Skupina Woodburn Capital prodává solární elektrárnu vCchorvatsku penzijním fondům
Česká společnost Woodburn Capital Partners, podnikající v oblasti obnovitelných zdrojů energie, předala solární elektrárnu, kterou v Chorvatsku vybudovala, investiční společnosti Professio Energia vlastněné penzijními fondy. Ta primárně poskytuje environmentální a ekologické služby i pro oblast hlavního města Záhřebu.
Rozvoj solárních zdrojů je v současnosti jedním z hlavních trendů, které zažívá chorvatská energetika. Ilustrační foto: Shutterstock
Chorvatsko se v posledních letech stává důležitým hráčem na poli obnovitelných zdrojů energie. Výrazným trendem je rozvoj solárních a větrných elektráren podporovaný jak chorvatskou vládou, tak evropskými fondy. V Chorvatsku a okolním regionu skupina Woodburn Capital připravuje další projekty obnovitelných zdrojů energie s celkovým výkonem přesahujícím 500 MW.
BLÍŽÍ SE UVEDENÍ DO PROVOZU
Obě společnosti oznámily podepsání dohody o prodeji 100 % podílu ve firmě Power Solar, která vlastní projekt solární elektrárny v obchodní zóně Velim – Stankovci v Zadarské župě. Její výstavbu Woodburn Invest zahájil v roce 2023 a do provozu bude uvedena do provozu v roce 2025. Převzetí se týká i solární elektrárny o výkonu 10 MW v Brdovci u Záhřebu.
Solární elektrárna Stankovci bude mít instalovaný výkon 3,7 MW a ročně vyrobí 5 231 MWh elektřiny. Proces převzetí bude dokončen po výstavbě a uvedení elektrárny do komerčního provozu začátkem roku 2025. Woodburn bude pokračovat v další spolupráci na rozvoji projektů obnovitelných zdrojů energie v dalších místech Chorvatska, i v regionu západního Balkánu. Zaměří se na projekty, které zajišťují stabilní výrobu energie a přispívají ke globálním cílům snížení emisí skleníkových plynů.
VHODNÉ PODMÍNKY PRO OBNOVITELNÉ ZDROJE
Chorvatsko se stává důležitým hráčem na poli obnovitelných zdrojů energie, především díky svým příznivým geografickým a přírodním podmínkám a růstu potřeby diverzifikovat energetické zdroje. Výrazným trendem je rozvoj právě solárních a větrných elektráren, podporovaný jak vládními pobídkami, tak evropskými fondy.
Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě se v roce 2023 zvýšil natolik, že Chorvatsko bylo v prosinci loňského roku čtyři dny zcela zásobeno zelenou energií?. V květnu 2024 produkce elektřiny z větrných a solárních elektráren poprvé překonala produkci z fosilních paliv?. Investiční prostředí v zemi je stabilní, významnými investory jsou mnohé penzijní fondy, které spravují miliardy eur a v obnovitelných zdrojích energie vidí bezpečnou a dlouhodobě výnosnou investici. Celkový potenciál geotermální energie v Chorvatsku dosahuje 6,8 GW.
Elektřina ze solárních elektráren v zemích EU představuje 5 % celkově vyrobené elektřiny, v Chorvatsku je to nyní jen 0,4 %. Celkový výkon elektráren v Chorvatsku podle údajů z konce roku 2022 dosahoval 4 946,8 MW, z toho 2 203,4 MW připadalo na vodní elektrárny, 1534,6 MW na geotermální, 986,9 MW na větrné, 222 MW na solární zdroje a 348 MW na jadernou elektrárnu ze slovinského Krška, kterou Chorvatsko vlastní společně se Slovinskem.
SYSTÉM TRŽNÍCH PRÉMIÍ
Chorvatsko podporuje vývoj projektů obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím systému tržních prémií, které fungují na principu smluv o rozdílu CFD (Contracts for Difference, jde o finanční nástroj, používaný k podpoře právě těchto zdrojů energie). Tato podpora je řízena chorvatským operátorem trhu s elektřinou HROTE, který každoročně vypisuje veřejné soutěže pro projekty solárních, větrných a vodních elektráren o výkonu nad 1 MW. Projekty, které uspějí ve výběrovém řízení, získávají podporu ve formě rozdílu mezi tržní cenou elektřiny a referenční hodnotou stanovenou HROTE?.? V roce 2024 byla vypsána výzva na projekty s celkovou kapacitou přes 600 MW a alokovanými prostředky ve výši 257,2 mil. eur.
Investice do obnovitelných zdrojů energie v Chorvatsku mají perspektivu a velký růstový potenciál, a to jak díky vysoké poptávce po čisté energii, tak díky stabilním státním a evropským podporám. Systém tržních prémií prostřednictvím kontraktů CFD a podpůrné legislativní rámce představují atraktivní příležitosti pro domácí i zahraniční investory. Všechny tyto faktory vytvářejí v Chorvatsku stabilní podmínky pro dlouhodobé a výnosné investice do projektů obnovitelných zdrojů energie?.
Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- SPOROBOND - otevřený podílový fond, Podílové fondy
- Penzijní spoření státní příspěvek 2023 - kalkulačka
- Penzijní spoření 2023
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Podílové fondy, investiční společnosti
- ČSOB Penzijní fond Progres + Zemský Penzijní fond, kompletní údaje o fondu, penzijní připojištění
- Česká společnost Woodburn Capital Partners v Chorvatsku postaví dvě nové solární elektrárny
- Grafy, ČSOB Penzijní fond Progres + Zemský Penzijní fond, penzijní připojištění
- ČSOB Penzijní fond Progres + Zemský Penzijní fond, penzijní připojištění
- ČSOB Penzijní fond Progres + Zemský Penzijní fond, penzijní připojištění
- Grafy, ČSOB Penzijní fond Progres + Zemský Penzijní fond, penzijní připojištění
- Závazky, transakce, Penzijní fondy (Penzijní fondy) - ekonomika ČNB
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Okénko finanční rady
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla