Ranní okénko - Dnes data o zaměstnanosti ADP jako předzvěst širšího pátečního reportu
Dnes nás čeká poměrně obsáhlá dodávka nových dat, kterou již před několika okamžiky otevřelo Německo skrze průmyslové objednávky. Po překvapivě slušném výsledku v červnu, kdy došlo letos poprvé k růstu objednávek, a to dokonce o téměř 4 % v meziměsíčním vyjádření, byl tentokrát opět očekáván pokles (tržní odhad -1,5 %). Tento odhad byl však daleko od pravdy, když v červenci došlo k dalšímu růstu objednávek, a to dokonce o 2,9 %. Situace v německém průmyslu přesto zůstává znepokojivá, když několik měsíců v řadě klesá zpracovatelské PMI a zhoršuje se nálada mezi firmami.
Zlepšit náladu už za několik minut může český maloobchod, který vykáže meziroční růst tržeb za červenec. Náš odhad výsledku očištěného o změnu pracovních dní je o něco umírněnější (3,2 %) oproti očekávání trhu (3,9 %) i červnové hodnotě (4,4 %), přesto by se jednalo o pokračování ve slušném tempu ve srovnání s minulým rokem, kdy byl výsledek maloobchodu téměř ve všech měsících záporný.
Obdobně jako v Česku poskytne dnes jen o něco později data ohledně maloobchodních tržeb i eurozóna, kde však jejich růst vykazuje výrazně nižší dynamiku. V červnu dokonce došlo k poklesu o 0,3 % r/r, tentokrát trh očekává pouze mírný růst ve výši 0,1 % jak v meziročním, tak v meziměsíčním vyjádření.
Odpoledne dorazí další data z amerického trhu práce, kromě týdenní statistiky nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které by měly zůstat takřka beze změny, jde zejména o změnu zaměstnanosti dle ADP. Tato data se zaměřují na soukromý sektor a budou pod drobnohledem investorů, kteří v nich budou hledat indicie k širšímu pátečnímu reportu o zaměstnanosti. Trh očekává, že v srpnu došlo v soukromém sektoru opět k růstu zaměstnanosti, což by mohlo být pozitivním impulzem na akciových trzích, obzvláště pokud by rostoucí čísla potvrdil i páteční report. Naopak jejich pokles, případně i pouze nižší než očekávaný růst (odhad 145 tis. vs 122 tis. v červenci), by mohl být zdrojem další nejistoty a tlaku na pokles cen finančních aktiv, která jsou začátkem září opět značně rozkolísaná. V neposlední řadě může dnes sehrát důležitou roli i PMI dle ISM ve službách, kde by měl přetrvat optimismus (odhad 51,1 bodů vs 51,4 v červenci).
Pohled zpět:
Včera jsme mohli sledovat data ze zahraničí, když byl zveřejněn červencový index cen výrobců v eurozóně. Náš i tržní odhad očekával jejich snížení o 2,5 % meziročně, což se ukázalo jako mírně nadsazená očekávání, když ceny ve výrobě nakonec poklesly o 2,1 % (vs -3,2 % v červnu). Přes pokračující pokles v meziročním vyjádření však z pohledu meziměsíční dynamiky již dochází k jejich opětovnému růstu, který tentokát dokonce zrychlil až na 0,8 % m/m (vs odhad 0,3 %). Ačkoli jednorázově vyšší nárůst cen výrobců není z historického hlediska žádnou výjimkou, jejich případný další růst v podobném tempu by mohl představovat určité proinflační riziko. Ceny výrobců tak bude nutné pečlivě sledovat i v příštích měsících.
Ze Spojených států včera dorazila statistika továrních objednávek, která byla alespoň kusým zdrojem optimismu na americkém trhu, když došlo k jejich růstu o 5 % m/m (vs odhad 4,7 %). Minulý měsíc přitom propadly až o 3,3 %. Zároveň však byl zveřejněn i první údaj ze série dat z trhu práce, kde došlo k výrazné redukci otevřených pracovních míst podle průzkumu JOLTS. Trh očekával pokles z cca 8,2 mil. pozic na 8,1 mil., červencový průzkum však připravil zklamání ve formě pouhých 7,7 mil. dostupných míst. Tento indikátor přitom trendově klesá již od druhého kvartálu 2022, a ačkoli stále nemusí značit ekonomické problémy odpovídající recesi, ochlazení trhu práce je z něj evidentní.
Akciové trhy v USA včera včera mírně bzrdily více než 2% pokles z předchozího dne, přesto však index S&P 500 odepsal 0,16 %. Německý DAX, který táhly dolů zejména technologické tituly, včera ztratil 0,83 %. Pražský index PX ukončil obchodní den téměř beze změny (+0,07 %). Koruna včera v souvislosti s oslabením dolaru opět posílila, vůči euru se dostala se k úrovni 25,04 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdo má dnes svátek?
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory