Ranní okénko - ECB velmi pravděpodobně tentokrát cyklus snižování sazeb nepřeruší
Dnes dostaneme jako předkrm finální data o zářijové inflaci v eurozóně. Žádné překvapení se ovšem neočekává, v meziročním vyjádření by tak celková inflace měla činit 1,8 % a jádrová inflace 2,7 %. Hlavním chodem bude zasedání Evropské centrální banky. Na stole jsou dvě varianty, buď stabilita, nebo snížení sazeb o 25bb. Trh se jasnou většinou přiklání k druhé variantě. Mezi analytiky v rámci ankety agentury Bloomberg panuje dokonce dokonalý konsensus, že budou sazby sníženy o 25bb. Důvodem je výše zmíněná inflace, která se vyvíjí příznivěji, než byla predikce samotné ECB. A přestože ceny služeb v meziročním vyjádření stále rostou 4% tempem, což by samo o sobě hrálo ve prospěch spíše opatrnosti (tak se vyjadřovali dříve i někteří členové bankovní rady), cenové momentum v této oblasti zpomalilo výrazněji. Navíc pomalu zmírňují i mzdové tlaky, což by mělo podle hlavního ekonomika ECB Philipa Lana dále pokračovat, přičemž náklady na práci jsou zásadním faktorem dalšího vývoje cen ve službách. Příznivě se nadále vyvíjejí ceny energií, které meziměsíčně poklesly o 1,6 % a ve srovnání s loňským zářím dokonce o 6 %. Na druhé straně ekonomika eurozóny zůstává slabá, přičemž předstihové indikátory (např. PMI) zakládají na obavy ohledně dalšího posunutí oživení evropské ekonomiky, což více vnímají i někteří členové bankovní rady ECB. Zdá se, že se začíná více prosazovat holubičí hlas v bankovní radě, když i někteří členové, považováni za jestřáby (např. prezident německé centrální banky Nagel), by mohli hlasovat pro další uvolnění měnových podmínek. Samotná prezidentka Christine Lagarde se nedávno vyjádřila, že ECB je optimističtější ohledně dalšího inflačního vývoje, a že to bude reflektováno na říjnovém zasedání. Navíc i Fed konečně zahájil cyklus uvolňování měnové politiky, čímž zvětšil manévrovací prostor ECB. Zdá se tak, že je vše připravené pro cut o 25bb na dnešním zasedání. S tímto scénářem počítá i naše prognóza a zároveň očekáváme, že stejný krok bude zopakován i v prosinci. Depozitní sazba by tak poklesla z aktuálních 3,50 % až na 3,00 % na konci letošního roku.
Ve Spojených státech amerických budou zveřejněny nejprve výsledky maloobchodního sektoru v měsíci září. Trh očekává zrychlení tempa růstu tržeb v meziměsíčním srovnání z 0,1 % na 0,3 %. Rovněž bez prodeje aut se předpokládá mírně lepší výsledek, a to konkrétně z 0,1 % na 0,2 %. Ve stejný čas budou také publikovány každotýdenní údaje z tamního trhu práce o počtu nově podaných i pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti. V obou případech se očekává jejich mírný nárůst oproti předchozímu týdnu. O necelou hodinu později se dozvíme, jak se vyvíjela průmyslová výroba v USA. Medián trhu se domnívá, že tamní produkce meziměsíčně poklesla v září o 0,1 % po srpnovém nárůstu o 0,8 %. Lepší než trhem předpokládané výsledky, které by poukazovaly na robustnost americké ekonomiky, mohou ještě více posílit již tak jasně převládající sázky na listopadové snížení o 25bb.
Středeční den nabídl pouze údaj o výrobních cenách v České republice. Meziměsíčně ceny v průmyslu v září poklesly o 0,2 % a v meziročním srovnání vzrostly pouze o 0,6 %, čili pod naší i tržní predikcí. Ani tento výsledek tak nenarušil trend velmi klidného vývoje cen v oblasti průmyslu. Za celý letošní rok předpokládáme, že růst jejich cen bude nižší než 1 %. Rizikem je ovšem další geopolitický vývoj ve světě, především na Blízkém východě, který může významně ovlivnit komoditní ceny, zejména pak v případě ropy. To jsme ostatně zažili během října, kdy ropa Brent překonala úroveň 80 USD/barel v souvislosti s raketovým útokem Íránu na Izrael a obav z následné odvety židovského státu i na ropná zařízení v Íránu. To se ale zatím nestalo a situace se alespoň krátkodobě relativně uklidnila, což se projevilo na poklesu ropy Brent na méně než 75 USD/barel. Zemědělské ceny meziměsíčně vzrostly o více než 2 % a oproti loňskému září byly nižší pouze o 0,2 %. Prostor pro další zlevňování v oblasti potravin se tak očividně postupně vyčerpává. Ostatně to jsme zaznamenali v datech o spotřebitelské inflaci za září, kdy ceny potravin poprvé od loňského listopadu meziročně vzrostly. Nicméně důvody pro výraznější navyšování cenovek na pultech obchodů nevidíme.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5297
Americký index S&P 500 si připsal včera takřka 0,5 %, zatímco německý DAX odepsal téměř 0,3 %. Pražský PX zakončil den se ziskem 0,25 %. Koruna mírně ztrácela a posunula se opět blíže k úrovni 25,30 EUR/CZK. Dnešní rozhodnutí ECB by mělo mít na korunu omezený dopad, pokud bankovní rada rozhodne v souladu s očekáváními a trh nepřekvapí.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Zvýšení daní - zvýšení daně z nemovitostí, z příjmů, DPH, zvýšení odvodů OSVČ
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Lidé mají pro neočekávané životní situace naspořeno méně, než by chtěli a měli mít. Obecně jsou na tom s tvorbou finanční rezervy hůře ženy než muži. Vůbec nejméně pak mají naspořeno mladí do 34 let.
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna