Ranní okénko - Americké volby a zasedání centrálních bank
Již dnes vychází v Německu a v eurozóně finální výsledky říjnového průzkumu PMI, na který v měnovém bloku naváže Sentix, index sentimentu mezi institucionálními analytiky a investory (náš odhad -12,7 vs -13,8 v říjnu). Z USA dorazí data o vývoji továrních objednávek v září (odhad -0,4 % m/m vs -0,2 % v srpnu).
Středu otevře český průmysl, kde by v září konečně mělo dojít ke zlepšení (odhadujeme růst o 0,3 % r/r po očištění), zároveň bude zveřejněna i bilance zahraničního obchodu (očekáváme zlepšení salda). V Polsku bude zasedat centrální banka, která by s ohledem na zrychlující inflaci měla podle našeho i tržního odhadu ponechat úrokové sazby beze změny. V Maďarsku bude zveřejněn zápis z posledního zasedání MNB, na kterém byla taktéž zvolena stabilita sazeb. Z ekonomických dat budou důležité ještě průmyslové objednávky v Německu, ale také ceny výrobců v eurozóně (odhad 0,6 % m/m a -3,5 % r/r).
Od objednávek v Německu se ve čtvrtek přesuneme k odhadům celkové průmyslové výroby (očekáváme propad o 1,5 % m/m) a obchodní bilance. Dále vychází maloobchodní tržby v eurozóně (odhad +1,3 % r/r), ale také v tuzemské ekonomice, kde očekáváme jejich růst až o 5,5 % r/r (vs 5,3 % v srpnu). Klíčovými událostmi pak budou zasedání ČNB a amerického Fedu, kde v obou případech předpokládáme pokračování cyklu uvolňování měnové politiky snížením sazeb o standardních 25bb.
V pátek týden uzavře nezaměstnanost v Česku, kde by trh práce s odhadovaným podílem nezaměstnaných ve výši 3,9 % měl zůstat premiantem i napříč EU. Odpoledne pak z USA dorazí ještě odhad spotřebitelské důvěry podle průzkumu University of Michigan (očekává se nepatrné zlepšení).
Závěr minulého týdne přinesl směsici velmi zajímavých údajů z tuzemské i zahraniční ekonomiky. Český zpracovatelský průmysl podle nejnovějšího vydání PMI zažívá stále problematické období, kdy čelí slabé domácí i zahraniční poptávce. Hodnota indexu se sice zvýšila mírně nad očekávání trhu (47,2 vs 46 bodů v září), stále však zůstává před branami expanze, která je přitom klíčová i pro růst celé české ekonomiky. O něco optimističtější obrázek poskytl, poněkud paradoxně, pohled na plnění státního rozpočtu, jehož schodek se sice v říjnu dle očekávání prohloubil, zároveň však výdaje rostly pomalejším tempem, než které by odpovídalo schválenému celoročnímu saldu. V nadcházejících měsících očekáváme zvýšený tlak na výdajové straně i v souvislosti s dodatečnou finanční pomocí v místech zasažených povodněmi, říjnový výdajový „polštář“ však zvyšuje naději, že se ke konci roku podaří rozpočet udržet alespoň v schválených mezích.
V neposlední řadě v pátek dorazila klíčová data z amerického trhu práce, který zcela zaskočil mírou ochlazení. Počet pracovních míst (mimo zeměděl. sektor) sice mírně vzrostl (+12 tis.), trh však očekával nárůst o 113 tis., kdy i to by představovalo výrazné zhoršení oproti září (+223 tis. v září). Pohledem na data za soukromý sektor přitom pracovních míst dokonce o 28 tis. ubylo (vs odhad +90 tis.). Míra nezaměstnanosti přesto zůstává beze změny (4,1 %). Dobré zprávy nepřinesl ani index nákupních manažerů dle ISM, který zaostal pod očekáváními a klesl na 46,5 bodů (vs 47,2 v září).
Akciové trhy týden uzavřely v zelených číslech, americký index S&P 500 navzdory údajům z trhu práce posílil o 0,41 %, německý DAX přidal 0,93 % a pražský index PX posílil o 0,56 %. Koruna zůstává nad úrovní 25,30 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?