Ranní okénko - Zasedání polské centrální banky a předzvěst kondice trhu práce v USA
Na očekávatelná data z eurozóny odpoledne naváže vyhlášení rozhodnutí z měnově-politického zasedání Polské národní banky, která by měla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni 5,75 %. Ačkoli polská centrální banka zahájila cyklus uvolňování měnové politiky relativně dříve než ostatní v regionu, na stávající úrovni se sazby nachází již od října 2023. Vzhledem ke stále zvýšené inflaci (4,9 % r/r v září), která dokonce v letošním roce opět zrychluje, zatím změnu politiky neočekává naše ani tržní prognóza. Zajímavější tak může být americký průzkum ADP ohledně zaměstnanosti v soukromém sektoru, který investoři očekávají jakožto předzvěst vládního reportu v pátek. Trh tentokrát očekává nárůst zaměstnanosti až o 120 tisíc pozic (vs +99 tis. v srpnu).
Včera pozitivně překvapila česká ekonomika, když ČSÚ finálně zvýšil odhad jejího růstu ve druhém kvartále z 0,3 % na 0,4 % k/k. Zvýšení růstu je dobrou zprávou zejména v kontextu jinak zhoršujícího se výhledu, kdy stále přetrvávají problémy v průmyslu, zhoršuje se sentiment spotřebitelů a oživení v zahraničí nabírá na zpoždění. Na přetrvávající výzvy přitom upozornil i následně vydaný index nákupních manažerů (PMI), který v souladu s očekáváním trhu potvrdil další zhoršení podmínek ve zpracovatelském průmyslu. Podnikatelé se potýkají se slabou poptávkou, která omezuje objem výroby, a nadále klesá počet nových zakázek ze zahraničí, ačkoli tentokrát byl pokles nejmenší od dubna 2022. Situace v Německu se však zatím nelepší, jeho kondice přitom bude pro české výrobce v následujících měsících klíčová.
Inflace v eurozóně včera přesně naplnila naše i tržní očekávání, když zmírnila své meziroční tempo z 2,2 % v srpnu na 1,8 % v září. Na její snížení měly tentokrát vliv zejména velké ekonomiky jako Německo, Španělsko a Francie, kde inflace dosáhla stejných nebo nižších hodnot. Pohledem na jednotlivé položky stále rostou nejvýrazněji ceny ve službách (+4 % r/r), naopak výrazně zlevnily ceny energií (-6 % r/r a -1,6 % m/m). V meziměsíčním vyjádření ceny dokonce o 0,1 % poklesly. Jádrová inflace zpomalila z 2,8 % na 2,7 % r/r. Pro ECB se tak pomalu otevírá možnost pokračovat v uvolňování měnové politiky bez zastavení, s čímž nyní počítají i finanční trhy.
Ze Spojených států dorazily statistiky nově otevřených pracovních míst, kterých podle průzkumu JOLTS v srpnu bylo přes 8 mil. (vs odhad 7,7 mil). Dobré zprávy z trhu práce vystřídalo vystřízlivění v průmyslu, když výsledek PMI pro zpracovatelský průmysl dle ISM těsně nedosáhl ani na odhad trhu (47,2 vs odhad 47,5) a skončil na stejné úrovni jako v srpnu. Téměř identicky dopadl i výsledek PMI dle S&P Global (47,3), což značí pokračující problémy amerického průmyslu. Zvýšení nových objednávek však v kombinaci s poklesem vstupních cen přináší naději na zlepšení.
Akciovým trhům se včera vůbec nedařilo, index S&P 500 odepsal 0,93 %, německý DAX ztratil 0,58 % a pražská burza klesla o 0,41 %. Koruna dále oslabovala a atakovala dokonce úroveň 25,30 EUR/CZK.
Závěrem ještě upozorníme na aktualizaci prognózy ceny zlata od kolegů z Vídně, kteří ve svém novém reportu elaborují nad faktory, které by měly v příštím roce podporovat další růst tohoto vzácného kovu. Zejména upozorňují na vliv hospodářského vývoje, monetární politiky, nákupů ze strany centrálních bank, geopolitická rizika a výhledově slabší dolar. Ke konci roku 2025 by tak zlato mohlo dosáhnout hodnoty 2,800 USD. Průměry na letošní a příští rok dáváme k dispozici v rámci přiložených tabulek.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů