Ranní okénko - Americké volby a zasedání centrálních bank
Již dnes vychází v Německu a v eurozóně finální výsledky říjnového průzkumu PMI, na který v měnovém bloku naváže Sentix, index sentimentu mezi institucionálními analytiky a investory (náš odhad -12,7 vs -13,8 v říjnu). Z USA dorazí data o vývoji továrních objednávek v září (odhad -0,4 % m/m vs -0,2 % v srpnu).
Středu otevře český průmysl, kde by v září konečně mělo dojít ke zlepšení (odhadujeme růst o 0,3 % r/r po očištění), zároveň bude zveřejněna i bilance zahraničního obchodu (očekáváme zlepšení salda). V Polsku bude zasedat centrální banka, která by s ohledem na zrychlující inflaci měla podle našeho i tržního odhadu ponechat úrokové sazby beze změny. V Maďarsku bude zveřejněn zápis z posledního zasedání MNB, na kterém byla taktéž zvolena stabilita sazeb. Z ekonomických dat budou důležité ještě průmyslové objednávky v Německu, ale také ceny výrobců v eurozóně (odhad 0,6 % m/m a -3,5 % r/r).
Od objednávek v Německu se ve čtvrtek přesuneme k odhadům celkové průmyslové výroby (očekáváme propad o 1,5 % m/m) a obchodní bilance. Dále vychází maloobchodní tržby v eurozóně (odhad +1,3 % r/r), ale také v tuzemské ekonomice, kde očekáváme jejich růst až o 5,5 % r/r (vs 5,3 % v srpnu). Klíčovými událostmi pak budou zasedání ČNB a amerického Fedu, kde v obou případech předpokládáme pokračování cyklu uvolňování měnové politiky snížením sazeb o standardních 25bb.
V pátek týden uzavře nezaměstnanost v Česku, kde by trh práce s odhadovaným podílem nezaměstnaných ve výši 3,9 % měl zůstat premiantem i napříč EU. Odpoledne pak z USA dorazí ještě odhad spotřebitelské důvěry podle průzkumu University of Michigan (očekává se nepatrné zlepšení).
Závěr minulého týdne přinesl směsici velmi zajímavých údajů z tuzemské i zahraniční ekonomiky. Český zpracovatelský průmysl podle nejnovějšího vydání PMI zažívá stále problematické období, kdy čelí slabé domácí i zahraniční poptávce. Hodnota indexu se sice zvýšila mírně nad očekávání trhu (47,2 vs 46 bodů v září), stále však zůstává před branami expanze, která je přitom klíčová i pro růst celé české ekonomiky. O něco optimističtější obrázek poskytl, poněkud paradoxně, pohled na plnění státního rozpočtu, jehož schodek se sice v říjnu dle očekávání prohloubil, zároveň však výdaje rostly pomalejším tempem, než které by odpovídalo schválenému celoročnímu saldu. V nadcházejících měsících očekáváme zvýšený tlak na výdajové straně i v souvislosti s dodatečnou finanční pomocí v místech zasažených povodněmi, říjnový výdajový „polštář“ však zvyšuje naději, že se ke konci roku podaří rozpočet udržet alespoň v schválených mezích.
V neposlední řadě v pátek dorazila klíčová data z amerického trhu práce, který zcela zaskočil mírou ochlazení. Počet pracovních míst (mimo zeměděl. sektor) sice mírně vzrostl (+12 tis.), trh však očekával nárůst o 113 tis., kdy i to by představovalo výrazné zhoršení oproti září (+223 tis. v září). Pohledem na data za soukromý sektor přitom pracovních míst dokonce o 28 tis. ubylo (vs odhad +90 tis.). Míra nezaměstnanosti přesto zůstává beze změny (4,1 %). Dobré zprávy nepřinesl ani index nákupních manažerů dle ISM, který zaostal pod očekáváními a klesl na 46,5 bodů (vs 47,2 v září).
Akciové trhy týden uzavřely v zelených číslech, americký index S&P 500 navzdory údajům z trhu práce posílil o 0,41 %, německý DAX přidal 0,93 % a pražský index PX posílil o 0,56 %. Koruna zůstává nad úrovní 25,30 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Zvýšení daní - zvýšení daně z nemovitostí, z příjmů, DPH, zvýšení odvodů OSVČ
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Lidé mají pro neočekávané životní situace naspořeno méně, než by chtěli a měli mít. Obecně jsou na tom s tvorbou finanční rezervy hůře ženy než muži. Vůbec nejméně pak mají naspořeno mladí do 34 let.
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory