Vystoupení guvernéra ČNB Aleše Michla v Senátu Parlamentu České republiky
Aleš Michl, guvernér ČNB
Senát Parlamentu České Republiky
Praha, 25. července 2024
Při projednávání Zprávy o výkonu dohledu nad finančním trhem v roce 2023 pronesl guvernér ČNB Aleš Michl v Senátu Parlamentu České republiky projev o současném boji s inflací, průběhu likvidace Sberbank a hospodaření České národní banky.
Vážený pane předsedající, vážené senátorky a senátoři,
v červenci 2022 přebírala nová bankovní rada odpovědnost za měnovou politiku a cenovou a finanční stabilitu naší země.
Stav nebyl dobrý:
- Za prvé, měli jsme nejvyšší inflaci v historii, 17,5 %, pominu-li růst cen v období transformace země začátkem devadesátých let. Ani zdaleka nebyl plněn zákonný hlavní cíl České národní banky, kterým je péče o cenovou stabilitu.
- Za druhé, likvidaci Sberbank provázely žaloby zpochybňující celý proces. Žaloby od státu, ze strany zástupců Ministerstva financí, krajů a měst, kteří dříve svěřili finanční prostředky Sberbank. Pomoci zabezpečit transparentní proces likvidace banky z pozice členství ve věřitelském výboru byl pro nás důležitý úkol týkající se finanční stability a důvěryhodnosti. Podle zákona ČNB pečuje i o finanční stabilitu a o bezpečné fungování finančního systému v České republice.
- Za třetí, přebírali jsme ČNB s nejvyšší hospodářskou ztrátou v historii a s rekordním růstem provozních výdajů.
Bylo potřeba postavit se situaci čelem a co nejrychleji doručit výsledky.
Ad 1) V listopadu 2022 jsem v projevu na Masarykově univerzitě představil novou měnovou strategii – podmínky, za jakých bude naše koruna znovu silná (Michl, 2022). Na jaře 2023 se podařilo dosáhnout nejpřísnějších měnových podmínek za posledních 20 let (měnové podmínky zohledňují, jak dohromady působí úrokové sazby a měnový kurz na ekonomiku). Kurz koruny byl v té době dokonce nejsilnější v historii. Země tak mohla levněji dovážet drahé suroviny. Silná koruna zároveň zpřísnila měnové podmínky pro velké firmy, na které do té doby nedopadaly vysoké sazby ČNB, protože si braly úvěry v eurech. Přestože nominální sazba zůstala po většinu roku 2023 na 7 %, ex ante reálné úrokové sazby zohledňující očekávanou inflaci postupně rostly až na historická maxima. Až tehdy začala měnová politika nejvíce fungovat.
Nová strategie měnové politiky zabrala.
Inflace je aktuálně na 2 %, tedy přesně tam, kde jsem slíbil před dvěma lety při jmenování guvernérem. Děkuji všem v ČNB za to, že mi pomohli splnit slib – je to úspěch celé České národní banky.
Oslava, speciální tisková konference apod. žádné nebyly, protože budoucnost nás bude hodnotit nikoliv podle dílčích, ale podle dlouhodobých výsledků práce.
Zůstaneme jestřáby, kteří udělají vše pro cenovou stabilitu. Například během 10 let před rokem 2022 byla průměrná základní úroková sazba v zemi 1 %. Navíc se záměrně znehodnocovala koruna. To vše podporovalo inflaci – byla to první ze dvou zásadních chyb udělaných v minulosti. Nelze se divit, že předchozí guvernér končil s nejvyšší inflací v historii. Tohle musíme změnit především. Očekáváme, že sazby budou na vyšší úrovni, než jsme byli zvyklí posledních více než 10 let. Je potřeba myslet na budoucnost. Ekonomiku je potřeba založit na úsporách a nikoliv na dluzích. Více jsem o tom hovořil ve svém londýnském projevu (Michl, 2024).
Ad 2) Likvidace Sberbank se i díky práci našich lidí v ČNB z pozice člena věřitelského výboru stala historicky nejúspěšnějším případem insolvence banky. Připomínám, že celý proces žalovalo mnoho subjektů, ale všechny se podařilo přesvědčit, že jdeme správnou cestou. Měli jsme během roku 2023 mnoho jednání, porad, rozhodnutí. Na začátku roku 2024 bylo již vyplaceno zpět 95 procent peněz klientů. Práce budou pokračovat tak, aby i zbývající menšina peněz byla klientům vyplacena a likvidace úspěšně završena – byť to ještě potrvá. Více viz naše roční Zpráva o výkonu dohledu nad finančním trhem (pdf, 1,5 MB).
Ad 3) Co se týče vlastního hospodaření centrální banky, současná bankovní rada zdědila nejvyšší kumulativní ztrátu banky v historii: 487 miliard korun. Ihned jsme začali řešit provoz, tedy jednu z částí výsledovky, která se nevyvíjela dobře. Rekordní růst provozních výdajů jsme museli zkrotit, neboť ČNB má jít veřejnosti příkladem.
Proto jsme přistoupili v roce 2023 k racionalizaci v ČNB. Z výsledků by měl Alois Rašín radost: během roku 2023 jsme zúžili tým nejvyšších manažerů, tedy ředitelů přímo dohlížených bankovní radou (BR-1), ze sedmnácti na čtrnáct. Kromě úspor se instituce stala i lépe řiditelnou. Nyní připadá na sedm členů bankovní rady čtrnáct BR-1, tedy každý člen bankovní rady dohlíží dva týmy. Má tak prostor se jim maximálně věnovat a doručovat společně výsledky. Především integrace týmů licencí a sankcí s dohledy by měla výrazně zlepšit výsledky naší práce.
Dále jsme uskutečnili racionalizaci v každé sekci, tedy napříč bankou. Počet pracovních pozic v ČNB klesl v roce 2023 o 5,1 %. Šlo o první komplexní zeštíhlení provozu centrální banky za posledních 10 let.
2022 | 2023 | Meziroční změna
v % |
|
---|---|---|---|
Počet pracovních pozic | 1516 | 1439 | -5,1 |
Počet ředitelů dohlížených bankovní radou | 17 | 14 | -17,6 |
Zdroj: ČNB
Mzdová zdrženlivost v ČNB v roce 2023
(meziroční změny v %)
Inflace | 10,7 |
Růst mezd členů bankovní rady | 0 |
Růst mezd ředitelů dohlížených bankovní radou | 0 |
Průměrný růst mezd | 4,5 |
Zdroj: ČNB
Rok 2023 se podařilo zakončit ziskem 55,1 miliardy Kč. Část nakumulované ztráty z minulosti jsme tak v roce 2023 umazali. Struktura aktiv a pasiv ale zatím není taková, aby nám umožňovala vytvářet zisk dlouhodoběji, a je potřeba ve změnách pokračovat.
Musíme napravit druhou chybu, která v minulosti vznikla: poté, co byla dříve ražena politika znehodnocování koruny, výrazně vzrostla bilance ČNB. Očekávaný výnos aktiv naší rozvahy ale nepokrýval očekávané náklady na pasiva – proto ta zděděná rekordní ztráta ČNB.
Budeme posilovat zejména očekávaný výnos a diverzifikaci aktiv. Očekávanou výnosnost a zejména diverzifikaci aktiv v rozvaze by měl posílit postupný nákup zlata až na 100 tun, což by bylo nejvíce v historii ČNB (pro srovnání, v roce 2019 bylo v trezorech 8 tun zlata, nejméně v historii). Tedy budeme mít znovu zlatý poklad.
Dále postupně mírně zvětšíme podíl držených akcií. Zájemcům o tuto problematiku doporučuji přečíst si závěry našeho výzkumu, který jsme provedli společně s kolegy Tomášem Adamem a Michalem Škodou. Udělám všechno pro to, abych příští guvernérce nebo guvernérovi odkázal lepší rozvahu a výsledovku, než jsem zdědil já.
Klíčem je doručovat výsledky a myslet na budoucnost. Jde o to, co v bance uděláme pro republiku a zanecháme pro budoucí generace.
Reference:
Adam, T., Škoda, M., & Michl, A. (2023). Balancing Volatility and Returns in the Czech National Bank’s Foreign Exchange Portfolio (RPN 1/2023). Czech National Bank.
Michl, A. (2022). Politika silné koruny. Diskusní fórum ČNB. Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity, Brno. 23. listopadu 2022.
Michl, A. (2024). Taming Inflation from 18 to 2% and Paving the Way for ESG Financing. Central Banking Summer Meetings, Londýn. 13. června 2024.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?