I přes válečný konflikt v cílové destinaci by na dovolenou odjela více než polovina Čechů
Ani velmi negativní události v místě dovolené by kvůli finanční ztrátě nezabránily mnoha Čechům odjet do cílové destinace. V případě válečného konfliktu by vycestovala více než polovina lidí, pokud by došlo v místě dovolené k živelním událostem, nevzdalo by to s dovolenou 6 z 10 Čechů. Dokonce ani akutní onemocnění, úraz či úmrtí v rodině nejsou pro téměř 40 % lidí překážkou. Vyplývá to z průzkumu insurtech společnosti Tuito.
Podle průzkumu musela více než pětina Čechů někdy dovolenou zrušit těsně před odjezdem. Přitom Češi ruší dovolené s ohledem na finanční ztráty jen velmi neradi. „Češi se nechtějí svých dovolených, na které často šetří celý rok, vzdát jen tak. Případná ztráta financí je pro některé z nich opravdu tak trpká, že mnohdy neváhají odcestovat na dovolenou téměř za každou cenu,“ říká Michal Urbánek, zakládající partner společnosti Tuito.
Dovolená za každou cenu
Loňské požáry v Řecku, sesuvy půdy ve Slovinsku, zemětřesení v Turecku nebo válečný konflikt v Izraeli. Zdálo by se, že všechny tyto události budou pro Čechy dostatečnou bariérou k tomu, aby nevycestovali. Opak byl ale pravdou a ani výsledky aktuálního průzkumu nehovoří zdaleka jednoznačně. Na jedné straně tři čtvrtiny Čechů preferují bezpečnou dovolenou, která podle mnoha z nich spočívá právě v bezpečné destinaci. Na straně druhé mnozí přiznávají, že by je ani opravdu riskantní události nedonutili dovolenou zrušit, pokud by měli přijít o investované finance nebo jejich většinu.
Válečný konflikt by tak nebyl překážkou pro více než polovinu Čechů, 60 % lidí by vycestovalo i v případě živelních událostí v cílové destinaci. Více než 80 % turistů by odjelo na vybraný zájezd i v případě, že by jim zaměstnavatel neschválil dovolenou, 8 z 10 lidí by neváhalo odcestovat v případě ztráty cestovního dokladu a téměř 40 % lidí by odcestovalo i při akutním onemocnění, úrazu nebo úmrtí v rodině.
Absence ochrany úspor
„Na těchto výsledcích má bezesporu značný podíl to, že až do loňského roku neexistovalo na českém trhu pojištění, které by turisty ochránilo před finanční ztrátou v případě negativních událostí v cílové destinaci nebo i v případě subjektivního rozhodnutí neodcestovat,“ vysvětluje Urbánek a pokračuje: „Přitom o tzv. pojištění ‘cancel for any reason‘, tedy pojištění pro všechny případy, by dle průzkumu mělo zájem přes 80 % lidí.“
Pětina cestujících Čechů by jej dle průzkumu využila v každém případě, 30 % v případě subjektivně dražší cesty či takové, která by zásadně zasáhla do rodinného rozpočtu, pětina by jej využívala při cestách do zahraničí. Z pětiny lidí, která by dle průzkumu toto pojištění nevyužila nikdy, se nejčastěji lidé vyjadřovali tak, že by se na jejich způsob cestování stejně nevztahovalo, 15 % zase věří, že se nic nestane. Pouze pětina z těchto lidí zmiňuje, že si již k ceně zájezdu nemůže dovolit investovat finance navíc.
Pojištění storna zájezdu už nestačí
Cestování se stává stále finančně náročnějším koníčkem a současné situace nám ukazují, že bude také mnohem rizikovější. Lidé tak budou hledat cesty, jak ochránit nejen své zdraví, ale také svoje finance. Téměř nikdo dnes nevycestuje bez cestovního pojištění. Ještě před pár lety poměrně málo využívané storno pojištění zájezdu, ubytování či cesty dnes pravidelně či příležitostně využívá dle výsledků průzkumu 7 z 10 lidí.
„Nyní je ale již jasné, že ani toto pojištění vzhledem k rozsahu rizik, které kryje, nebude s ohledem na události ve světě stačit. Pokud budou chtít cestovní kanceláře či agentury do budoucna na trhu uspět, budou muset na tento stav zareagovat a hledat nové cesty, jak svým klientům zajistit možnost větší flexibility v rozhodování, aniž by zbytečně riskovali jejich bezpečí nebo finanční ztrátu. Právě to pojištění ‘cancel for any reason‘ umožňuje,“ dodává závěrem Michal Urbánek z Tuita.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
5 varovných signálů, které napoví, zda vaši klienti zaplatí včas