(Kurzy.cz)
Pražská burza přidala pátý týden v řadě. Před reportem výsledků ČEZ dosáhl index PX-TR nových historických maxim
- index PX-TR v úterý intradenně dosáhl nových historických maxim nad 4 332 body (zdvojnásobení hodnoty mu trvalo 3,5 roku)
- BlackRock zvýšila podíl v ERSTE na nejvyšší letošní úrovně na 4,49 % (k 30.9.)
- ČEZ v úterý ráno zveřejní hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí
- akcie GEN DIGITAL se naposledy ve čtvrtek budou obchodovat s nárokem na čtvrtletní dividendu 0,125 USD
Akcie na Wall Street zareagovaly na výsledky amerických prezidentských voleb neobvykle pozitivně, zaznamenaly ve výsledku nejlepší týden za poslední rok. Všechny tři hlavní indexy přitom v pátek uzavřely na nových historických maximech, když přidaly přinejmenším 4 %. V Evropě optimismus nepřevážil, když některé avizované ekonomické kroky Trumpa (např. cla), vyvolávají obavy. Například německý DAX nakonec v týdnu oslabil o 0,2 %, prestižní EUROSTOXX 50 pak o výraznějších 1,5 %. Pražská burza si oproti tomu dokázala udržet svůj pozitivní sentiment. Přidala nakonec procento, když přitom všechny zisky neudržela. Index PX zaznamenal nové nejvyšší úrovně od ledna 2008, sesterský index PX-TR (zahrnující navíc dividendy) vytvořil nová historická maxima. Letos zkrátka pražská burza nabídla investorům v souhrnu již více než 26% zhodnocení.
Podobně jako letos doposud, hlavním motorem v týdnu byly některé bankovní tituly. Akcie ERSTE byly druhý týden v řadě nejobchodovanější, pokračovala na nich pozitivní reakce z předchozího reportu hospodaření. Titul se v domovské Vídni ocitl již na 17letých maximech nasměrován směrem k hladině 55 EUR. Tedy ceně, kterou lze po úrovni 50 EUR považovat za další výraznou technickou hranici. Každopádně akcie ERSTE se blíží u nás již 50% kurzovému zhodnocení od počátku roku, resp. upevnily si pozici letošního lídra pražské burzy. Dle zatím zveřejněných údajů z předchozího týdne, banka do 1.11. odkoupila vlastní akcie již za 419 mil. EUR.
Jako by se zpožděním na reportované výsledky pozitivně reagovaly také akcie KB, které mají podobně jako akcie ERSTE nyní v indexu nadlimitní více než 20% váhu. Obchodovaly se až za 838 Kč, tedy nejvýše od letošní květnové dividendy. V současnosti váhově až třetí nejvýznamnější emise ČEZ, se v týdnu zároveň obchodovala nezvykle rovněž až jako třetí nejlikvidnější. Energetický titul druhý týden v řadě poměrně výrazně osciloval okolo hranice 900 Kč, když stále rezonovala Babišova slova o zestátnění, potažmo investoři dolaďovali portfolia před reportem výsledků. Podporou k udržení nad zmiňovanou cenovou hranicí se tentokrát zdály ceny elektřiny, které poměrně výrazně posilovaly. Například domácí kontrakt pro příští rok zakončil týden na 95 EUR/MWh. Na v pořadí třetím bloku JE Dukovany došlo k plánovanému navýšení instalovaného výkonu z 500 MW na 512 MW. Poslední blok má příslušnými úpravami projít v březnu.
Třetí týden v řadě v umazávání předchozích ztrát pokračovaly akcie COLT. Vítězem týdne se však s náskokem staly akcie GEVORKYAN, které v druhé polovině týdne vystřelila výše vidina odkupu vlastních akcií. Slovenská společnost totiž svolala valnou hromadu, která by měla dát managementu mandát odkoupit až 5 mil. firemních akcií. Tedy až 30 %, resp. množství překračující dokonce počet prodaných akcií při IPO.
Po pěti týdnech poklesů v řadě se pokoušely o nádech akcie PHOTON ENERGY. Všechny zisky však neudržely. Na titulu je zkrátka nadále znát nervozita z domácích státních zásahů do podpory fotovoltaických výrobců. Vedení firmy avizovalo nesouhlas a záměr se bránit.
Na nových více než 2,5letých maximech uzavíraly na domovské burze Nasdaq akcie GEN DIGITAL. U nás je v přepočtu dále ovlivňoval výrazně měnící se kurz koruny k dolaru, domácí měna se obchodovala již i nejslabší od jara.
Každopádně zisky pražské burzy svou vahou zbrzdily především akcie MONETA a VIG. Bankovní titul se nicméně stále držel nedaleko svých maxim, akcie pojišťovny pak poměrně překvapivě mířily dále níže. Oslabily třetí týden v řadě, navíc nestihly zaznamenat pozdější ještě nižší jejich závěr v domovské Vídni.
Propadákem týdne se však s náskokem staly akcie PILULKA, přestože část ztrát dokázaly umazat. Zveřejněné chabé hospodářské výsledky i dále snížený celoroční výhled poslaly totiž titul až na 120 Kč. Ocitl se zkrátka na úrovních z úvodu července, tedy vlastně před oznámenými transakcemi s Tomášem Čuprem.
Závěrem možno zmínit, že pokles indexu PX-START v týdnu vedle akcií PILULKA negativně ovlivnily i další emise. Reporty firem, potažmo jejich prezentace v rámci podzimních START Day převahu nakupujících nepřinesly. Likvidita na některých titulech navíc zůstává mizivá. Například téměř 7% pokles akcií výrobce speciální obuvi PRABOS proběhlo při zobchodovaných jen 5 akciích.
V oblasti financí se pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?