Export (export.cz)
Export  |  06.01.2025 11:02:00

Zaměřeno na High-Tech, Arménie láká na daňové slevy i technologický park

Arménie je díky kombinaci živého technologického ekosystému, vládní podpory a relativně liberálního podnikatelského prostředí příznivým místem pro založení výzkumné a vývojové kanceláře. Mezi nejnovější iniciativy vlády patří zákon na podporu špičkových technologií i výstavba technologického parku v Jerevanu.

Ilustrační foto Shutterstock

Inovační infrastruktura Arménie se rozrůstá jak co do počtu iniciativ, tak co do typů podpory nabízené podnikatelům, mezi něž patří inkubační, akcelerační, mentorské a síťové programy, možnosti podpory financování rizikového kapitálu, vládou financované programy odborné přípravy a rekvalifikace a hmotné daňové pobídky. V zemi působí samostatné ministerstvo špičkového průmyslu (Ministry of High-Tech Industry), které rozvíjí a implementuje vládní politiku zejména v oblasti komunikací, informací, informačních technologií a informační bezpečnosti. Dále pod něj spadá agenda poštovních služeb, udělování licencí a povolení a částečně také vývoje v oblasti technologií vojenského průmyslu.

Daňové výhody a odpočty

Loni v prosinci úspěšně prošel druhým čtením v arménském parlamentu nový návrh programu podpory špičkových technologií. Cílem programu je poskytnout daňové výhody ještě širšímu okruhu společností působících v Arménii a zároveň vytvořit více příležitostí pro využití a rozvoj arménských talentů. Společnosti, které se zabývají technologickou činností (tak, jak je definována vládou), budou mít nárok na vrácení 60 % daně z příjmu vypočtené z platů a rovnocenných plateb nebo odměn podle občanskoprávních smluv. Tato podpora bude platit čtvrtletně pro nábor pracovních migrantů a nových zaměstnanců. Pro společnosti, které školí zaměstnance na odborných pozicích, návrh navrhuje čtvrtletní podporu ve výši 50 % daně z příjmu vypočtené ze mzdy a rovnocenných plateb. Společnosti provádějící výzkum a vývoj i vědecký výzkum budou mít možnost odpočtu 200 % z mezd; tento odpočet by neměl přesáhnout 50 % vypočteného základu daně ze zisku. Limit 50 % se však nebude vztahovat na společnosti, které generují alespoň 90 % svých příjmů prostřednictvím vědeckého výzkumu. Cílem nového programu podpory je také snížení daně z obratu z 2 % na 1 %. Podle odhadů by arménská vláda prostřednictvím tohoto programu podpory mohla investovat 29 miliard arménských dramů (přes 67 milionů eur) do stimulace výzkumu a vývoje a technologických odvětví.

Vizualizace výzkumného parku Engineering City. Foto Engineering City

Jerevan chystá výzkumný park

Engineering City je jednou z vlajkových iniciativ partnerství veřejného a soukromého sektoru mezi vládou a konsorciem soukromých společností. Jejím cílem je podpořit přední technologické společnosti, aby získaly přístup k nejlepším arménským talentům a infrastruktuře. Engineering City je prostředí vytvořené za účelem propojení místního a mezinárodního inženýrství, vědy a vzdělání při řešení pokročilých inženýrských výzev 21. století. Jeho cílem je poskytnout celou škálu moderního vybavení pro sdílené použití, výzkumné a prototypové laboratoře, obráběcí stroje a výrobní zařízení, které budou přístupné všem společnostem sídlícím v areálu, který se rozkládá na pozemku o rozloze 3 hektary ve čtvrti Nor Nork v Jerevanu.

V rámci programu mohou o zapojení žádat společnosti působící v následujících oblastech: vědy o materiálech, elektronika (radioelektronika), měřicí zařízení a systémy, radiofrekvenční zařízení a systémy, letecká a kosmická zařízení a systémy, robotika, polovodičová zařízení, pokročilý asistenční systém řidiče (ADAS) nebo biomedicínská zařízení. Rezidentní společnosti budou mít možnost získat darem pozemky o rozloze 250 nebo 500 metrů čtverečních s plným vlastnickým právem, které jim umožní vybudovat kancelářské prostory podle předem stanovených architektonických návrhů. Rezidenti navíc získají přístup k nejmodernějšímu sdílenému laboratornímu vybavení a výrobní infrastruktuře.

Arménie stoupá na žebříčku inovací

Snahy o podporu špičkových technologií v Arménii se odrážejí i v hodnocení Global Innovation Index (GII), který každoročně zveřejňuje Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO). Loni v tomto žebříčku Arménie dosáhla na 63. místo a v porovnání pěti zemí Východního partnerství (EaP) se tak umístila za Ukrajinou, ale předstihla Moldavsko a Ázerbájdžán. Také zpráva „Inovace pro udržitelný rozvoj“, kterou vypracovala Evropská hospodářská komise OSN (UNECE), zdůrazňuje úsilí Arménie o vybudování příznivého podnikatelského prostředí, které v posledních deseti letech vedlo k větší podnikatelské aktivitě• Zpráva zdůrazňuje, že arménský ekosystém inovační infrastruktury poskytuje příležitosti k propojení mezinárodní a místní expertízy a odborných znalostí v oblasti technologií a podnikání. Zároveň aktivně zapojuje mládež, včetně studentů, začínajících odborníků a mladých podnikatelů, do technologického vzdělávání. Celý ekosystém se vyznačuje flexibilitou díky své projektové struktuře a malému rozsahu, přičemž se zaměřuje na upřednostňování řešení s vysokým dopadem.

Mezi příklady úspěšných arménských iniciativ vzdělávání v oblasti STEM (věda, technologie, inženýrství, matematika) patří úspěšné projekty jako jsou TUMO Centra pro kreativní technologie, laboratoře Armath nebo různé olympiády a soutěže v matematice, vědě či robotice.

Potenciálu Arménie si v posledních letech začaly všímat i mezinárodní technologické společnosti jako Synopsys, National Instruments (v současnosti Emerson), XLINX, Mentor, SADA, NVIDIA, TeamViewer, ORACLE, CISCO, VMWARE, CQC, PhilipMoris International, D-Link, ServiceTitan, EPAM Systems nebo Adobe, které začaly v Arménii rozvíjet své výzkumné a vývojové týmy a aktivity.

Ararat Sahakyan, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Jerevanu

Sabina Nováková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Jerevanu

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře



Více zpráv k tématu Daně







?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688