob byl nulový, tak by ekonomika mezičtvrtletně klesla o výrazných 0,7 %. Výrazně kladný příspěvek změny stavu zásob zachycený ve statistikách by mohl souviset s tím, že firmám se z důvodu slabé poptávky plnily sklady. Přidaná hodnota ve zpracovatelském průmyslu totiž mezičtvrtletně vzrostla o silných 2,5 % a byla hlavním zdrojem růstu přidané hodnoty v celém národním hospodářství o 0,8 % q/q. Nekonzistentní s tím je ovšem vývoj průmyslové produkce vycházející z měsíčních statistik. Ten totiž ukazuje na pokračující negativní trend ve zpracovatelském průmyslu, který by byl konzistentní s pesimistickým vývojem v sousedním Německu. Podle těchto dat produkce tuzemského zpracovatelského průmyslu ve třetím kvartále mezičtvrtletně klesla o 0,4 % po poklesu o 1,1 % ve druhém čtvrtletí.
Ekonomika podle naší prognózy bude pokračovat v růstu, avšak jen umírněným tempem. Po loňském nárůstu HDP o zhruba 1 % předpovídáme pro letošek mírné zrychlení na přibližně 1,5 %. Zatímco pokračující růst reálných mezd by měl přispívat k dalšímu pozvolnému zvyšování spotřeby domácností, tak významnou brzdou pro tuzemskou ekonomiku pravděpodobně bude výrobní sektor. Slabé výsledky produkce, a tedy i zahraničního obchodu, se ve firemním sektoru nejspíše podepíší také na slabé investiční aktivitě.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti