Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  18.11.2024 09:56:33

Češi od roku 1989 snížili produkci emisí oxidu uhličitého na polovinu, přitom produkují reálně více než dvojnásobné bohatství

Jeden z opravdu výrazných úspěchů české ekonomiky nastal v období po roce 1989 v oblasti jejího dopadu na životní prostředí. Vlastně se dá říci, že Češi dnes na půl plynu jedou dvakrát rychleji než roku 1989

Vždyť ještě v roce 1989 činily emise oxidu uhličitého v přepočtu na obyvatele dnešní ČR celkem 16,7 tuny. Loni už to bylo jen 7,9 tuny, tedy méně než polovina. Emise na obyvatele tak loni odpovídaly úrovni roku 1954 (viz graf níže). 



Přitom roku 1989 činil hrubý domácí produkt v přepočtu na obyvatele dnešní ČR celkem 14 027 mezinárodních dolarů (ve stálých cenách roku 2011). V roce 2022 už to bylo 32 247 mezinárodních dolarů (opět ve stálých cenách roku 2011) (viz graf níže).



Češi jsou tak dnes schopni produkovat více než dvojnásobné ekonomické bohatství na obyvatele při méně než polovičních emisích na toho samého obyvatele. 

Za příznivým vývojem stojí více příčin. 

V prvé řadě modernizace průmyslové výroby s daleko větším důrazem na tlumení jejích nepříznivých dopadů na životní prostředí. 


Zásadní roli hraje ale také samotná změna struktury průmyslové produkce, směrem od těžkého průmyslu k jeho „lehčím formám“ – například od těžby či ocelářství k autoprůmyslu. Významným rysem je po roce 1989 také obecně pokles významu průmyslu pro tuzemskou ekonomiku a nárůst významu sféry služeb, která je emisně méně zatěžující. Jakkoli je pravdou, že Česko fakticky stále představuje nejprůmyslovější zemí EU.

K redukci emisí na obyvatele po roce 1989 konečně přispívá i zapojení Česka do mezinárodního, globálního obchodu. Mnohem větší objem zboží, které dnes Češi pořizují, je dnes vyroben v zahraničí, například v zemích typy Číny, takže příslušené emise vznikají tam. Část vlastních emisí tak Češi po roce 1989 fakticky vyvezli za hranice. Tento faktor samozřejmě je příznivý pouze z pohledu místního, nikoli globálního, neboť k redukci emisí z globálního pohledu nedochází, jen k jejich „přemístění“ jinam.  

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688