Zaměřeno na High-Tech, Arménie láká na daňové slevy i technologický park
Arménie je díky kombinaci živého technologického ekosystému, vládní podpory a relativně liberálního podnikatelského prostředí příznivým místem pro založení výzkumné a vývojové kanceláře. Mezi nejnovější iniciativy vlády patří zákon na podporu špičkových technologií i výstavba technologického parku v Jerevanu.
Ilustrační foto Shutterstock
Inovační infrastruktura Arménie se rozrůstá jak co do počtu iniciativ, tak co do typů podpory nabízené podnikatelům, mezi něž patří inkubační, akcelerační, mentorské a síťové programy, možnosti podpory financování rizikového kapitálu, vládou financované programy odborné přípravy a rekvalifikace a hmotné daňové pobídky. V zemi působí samostatné ministerstvo špičkového průmyslu (Ministry of High-Tech Industry), které rozvíjí a implementuje vládní politiku zejména v oblasti komunikací, informací, informačních technologií a informační bezpečnosti. Dále pod něj spadá agenda poštovních služeb, udělování licencí a povolení a částečně také vývoje v oblasti technologií vojenského průmyslu.
Daňové výhody a odpočty
Loni v prosinci úspěšně prošel druhým čtením v arménském parlamentu nový návrh programu podpory špičkových technologií. Cílem programu je poskytnout daňové výhody ještě širšímu okruhu společností působících v Arménii a zároveň vytvořit více příležitostí pro využití a rozvoj arménských talentů. Společnosti, které se zabývají technologickou činností (tak, jak je definována vládou), budou mít nárok na vrácení 60 % daně z příjmu vypočtené z platů a rovnocenných plateb nebo odměn podle občanskoprávních smluv. Tato podpora bude platit čtvrtletně pro nábor pracovních migrantů a nových zaměstnanců. Pro společnosti, které školí zaměstnance na odborných pozicích, návrh navrhuje čtvrtletní podporu ve výši 50 % daně z příjmu vypočtené ze mzdy a rovnocenných plateb. Společnosti provádějící výzkum a vývoj i vědecký výzkum budou mít možnost odpočtu 200 % z mezd; tento odpočet by neměl přesáhnout 50 % vypočteného základu daně ze zisku. Limit 50 % se však nebude vztahovat na společnosti, které generují alespoň 90 % svých příjmů prostřednictvím vědeckého výzkumu. Cílem nového programu podpory je také snížení daně z obratu z 2 % na 1 %. Podle odhadů by arménská vláda prostřednictvím tohoto programu podpory mohla investovat 29 miliard arménských dramů (přes 67 milionů eur) do stimulace výzkumu a vývoje a technologických odvětví.
Vizualizace výzkumného parku Engineering City. Foto Engineering City
Jerevan chystá výzkumný park
Engineering City je jednou z vlajkových iniciativ partnerství veřejného a soukromého sektoru mezi vládou a konsorciem soukromých společností. Jejím cílem je podpořit přední technologické společnosti, aby získaly přístup k nejlepším arménským talentům a infrastruktuře. Engineering City je prostředí vytvořené za účelem propojení místního a mezinárodního inženýrství, vědy a vzdělání při řešení pokročilých inženýrských výzev 21. století. Jeho cílem je poskytnout celou škálu moderního vybavení pro sdílené použití, výzkumné a prototypové laboratoře, obráběcí stroje a výrobní zařízení, které budou přístupné všem společnostem sídlícím v areálu, který se rozkládá na pozemku o rozloze 3 hektary ve čtvrti Nor Nork v Jerevanu.
V rámci programu mohou o zapojení žádat společnosti působící v následujících oblastech: vědy o materiálech, elektronika (radioelektronika), měřicí zařízení a systémy, radiofrekvenční zařízení a systémy, letecká a kosmická zařízení a systémy, robotika, polovodičová zařízení, pokročilý asistenční systém řidiče (ADAS) nebo biomedicínská zařízení. Rezidentní společnosti budou mít možnost získat darem pozemky o rozloze 250 nebo 500 metrů čtverečních s plným vlastnickým právem, které jim umožní vybudovat kancelářské prostory podle předem stanovených architektonických návrhů. Rezidenti navíc získají přístup k nejmodernějšímu sdílenému laboratornímu vybavení a výrobní infrastruktuře.
Arménie stoupá na žebříčku inovací
Snahy o podporu špičkových technologií v Arménii se odrážejí i v hodnocení Global Innovation Index (GII), který každoročně zveřejňuje Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO). Loni v tomto žebříčku Arménie dosáhla na 63. místo a v porovnání pěti zemí Východního partnerství (EaP) se tak umístila za Ukrajinou, ale předstihla Moldavsko a Ázerbájdžán. Také zpráva „Inovace pro udržitelný rozvoj“, kterou vypracovala Evropská hospodářská komise OSN (UNECE), zdůrazňuje úsilí Arménie o vybudování příznivého podnikatelského prostředí, které v posledních deseti letech vedlo k větší podnikatelské aktivitě• Zpráva zdůrazňuje, že arménský ekosystém inovační infrastruktury poskytuje příležitosti k propojení mezinárodní a místní expertízy a odborných znalostí v oblasti technologií a podnikání. Zároveň aktivně zapojuje mládež, včetně studentů, začínajících odborníků a mladých podnikatelů, do technologického vzdělávání. Celý ekosystém se vyznačuje flexibilitou díky své projektové struktuře a malému rozsahu, přičemž se zaměřuje na upřednostňování řešení s vysokým dopadem.
Mezi příklady úspěšných arménských iniciativ vzdělávání v oblasti STEM (věda, technologie, inženýrství, matematika) patří úspěšné projekty jako jsou TUMO Centra pro kreativní technologie, laboratoře Armath nebo různé olympiády a soutěže v matematice, vědě či robotice.
Potenciálu Arménie si v posledních letech začaly všímat i mezinárodní technologické společnosti jako Synopsys, National Instruments (v současnosti Emerson), XLINX, Mentor, SADA, NVIDIA, TeamViewer, ORACLE, CISCO, VMWARE, CQC, PhilipMoris International, D-Link, ServiceTitan, EPAM Systems nebo Adobe, které začaly v Arménii rozvíjet své výzkumné a vývojové týmy a aktivity.
Ararat Sahakyan, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Jerevanu
Sabina Nováková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Jerevanu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Kalkulačka silniční daň - výpočet silniční daně za rok 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí kvůli koronaviru, daň z nabytí nemovitosti v roce 2020
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Slevy na dani 2023, 2022: na poplatníka lze odečíst 30.840 Kč, na manželku/manžela 24.840 Kč
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Pavla Berdár, Delta Green
Spotový tarif se výrazně vyplatí pouze tomu, kdo má akumulační kapacitu, říká Honza
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku