Na trhu úřaduje Trump a vidina pomalejšího snižování sazeb
Americké výnosy měly divoký vstup do nového týdne. Výnosová křivka se v pondělí posunula vzhůru. Největší nárůst jsme přitom viděli na dlouhém konci křivky, kde jsme se dostali až přes deset bazických bodů. Jde tedy o medvědí napřimování.
Když se podíváme pod pokličku pohybu z posledních týdnů, růst výnosů byl tažen nejprve nárůstem inflační prémie, tedy vyšší breakeven inflací, následně otěže přebraly reálné výnosy měřené protiinflačními dluhopisy. Za poslední měsíc narostl desetiletý nominální výnos o více než 40 bodů, z toho zhruba 30 spadá pod nárůst reálného výnosu.
Vyšší výnosy přispěly k silnějšímu dolaru, k čemuž se přidala i holubičí ECB, sledujeme-li vývoj eura proti dolaru. Na pozadí všeho stojí i revize tržního výhledu amerických sazeb. Futures sazeb Fedu ještě na začátku října naznačovaly snížení úroků o cca 70 bodů ve zbytku. Teď jsme pod 45 body.
Co hledat za pohybem výnosů a revizí tržního výhledu? S ohledem na vývoj reálných výnosů ukazujeme na nad očekávání lepší americká data, která dostala index ekonomických překvapení od Citi zpět do plusu, a to na nejvyšší úrovně od dubna. Další faktorem mohou být blížící se prezidentské volby. Aktuálně má podle průzkumů náskok Donald Trump, kterého hodnotíme jako větší proinflační „prvek“ než Harrisovou, což reflektují jak dluhopisy, tak dolar.
Pokud by měl nárůst výnosů pokračovat, pod tlak se mohou dostat i akcie. U nich také nesmíme zapomínat na probíhající výsledkovou sezónu. Vyšší výnosy, přelévající se i na hypoteční trh, případná nesplněná očekávání u očekávaných zisků zejména těch firem, které mají lví podíl na celém trhu, resp. indexu, a silnější dolar jsou proměnné s potenciálem působícím směrem k utažení podmínek financování. A ty mohou následně ovlivnit faktory, které v poslední době přispěly k pozitivním ekonomickým překvapením.
Co aktuální situace znamená s ohledem na měnovou politiku? Většina faktorů jde směrem pomalejšího tempa snižování sazeb. Část trhu se zajišťuje i proti možné stabilitě sazeb, kde pravděpodobnost vzrostla především u prosincového zasedání Fedu. Z delšího období nás pak bude zajímat to, kam až mohou sazby klesnout. Tržní výhledy aktuálně naznačují hodnoty kolem 3,5 % na konci příštího roku, což je v souladu s poslední prognózou Fedu.
Zdroj: Daily Shot, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.