Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Investice  |  04.11.2024 09:05:35

Ranní okénko - Americké volby a zasedání centrálních bank

Tento týden má potenciál být na trzích značně divokým, jelikož světovou ekonomikou budou hýbat zásadní události spojené s vysokou mírou nejistoty. Především půjde o americké prezidentské volby, které se konají již zítra a šance obou kandidátů jsou poměrně vyrovnané. Každý z nich přitom představuje značně odlišný styl politiky s celosvětovým ekonomickým přesahem, a tak půjde o ostře sledovanou událost nejen mezi politickými komentátory. Navíc budou zasedat centrální banky v ČR, Polsku a USA, na jejichž rozhodnutích sice panuje shoda, nové měnové podmínky však mohou dále ovlivnit směr trhu.

Již dnes vychází v Německu a v eurozóně finální výsledky říjnového průzkumu PMI, na který v měnovém bloku naváže Sentix, index sentimentu mezi institucionálními analytiky a investory (náš odhad -12,7 vs -13,8 v říjnu). Z USA dorazí data o vývoji továrních objednávek v září (odhad -0,4 % m/m vs -0,2 % v srpnu).

Zítřejší den bude zcela ve znamení USA, kde nejprve dorazí výsledky zahraničního obchodu (odhaduje se prohloubení deficitu přes 80 mld. dolarů vs -70 mld. v srpnu), následovat bude PMI ve službách dle ISM (odhad 53,9 vs 54,9 v září). Mezitím budou američtí voliči vybírat nového prezidenta, ale také volit své zástupce do obou komor Kongresu.

Středu otevře český průmysl, kde by v září konečně mělo dojít ke zlepšení (odhadujeme růst o 0,3 % r/r po očištění), zároveň bude zveřejněna i bilance zahraničního obchodu (očekáváme zlepšení salda). V Polsku bude zasedat centrální banka, která by s ohledem na zrychlující inflaci měla podle našeho i tržního odhadu ponechat úrokové sazby beze změny. V Maďarsku bude zveřejněn zápis z posledního zasedání MNB, na kterém byla taktéž zvolena stabilita sazeb. Z ekonomických dat budou důležité ještě průmyslové objednávky v Německu, ale také ceny výrobců v eurozóně (odhad 0,6 % m/m a -3,5 % r/r).

Od objednávek v Německu se ve čtvrtek přesuneme k odhadům celkové průmyslové výroby (očekáváme propad o 1,5 % m/m) a obchodní bilance. Dále vychází maloobchodní tržby v eurozóně (odhad +1,3 % r/r), ale také v tuzemské ekonomice, kde očekáváme jejich růst až o 5,5 % r/r (vs 5,3 % v srpnu). Klíčovými událostmi pak budou zasedání ČNB a amerického Fedu, kde v obou případech předpokládáme pokračování cyklu uvolňování měnové politiky snížením sazeb o standardních 25bb.

V pátek týden uzavře nezaměstnanost v Česku, kde by trh práce s odhadovaným podílem nezaměstnaných ve výši 3,9 % měl zůstat premiantem i napříč EU. Odpoledne pak z USA dorazí ještě odhad spotřebitelské důvěry podle průzkumu University of Michigan (očekává se nepatrné zlepšení).

Závěr minulého týdne přinesl směsici velmi zajímavých údajů z tuzemské i zahraniční ekonomiky. Český zpracovatelský průmysl podle nejnovějšího vydání PMI zažívá stále problematické období, kdy čelí slabé domácí i zahraniční poptávce. Hodnota indexu se sice zvýšila mírně nad očekávání trhu (47,2 vs 46 bodů v září), stále však zůstává před branami expanze, která je přitom klíčová i pro růst celé české ekonomiky. O něco optimističtější obrázek poskytl, poněkud paradoxně, pohled na plnění státního rozpočtu, jehož schodek se sice v říjnu dle očekávání prohloubil, zároveň však výdaje rostly pomalejším tempem, než které by odpovídalo schválenému celoročnímu saldu. V nadcházejících měsících očekáváme zvýšený tlak na výdajové straně i v souvislosti s dodatečnou finanční pomocí v místech zasažených povodněmi, říjnový výdajový „polštář“ však zvyšuje naději, že se ke konci roku podaří rozpočet udržet alespoň v schválených mezích.

V neposlední řadě v pátek dorazila klíčová data z amerického trhu práce, který zcela zaskočil mírou ochlazení. Počet pracovních míst (mimo zeměděl. sektor) sice mírně vzrostl (+12 tis.), trh však očekával nárůst o 113 tis., kdy i to by představovalo výrazné zhoršení oproti září (+223 tis. v září). Pohledem na data za soukromý sektor přitom pracovních míst dokonce o 28 tis. ubylo (vs odhad +90 tis.). Míra nezaměstnanosti přesto zůstává beze změny (4,1 %). Dobré zprávy nepřinesl ani index nákupních manažerů dle ISM, který zaostal pod očekáváními a klesl na 46,5 bodů (vs 47,2 v září).

Akciové trhy týden uzavřely v zelených číslech, americký index S&P 500 navzdory údajům z trhu práce posílil o 0,41 %, německý DAX přidal 0,93 % a pražský index PX posílil o 0,56 %. Koruna zůstává nad úrovní 25,30 EUR/CZK.

Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

23.09.2024Ranní okénko - Zářijová zasedání centrálních bank uzavře ČNB Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
16.09.2024Ranní okénko - Týden bude v opratích americké centrální banky Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688