Trump trade oslabil, ale nezmizí. Trh teď řeší výhled sazeb
Klíčové body
Aktuální týden je na data slabý. V pondělí jsme viděli oslabující dolar a americké výnosy, které z původního mírného růstu nakonec obrátily do smíšených čísel. Sentiment volebního vítězství Donalda Trumpa oslabil, ale nezmizí. Trh se postupně začne opět soustředit na to hlavní, což je nastavení americké měnové politiky a její výhled.
Následující graf zobrazuje index ekonomických překvapení v rozdělení na tvrdá a měkká data. V roce 2016 Trump pomohl měkkým datům založeným na průzkumech. Letos rovněž rostou, stejně tak ta tvrdá. V tomto týdnu nás bude zajímat, zda se nedávný pozitivní sentiment v některých oblastech amerického průmyslu (naposledy oblast New Yorku) přenese i do výsledků v pátek zveřejněných indexů PMI.
Dobrá ekonomická kondice a pozitivní výhledy firem, kde budeme sledovat především náladu malých a středních podniků, jsou dobrý základem prostředí vyšších výnosů. Klíčovým prvkem zůstává silný spotřebitel, což je faktor jdoucí ruku v ruce se zdravým trhem práce, byť pozvolna uvolňujícím se.
Zda takové prostředí přispěje k prosincové stabilitě sazeb, ještě nevíme. Pohled trhu je mnohem vyrovnanější, než byl před měsícem. Pravděpodobnost dalšího snížení sazeb o čtvrt procentního bodu dosahuje necelých 58,5 %, zatímco v říjnu to bylo více než 75 %.
Rozhodovacím prvkem budou další data. Největší váhu přiřazujeme trhu práce a inflaci. Sledovat budeme také komentáře z Fedu, u nichž minulý týden přinesl hned několik zmínek o možné úrokové stabilitě. V příštím týdnu, konkrétně v úterý, nás pak čeká zveřejnění zápisu z listopadového zasedání měnového výboru.
Zajímat nás bude také pohled na výši neutrální sazby. Tržní výhledy již teď zaceňují dlouhodobou úroveň sazeb na hodnotách kolem 3,8 %, což odpovídá nejvyššímu odhadu v rámci dot plot grafu ze zářijové prognózy. Vyšší „neutrál“ je podle nás rizikem dále se napřimující výnosové křivky a jejich dopadů na ostatní trhy. Rozšiřující se diferenciál mezi střednědobými swapovými sazbami v USA a v eurozóně je pak rizikem silnějšího dolaru. Realizace tohoto scénáře však může být rozložena více v čase, nejen s ohledem na potenciálně více jestřábí Fed, ale především s ohledem na americkou celní politiku a její možné dopady na evropskou ekonomiku s přesahem na politiku ECB.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0586 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0499 do 1,0626 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,28 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,88 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,22 až 25,35 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,80 do 24,11 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.