cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  04.12.2024 01:00:00

Podmínky nízké inflace Engliše i Rašína - Aleš Michl, guvernér ČNB

Aleš Michl, guvernér ČNB
Diskusní fórum ČNB 2024
Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské – Technické univerzity
Ostrava, 4. prosince 2024

Vážený pane rektore, vážený pane děkane, vážení hosté,

ač jsem rašínovec, vyjdu dnes z Engliše.

Profesor Karel Engliš se narodil nedaleko odsud, v Hrabyni. Engliš tak jako Rašín patřil mezi osobnosti československé národohospodářské vědy. Engliš byl v době první republiky ministrem financí v šesti vládách a zastával funkci guvernéra Národní banky Československé.

 

Dne 21. března 1926 se Engliš účastnil ustavující valné hromady Národní banky Československé. Dodnes máme v archivu zápis z jednání.

Podle zápisu se tehdy ministr financí Karel Engliš na valné hromadě obrátil na prvního guvernéra Viléma Pospíšila a prohlásil:

„Odevzdávám do vašich rukou nejcennější klenot národní, naši korunu československou, klenot, který není ani ze zlata, ani ze stříbra, nýbrž z práce. Představuje určitý malý zlomek našeho národního produktu, určitou miniaturní životní míru, kus výroby a práce.“

Engliš dále ve svém projevu uvedl, že je potřeba mít na paměti tři nutné podmínky pro udržení silné ekonomiky a měny:

(1) Finanční rovnováha

„Finanční pořádek je dán rovnováhou mezi výdaji a příjmy. Nekryté výdaje svádí k tisku, převýdeji papírových peněz se všemi známými důsledky... ,“ uvedl tehdy Engliš. Těmi důsledky myslel Engliš hlavně inflaci. Platilo to tehdy a platí to i nyní.

Česko mělo mezi listopadem 2021 a říjnem 2022 nejvyšší jádrovou inflaci v EU.

Inflaci způsobilo velké množství peněz v oběhu vyvolané:

i) deficitním hospodařením státu,

ii) sama ČNB vyvolala se zpožděním inflaci politikou oslabení koruny z let 20132017. Zejména bylo nešťastné ukončení politiky oslabování měny na začátku roku 2017, na kterém vydělali spekulanti a prodělala ČNB. Na jaře 2017 se za pouhé jedno čtvrtletí téměř zdvojnásobil objem volných peněz v ekonomice, protože ČNB tehdy nesmyslně prodávala koruny s cílem mít slabou měnu.

iii) Dále k inflaci vedly extrémně nízké úrokové sazby, které byly dlouhou dobu před covidem, opět to jde za ČNB. Tehdy se podporovalo zadlužování a spotřeba, tudíž roztočení peněz v ekonomice.

Těmto chybám se musíme v budoucnu vyhnout. Proto od počátku mandátu nové bankovní rady říkáme, že úrokové sazby budou v budoucnu vyšší, než jsme byli zvyklí 10 let před covidem, a že od vlády by mělo přijít vyrovnání státního rozpočtu – tak Engliš chápal finanční rovnováhu.

(2) Vzorná administrace

Engliš tehdy v březnu 1926 na valné hromadě Národní banky Československé prohlásil, že je potřeba mít ve státní správě vzornou administraci. To znamená správný chod institucí. Řada institucí za poslední roky nabobtnala.

Naše bankovní rada začala svou práci tím, že jsme v roce 2023 propustili 5 % lidí. Každému ministerstvu by toto také prospělo. V ČNB jsme udělali revizi všech agend a procesů. Ušetřené peníze jsme vrátili zpět stávajícím zaměstnancům. Od nich chceme větší produktivitu práce a za to dostanou větší odměnu.

Náš hlavní mandát je nízká inflace a finanční stabilita. Dokázali jsme během dvou let snížit inflaci ze 17,5 % přesně na náš cíl 2 % letos v únoru, březnu a červnu. Pořád ale inflace není bezpečně na dvojce. Poslední údaj je, že spotřebitelské ceny meziročně rostou v Česku o 2,8 %. Jádrová inflace je 2,4 % – na výhledu nemáme jádrovou inflaci bezpečně pod dvěma procenty.

Proto je velmi pravděpodobné, že brzo pozastavíme proces snižování sazeb. Že na nějaký čas zvolíme stabilitu úrokových sazeb, vyhodnotíme novou prognózu s cílem dostat jádrovou inflaci v budoucnu mírně pod dvě procenta a celkovou k cíli.

(3) Rovnováha mezi prací a odměnou za práci.

To je třetí Englišova podmínka pro udržení silné ekonomiky a měny.

Jak řekl Engliš, „ani nejlepší administrace by nic nepomohla, kdyby naše výroba byla drahá, kdyby klesla soutěživost s cizinou, kdyby důsledkem toho se zhoršila naše obchodní a platební bilance a kdyby se stalo její pasivum trvalým“.

Podnikání a konkurenceschopnost ekonomiky byly za první republiky a jsou i teď podmínkami pro to, aby si národ na sebe vydělal. A mohl si vyplácet dobré mzdy. Možnost je v tom výrazně diferencovat mezi základní mzdou a odměnou za práci. Základní mzdy by měly růst rozumně, ale bonusy za dobrou práci mohou růst klidně výrazně více, pokud máte výsledky práce.

Co se týče průmyslu, Česko vyrostlo na přílivu zahraničních investic. Příkladem je Hyundai v blízkých Nošovicích.

Když si dáte do grafu podíl světového exportu zboží na HDP, přímé zahraniční investice na světovém HDP a podíl světového exportu služeb na HDP, vyjde vám (Baldwin, 2024):

i) Export zboží, na kterém vyrostlo Německo nebo Česko, stagnuje.

Klesá tržní podíl vyspělých zemí na světovém exportu zboží. Tržní podíl vyspělých ekonomik byl v roce 2000 66 %, nyní 37 %. Roste tržní podíl zemí, jako je Čína, Indie, Korea, Indonésie, Thajsko, Brazílie: dříve byl v roce 2000 16 %, nyní 38 %.

ii) Přímé zahraniční investice, na kterých vyrostlo Česko, stagnují.

iii) Boom, expanze, největší peníze se nyní generují na exportu služeb, což není dominanta Česka.

Naše auta konstrukčně a inženýrsky nejsou špatná. Ale softwarově je třeba Škoda Auto proti Tesle dinosaurus. Nový trend v mezinárodním obchodě, kde se generují peníze, je zřejmý: převládají software a služby.

Ve výrobě to byly nejdříve mechanické součástky, díky kterým vzniklo kolo, na jeho bázi pak kladka, vodní kolo, železniční dvojkolí… Potom motory a vznikla auta, letadla… Potom elektronika, vzniklo rádio, televize nebo počítač. Teď je tou hlavní součástkou software.

Takže studujete na správné škole, na technice. Budoucnost rozhodnete vy a vaše schopnost podnikat, založit firmy a přinést nové nápady, na kterých potažmo vydělá celá republika.

A od ČNB čekejte, že nebude opakovat minulé chyby a že budeme krotit roztáčení peněz v oběhu a tudíž budeme krotit inflaci.

Závěrem, Engliš byl v období komunistického režimu vystaven perzekuci. Byl trvale sledován Státní bezpečností a vypovězen z Prahy. Na závěr života se uchýlil zpět do rodné Hrabyně, sem na Ostravsko. Dovolte mi vás, mladé studenty, požádat o to, abyste vždy podporovali svobodu slova a svobodu vyjádřit názor. Abyste nedovolili cenzuru ze strany státu, respektive návrat zpět k totalitě. Vím o tom, že tady na škole jste pořádali ostravskou Cestu za světlem jako připomínku událostí z listopadu 1989, a velmi to oceňuji – i Engliš by si trsnul při hudbě vašeho komorního uskupení Ostravská bandaska.


Reference

Baldwin, R. The Future of Trade and Globalization: Implications for Developing Economies. Presentation at UNCTAD at 60. Available at: https://unctad.org/system/files/non-official-document/unctad-at-60-ppt-richard-baldwin_en.pdf

ENGLIŠ, K. Projev na ustavující valné hromadě Národní banky Československé z 21. března 1926. Archiv ČNB, arch. fond Národní banka Československá, NBČ/151/1, Zápis ustavující valné hromady, k. č. 151.

MICHL, A. Taming Inflation from 18 to 2% and Paving the Way for ESG Financing. Projev na konferenci Central Banking Summer Meetings, Londýn, 13. června 2024.

RAŠÍN, A. Pracovat a šetřit! Projev na sjezdu Československé národní demokracie 25. března 1919. Pražské akciové tiskárny, 1919.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Út 12:48  Baterie a cenová parita EV Research (Česká spořitelna)
Út 12:10  GDPR podráží nohy inovacím v EU Research (Česká spořitelna)
Út 11:44  Index podnikatelské nálady Zew očekávání se snížil ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Út 11:00  New edition of Key figures on European transport Eurostat (Eurostat)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688