Export (export.cz)
Export  |  18.09.2024 12:07:00

Deficit rozpočtu, klesající export i trable s dovozem. Na Izrael dopadá válečný stav

Již téměř rok trvající válečný stav vyhlášený v reakci na teroristický útok hnutí Hamás, nadále dopadá na izraelskou ekonomiku. Ta se potýká s rostoucí inflací, zvyšujícím se rozpočtovým deficitem i snížením úvěrového ratingu. Potíže má země ale také s klesajícím exportem a embargem, které na obchodování s Izraelem uvalilo Turecko.

Ilustrační foto Shutterstock

Inflace letos v červenci dosáhla 3,2 % a poprvé tak překonala cíle Bank of Israel. Inflační tlak zhoršuje životní náklady izraelských občanů, kteří již nyní čelí finančnímu stresu v důsledku války. Vláda se potýká s rostoucím rozpočtovým deficitem, který má podle stávajících odhadů dosáhnout jedné z nejvyšších hodnot v historii země – 7,6 % HDP. Lze se setkat i s odhady oscilujícími kolem 8,5 %.

Za účelem financování válečného úsilí izraelská vláda přerozdělila zdroje, což vedlo ke snížení výdajů v různých odvětvích a zvýšení daní. Navrhované fiskální úpravy pro rok 2025 zahrnují zvýšení DPH o jeden procentní bod na 18 %, škrty téměř na všech ministerstvech a zvyšování dalších daní. Vláda rovněž zvažuje sloučení nižších daňových pásem, snížení přídavků na děti a zmrazení plánovaných daňových úlev.

Za mimořádně důležité se považuje včasné přijetí rozpočtu na rok 2025. Vláda jej měla schvalovat již v srpnu, ale nestalo se tak a objevily se zprávy, že premiér zvažuje přijetí rozpočtu na dvouleté období. To vyvolalo bezprecedentní krok ze strany předsedy Bank of Israel, který premiéra dopisem vyzval, aby v zájmu hospodářské stability země podnikl nezbytné kroky pro přípravu jednoročního rozpočtu na rok 2025, který bude ve výdajové i příjmové části navýšen o 8 mld USD. Čtyři velké americké banky (JPMorgan, Goldman Sachs, Citi a Morgan Stanley) vydaly varování, v němž naznačují, že nedostatek účinných politických opatření izraelské vlády, zejména v oblasti dodržování rozpočtového rámce (čti včasné přijetí realisticky sestaveného rozpočtu), by mohl mít za následek podkopání důvěry v izraelskou ekonomiku.

HDP, průmyslová výroba a export klesají

V mezikvartálním srovnání poklesl HDP Izraele ve druhém čtvrtletí 2024 o 0,4 %, roční růst se snížil na pouhé 1,2 %. Výroba poklesla oproti prvnímu čtvrtletí 2024 o 1,9 % a ve srovnání se stejným čtvrtletím 2023 o téměř 5 %. Vývoz zboží a služeb v meziročním srovnání spadl dokonce o 7 %. Vývoz průmyslových výrobků za první pololetí 2024 je nižší o 4,7 % oproti roku 2023. Tato alarmující čísla vyvolala reakci předsedy Asociace výrobců Izraele (obdoba našeho Svazu průmyslu) Rona Tomera, který vyjádřil obavy, že rok 2025 se může z pohledu izraelského průmyslu stát rokem ztraceným. Podle jeho názoru má Izrael to nejhorší ještě před sebou. Současný objem vývozu odpovídá roku 2021. Řada firem podle Tomera Izrael opustila či opouští a nelze spoléhat, že se po skončení válečného stavu všechny vrátí. Nejvíce postižen je elektronický průmysl, software, textilní průmysl, chemický a farmaceutický průmysl, potravinářský průmysl, stavební průmysl a další odvětví.

Pokračující válka dopadá také na stav izraelské ekonomiky. Foto Shutterstock

Zboží z Turecka putuje přes Palestinu

Konflikt narušil i dovoz do Izraele, zejména z Turecka. Turecko v reakci na válku uvalilo na Izrael totální obchodní embargo, ale izraelští dovozci našli způsob, jak omezení obejít prostřednictvím „palestinské kličky“, kdy zboží deklaratorně určené pro Palestinu je díky spolupráci s palestinskými prostředníky přesměrováno do Izraele. V červenci 2024 vzrostl dovoz „Palestiny“ z Turecka oproti předchozímu roku o 1 180 %, a to z pouhých 9,3 milionu dolarů na 119,6 milionu dolarů. Mezi klíčové produkty patří zejména stavební materiály – cement, ocel a těžební materiály, u nichž došlo k nárůstu o 463 000 %, 51 000 % a 35 000 %. Vývoz automobilů se rovněž zvýšil o 5 000 %. Turecká vláda tak zavírá oči a vychází vstříc tlaku svých vývozců. Jiný způsob obcházení embarga využívá přesměrování zboží přes třetí země, zejména Řecko, ale ve srovnání s palestinskou kličkou se jedná o cestu nákladnější a časově náročnější. Celkově činil dovoz z Turecka v roce 2023 asi 5 mld USD, podle neoficiálních informací by „palestinská klička“ měla umožnit jej vrátit na úroveň cca 2 mld USD za celý rok 2024.

Snížení úvěrového ratingu

Kvůli zvýšeným fiskálním a politickým rizikům spojeným s válkou snížily agentury Moody’s a S&P již v první polovině roku 2024 úvěrový rating Izraele z A1 na A2 resp. z AA+ na A+ s negativním výhledem. Se stejným odůvodněním přistoupil ke snížení ratingu země v srpnu i Fitch (z A+ na A) a výhled rovněž označil za negativní. Fitch má pověst Izraeli dlouhodobě nejvlídněji nakloněné agentury. Shoda na negativním výhledu naznačuje, že agentury nevylučují další pokles ratingu, zejména prodlouží-li se válečný stav až do roku 2025 či dojde-li k vypuknutí konfliktu většího rozsahu s teroristickým hnutím Hizballáh v Libanonu, anebo s Íránem. Indicie z Moody‘s a z S&P naznačují, že obě agentury by mohly přistoupit k dalšímu přehodnocení ratingu Izraele v horizontu několika týdnů. Důvodem k těmto úvahám může být pohled z perspektivy výnosů vládních dluhopisů, kde dnešní rozdíl mezi výnosem dluhopisů USA a Izraele činí 1,8 %. To je dle analytiků výrazný rozdíl, který by spíše odpovídal zemím s úvěrovým ratingem kolem BBB-.

Snížení ratingu reflektuje i předpokládaný nárůst vojenských výdajů Izraele, které by měly podle odhadů vzrůst ze stávajících 5,3 % HDP na 6,8 % a vzhledem k vývoji bezpečnostní situace v blízkovýchodním regionu na této výši setrvat, neboť Izrael plánuje zvyšovat vojenskou přítomnost na svých hranicích a investovat do rozvoje obranného průmyslu v zájmu posilování své nezávislosti na zahraničních dodavatelích. Pro izraelskou vládu snížení ratingu samozřejmě znamená vyšší náklady na obsluhu státního dluhu, který by se mohl v příštím roce blížit až k úrovni 72 % HDP (ještě v roce 2022 činil 60,5 % HDP).

Rostoucí nezaměstnanost

Konflikt (povolávání záložníků do vojenské služby, desítky tisíc evakuovaných z oblasti u libanonských hranic a podél pásma Gazy) má negativní dopad také na zaměstnanost v Izraeli. V červenci míra nezaměstnanosti dále poklesla na 2,8% a projevuje se nedostatek pracovních sil v řadě kriticky důležitých odvětví, mj. i v odvětví špičkových technologií, klíčovém motoru izraelského hospodářského růstu.

Milan Slanec, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688