ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  19.09.2024 12:00:00

Komise omezuje používání podskupiny chemických látek PFAS za účelem ochrany lidského zdraví a životního

Komise omezuje používání podskupiny chemických látek PFAS

Komise dnes přijala nová opatření podle nařízení REACH – právních předpisů EU o chemických látkách – na ochranu lidského zdraví a životního prostředí omezením používání kyseliny undekafluorhexanové (PFHxA) a příbuzných látek PFHxA. Tyto podskupiny per- a polyfluorovaných alkylových látek (PFAS) jsou velmi perzistentní a mobilní ve vodě a jejich použití v některých výrobcích představuje nepřijatelné riziko pro lidské zdraví a životní prostředí. 

Dnes přijaté omezení PFHxA se zaměřuje na použití, u nichž není riziko dostatečně kontrolováno, jsou k dispozici alternativy a socioekonomické náklady budou ve srovnání s přínosy pro lidské zdraví a životní prostředí omezené.

Toto omezení zakáže prodej a používání PFHxA ve spotřebitelských textilních výrobcích, jako jsou dešťové bundy; obaly potravin, např. krabice na pizzu; směsi pro spotřebitele, jako jsou hydroizolační spreje; kosmetické přípravky, jako jsou přípravky pro péči o pokožku; a v některých hasicích pěnových aplikacích podobných pro výcvik a testování, aniž by byla ohrožena bezpečnost. Nemá vliv na jiná použití PFHxA, například v polovodičích, bateriích nebo palivových článcích pro zelený vodík.

Toto omezení je důležitým krokem vpřed při snižování emisí PFAS, neboť PFHxA se často používá jako náhrada za jiný již zakázaný PFAS (kyselina perfluoroktanová neboli „PFOA“). Vychází z vědeckého posouzení výborů agentury ECHA a úspěšně prošel kontrolou ze strany Evropského parlamentu a Rady.

Další kroky

Omezení PFHxA formálně vstoupí v platnost 20 dní po zveřejnění v Úředním věstníku. Vstoupí v platnost po přechodných obdobích v délce 18 měsíců až 5 let v závislosti na použití a poskytne čas na nahrazení bezpečnějšími alternativami.

Pozadí

PFAS se nazývají „navždy chemické látky“, protože se nerozkládají v přírodním prostředí. Látky PFAS používané v mnoha průmyslových procesech a v mnoha spotřebních výrobcích vyžadují zvláštní pozornost vzhledem k velkému počtu případů kontaminace půdy a vody, včetně pitné vody.

Za posledních 20 let přijala EU stále intenzivnější opatření k řešení znečištění PFAS. Jak je uvedeno ve Strategii pro udržitelnost v oblasti chemických látek, Komise je odhodlána přijmout komplexní soubor opatření k řešení používání látek PFAS a kontaminace těmito látkami, a to v rámci nařízení REACH, právních předpisů EU týkajících se chemických látek a dalších právních předpisů týkajících se životního prostředí a lidského zdraví. Při plánování těchto opatření Komise náležitě zohlední dostupnost alternativ pro PFAS používané v aplikacích potřebných pro souběžnou transformaci na zelenou a digitální ekonomiku a strategickou autonomii EU a konkurenceschopnost evropského průmyslu.

Dnešní omezení je dalším krokem, který Komise podnikla s cílem řešit rizika, která představují PFAS podle nařízení REACH. Liší se od možného omezení celé skupiny PFAS („univerzální omezení PFAS“), které Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) posuzuje na základě návrhu pěti evropských vlád z roku 2023.

Pro více informací

Internetové stránky agentury ECHA o PFAS

Quote

Omezení této podskupiny PFAS je dalším milníkem, který nás přibližuje životnímu prostředí bez toxických látek. Omezení používání této „někdy chemické látky“ zakáže například u spotřebního textilu, krabic na pizzu a některých kosmetických přípravků. Pravidla EU nám umožňují omezit škodlivé látky, pokud existují bezpečné alternativy. Ve prospěch všech spotřebitelů a ekologické transformace naší společnosti.
Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně pro Evropu připravenou na digitální věk 2024-09-18

Odstraňujeme škodlivé látky z výrobků, které občané používají každý den, jako je textil, kosmetika a potravinové obaly. Toto omezení PFAS je rozhodujícím krokem v naší strategii na podporu udržitelnosti, konkurenceschopnosti a inovací v chemickém průmyslu. Nahrazení „každé chemické látky“ pomáhá udržovat naše životní prostředí v dobrém stavu, zachovat naše zdroje a stimulovat inovace v oblasti čistších alternativ. Směr je jasný a podniky budou mít k dispozici dostatečná přechodná období, aby se mohly přizpůsobit.
Maroš Šefčovič, výkonný místopředseda pro Zelenou dohodu pro Evropu, interinstitucionální vztahy a strategický výhled 2024-09-18

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688